Mardin yeni bir vizyon arayışında

Mardin yeni bir vizyon arayışında
20 Mart 2014 Perşembe Saat 23:47 0

Mardin'in altyapı sorunları ciddi. Turizm potansiyeli büyük. Mardinli yeni vizyon istiyor. Merkez AK Parti'de ilçeler BDP'de. AK Partili Kahraman karşısında BDP'li Türk'ün şansının yüksek olduğu belirtiliyor.

JALE ÖZGENTÜRK / Radikal
Mezopotamya ovası mart güneşinin oyunlarıyla kimi zaman bir deniz gibi uçsuz bucaksız uzanıyor. Şanlıurfa’dan sonra bu kez adresim Mardin. Bu kente ilk geliş tarihim 2009. Nedeni ise bana göre kentin kaderini değiştiren gelişmelerden biri olan Sabancı Vakfı’nın kente kazandırdığı Kent Müzesi’nin açılışı.
Aradan geçen 5 yıl neler değiştirmiş merak ediyorum… Gördüğüm ilk değişiklik hiç de iç açıcı değil. Eski Mardin’e doğru döne döne çıkan yolda manzara uçsuz bucaksız bir apartman kalabalığı oluyor. Kentsel dönüşümde TOKİ modeli burayı da esir almış. ‘Yeni Şehir’, ‘Eski Şehrin’ heybetine karşı bir meydan okuma gibi.
Eski bir Ermeni yapısı olan Maridin Otel’i konaklamak için seçiyorum. Otelin sahibinin Artuklu Belediye Başkan adayı BDP’li Emin Irmak olduğunu da orada öğreniyorum.
Hizmette şikâyet var Mardin Belediye Başkanlığı’nı halen AK Parti’den Beşir Ayanoğlu yürütüyor. Ancak bu seçimlerde Ayanoğlu yerine Vejdi Kahraman aday gösterildi. BDP ise Kürt siyasetinin efsanevi isimlerinden Ahmet Türk’ü aday göstererek, bu kentte de büyük bir sürpriz yaptı. Eşbaşkan adayı da BDP’nin etnik politika yapmayacağının kanıtı olarak Süryani bir kadın Februniye Akyol oldu. Eski Mardin’in tek caddesi Birinci Cadde’de esnafı dolaşarak, izlenimleri almaya başlıyorum. Cadde parti
bayrakları ve parti minibüsleriyle dolu. Mardin yemekleri yapan bir restoranda garsonlarla sohbet ediyorum. “Oyumuzu AK Parti’ye veriyorduk ancak hiçbir hizmet yapmadılar.
Turistin dolaştığı caddeyi yapmaları iki yıl sürdü. Esnaf perişan oldu” diyorlar.
Genç bir taksicinin, bir kuruyemişçinin sözleri de aynı. BDP bu koşullarda ciddi bir alternatif. Ancak Şanlıurfa gibi burada da esnafın kaygıları var. En büyük endişe, “zorunlu kepenk kapatma eylemleri…” BDP adayları da bu nedenle kapı kapı dolaşıp, esnafı etnik siyaset yapmayacaklarına ikna etmeye çalışıyorlar.
Mardin’de aşiretlerden çok, büyük aileler etkili. AK Parti ile başa baş giden Artuklu’nun BDP başkan adayları Emin Irmak ve Sevinç Bozan’ın esnaf ziyaretinde de konuşmalar şöyle gerçekleşiyor: “AK Parti iyi çalışmadı. Ailemiz bu kez BDP’ye oy verecek.”
Mardin, gelişen turizm nedeniyle dünyada tanınan bir şehir... Mardin’de butik otellerden oluşan, toplam 2500 yatak kapasitesi var. Mardin’e yapılmakta olan havalimanı ise yakın zamanda açılacak. Mardinli işadamları Erbil’e direkt uçuş bekliyor. Mardin’in potansiyeli yüksek ama ne yazık ki Türkiye’nin en yoksul şehirlerinden de biri.
Gelişmişlik endeksinde 1990’larda 71’inci sıradayken şimdi 74’üncü sıraya gerilemiş. Serbest bölgesi, organize sanayi bölgesi var. Un, nişasta, çimento gibi fabrikalar faaliyet gösteriyor. Kentin en büyük sorunu ise elektrik ve su…
Suriye ile sınır kapısı olan kentte kriz, kentin ekonomisini de etkilemiş. Mülteci sorunu da bölgedeki kentlerde yaşananlara benziyor. Yabancılar Şubesi’nin önü her an dolu. Küçük çocuklar sokakta dileniyor. Sorunlar çok. Ancak bir yandan da kentte insanların yüzü gülüyor. Nedeni ise barış süreci. Evlere cenazelerin gelmemesi çok önemli. Bu sayede artık normal sorunlar konuşuluyor. Belediye başkan adaylarının da gündemi kenti çağdaş bir hale getirecek projelerini açıklamak.
Mardin’e deniz getireceğiz AKP Mardin Belediye Başkan Adayı Mehmet Vejdi Kahraman, Kızıltepeli. İlk ve ortaöğretimini Kızıltepe’de tamamlamış.
Siyasete Refah Partisi ile girmiş. Kahraman’ın Mardin için ‘çılgın projeleri’ var. Seçimde iddialı olduğunu söyleyen
Kahraman da Urfa adayı Celalettin Güvenç gibi “Biz, biriz, kardeşiz” sloganını kullanıyor. En ilginç projesi ‘Kanal Mardin.’
“Mezopotamya Ovası’nı sulayacak sulama kanalları üzerinde kuracağımız Kanal Mardin ile kente adeta deniz getirmiş olacağız” diyor. Diğer projeleri ise şöyle:
Mardin-Kızıltepe-Nusaybin üçgeninde raylı sistemlerle ulaşım ağını güçlendireceğiz.
İlk önceliğimiz UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesini sağlamak olacak.
Mardin Kalesi’ni turizme açarak Mezopotamya Ovası’na uzanacak teleferik hattı döşeyeceğiz.Kepenk eylemi olmayacak hedefimiz ekolojik şehir Türkiye siyasetinin en önemli portrelerinden Ahmet Türk’ü başkan adayı gösteren BDP iddialı bir seçim çalışması yürütüyor. Süryani bir eşbaşkanla çalışan Türk’ün hedefi Mardin’i UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne aldırarak, turist sayısını 1 milyondan 4 milyona çıkarmak.
Belediye başkan adaylığı nasıl oldu?
Aslında çok düşündüğüm bir şey değildi. Halktan ve arkadaşlardan öneri ve ısrar geldi.
Hassas bir dönem olduğu için kabul ettim. 25 yılımı bu partilerde geçirdim. Mardin şimdi büyükşehir. Yani bir eyalet artık. Mezopotamya’nın başkenti.
Büyükşehir olması özerk yönetim hedefi için önemli bir adım mı?
Kentleri artık merkeziyetçi bir anlayışla yönetmek, doğru kararlar almak kolay olmuyor. Biz tüm Türkiye’de yerelde iktidarın paylaşıldığı bir yönetimi yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendiriyoruz. Demokratik özerk yönetimle şehirlerle birlikte Türkiye’deki siyasal atmosferin ve ahlakın da değişeceğine inanıyoruz. Böyle bir yönetim olursa gladiolar, derin devlet de olamaz.
Yerel yönetim yasası bu sistemi getiriyor mu?
Yasa yerelin güçlenmesini beraberinde getiriyor ama istediğimiz gibi değil. Bir yandan valiler de güçleniyor.
Neler düşünüyorsunuz?
1850’lerin Mardini’ni ortaya çıkarmak lazım. Betonarme yapıların sökülüp atılması, tarihi binaların onarımının orijinal yapısına uygun şekilde yapılması
gerekiyor. Eski Mardin yetmediği için bir Yenişehir oluşturuldu. Ancak plansız ve yanlış bir bölge oldu. Gerçekten insanlar nefes alamıyor. Bu şehri rahatlatmak
lazım. Geniş bulvarlarıyla, çok katlı değil, rahatça yaşayabileceği, villa tipi bir alan açmak istiyoruz. Ekolojik şehircilik anlayışı ile yaklaşıyoruz. Mardin’in tek
caddesi var. Turistler burada dolaşıyor. Otoparklar yapacağız. Bu dönemde hiçbir şey yapılmamış. Ana caddeyi sözde yaptılar, küçücük bir cadde iki yıl sürdü.
İki yıl esnafı da perişan ettiler.
Önceliğiniz nedir?
Süryanice, Arapça, İngilizce eğitim verecek alanlar oluşturacağız. Kadınlar için yaşama alanları oluşturacağız. Yeni modern bir şehir yaratmak istiyoruz.
Mardin’in iyi tanıtılması lazım. Turist sayısı 3-4 milyona çıkabilir.
Şansınız var mı?
AK Parti’nin kalesi Artuklu ve Midyat’tır. Büyükşehirde şansımız yüksek. Artuklu dengede gidiyor, bir iki puan önde görünüyoruz.
Esnafta tedirginlik var. Kürt kimliğinin öne çıkacağı, kepenk kapatılacağı gibi...
Bu korku yaratılmaya çalışılıyor. Biz Mardin’i bir turizm kenti olarak düşünüyoruz. Biz artık kepenk kapatma yöntemini sık sık kullanmak istemiyoruz,
kullanmayacağız. Hele hele Mardin’de Midyat’ta asla böyle bir düşüncemiz yok. Araplar, Süryaniler arasında bir güvensizlik yaratılmış. Bu güvensizliği
yapacağımız hizmetle ortadan kaldırmaya çalışacağız.
Aşiretlerle görüşme var mı?
Mardin’de aşiret yapısı yok artık. Büyük aileler var. Büyük aşiretler 10’a yakın aileye bölünmüş. Aşiret düzeni de kalmamış.
Kan davasından seçim yarışına...
Kahraman ile Türk’ün aşireti arasında kan davası vardı. Türk’ün lideri olduğu Kanco Aşireti ile Mehmet Vejdi Kahraman’ın mensubu olduğu Kahramanlar Aşireti
arasındaki kan davasında onlarca kişi hayatını kaybetti. Türk’ün 1970’lerde milletvekilliği yapan abisi Abdurrahman Türk, kan davasında yaşamını yitirdi.
Yarın TEKİRDAĞ...
(https://plus.google.com/1111390696354YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

BASINDA MARDİN HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Elektriği kesilen çiftçiler, yolu trafiğe kapattı

Mardin’de elektriği kesilen çiftçiler, Kızıltepe-C [...]

1 gün önce...

HÜDA PAR: "Genç evlilik mağdurları Türkiye siyasetinin ayıbıdır"

Genç evlilik mağdurlarının HÜDA PAR’a yaptığı ziya [...]

1 gün önce...

Çiftçiler, bu kez uluslararası İpekyolu'nu trafiğe kapattılar

Mardin’de çiftçiler, DEDAŞ’ın uyguladığı elektrik [...]

3 saat önce...

Koronavirüsün kalp hastalığına yol açtığı ortaya çıktı

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün beyinde ne [...]

1 gün önce...

Mardin MÜSİAD'tan 15 Temmuz Açıklaması

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet İleri, 15 Temmuz [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN