Mardin’de 2019 Sonu Gayrimenkul Satış ve Kiralık Fiyatları

Mardin’de 2019 Sonu Gayrimenkul Satış ve Kiralık Fiyatları
07 Aralık 2019 Cumartesi Saat 15:16 0

Türkiye’nin büyükşehirlerinden birisi olan Mardin, ülkenin en kalabalık 20. Kenti olarak biliniyor. 2018 İtibariyle resmi rakamlara göre nüfusu 829.195 olan Mardin, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alıyor.

Türkiye’nin büyükşehirlerinden birisi olan Mardin, ülkenin en kalabalık 20. Kenti olarak biliniyor. 2018 İtibariyle resmi rakamlara göre nüfusu 829.195 olan Mardin, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alıyor.

Sınır kentlerinden biri olan Mardin, uluslararası kuruluşlar tarafından kültür mirası olarak kabul ediliyor. Koruma altına alınan şehirde birçok noktada tarihi yapılar mevcut. Kozmopolit bir kültüre sahip olan Mardin’de kiliseler, camiler, manastırlar ve türbeler gibi farklı kültürlere ait birçok dini eserde bulunuyor. 

Bölgenin genel yapısı bölgede emlak durumunu anlamak açısından oldukça önemli. Mardin tarihi ve korunaklı bir kent olduğu için oldukça farklı bir emlak piyasasına sahip. Burada konut sahibi olmak binlerce yıl yüksek değere sahip olabilecek bir yerden konut sahibi olmak anlamına geliyor. Bu yüzden Türkiye’de yaşanan konut durgunluğuna rağmen, Mardin’de konut piyasası hareketliliğini 2019 yılında da korumayı başardı.  

Mardin büyümeye devam eden şehirlerden bir tanesi. Bölge dışarıya göç veriyor olmasına rağmen kendi içinde gelişime devam ediyor. Türkiye’de kentler dışarıya göç verdiği zaman gelişim konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Mardin’de son yıllarda böyle bir duraksama gerçekleşmediği gibi gelişim oranları da bir hayli arttı.


Mardin’de Satılık Daire Fiyatları Ne Kadar?

Mardin’de satılık konut fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Yıllar içerisinde fiyat artışı sürekli devam eden Büyükşehir’de, 2019 itibariyle konut fiyatları kentin emlak piyasasında yeni rekorları kırdı. M2 Fiyatı ve satılık daire fiyatları bölgede görülmüş en yüksek değerlere yükseldi. Mardin’de konutların ortalama m2 fiyatları 900TL ile 1200TL arasında değişebiliyor. 

Binanın durumu, çevresi gibi etkenler fiyatı daha yüksek hale getirebiliyor ya da daha düşük rakamları vatandaşlara sunabiliyor. 

Mardin’de konut sahibi almak için gözden çıkarılması gereken miktar 80 Bin TL ile 150 Bin TL arasında değişiyor. Bölgenin tarihi yapılarında bu fiyatlar rekor seviyeler olan milyonlara kadar çıkabiliyor. Kentin eski ve daha az altyapı yatırımı yapılmış bölgelerde 60-80Bin TL aralığında konut bulmak mümkün. Bütçenize göre konut seçimi yapmanız, yatırımınızın daha güçlü olması için oldukça önemlidir. Yatırımlarınızın sürdürülebilir ve uzun vadeli olması için sizi zorlamayacak olan miktarları konut almaya ayırmanız emlak uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. 

Mardin’de Kiralık Daire Fiyatları Ne Durumda?

Mardin’de konut kiralamak isteyen vatandaşlar için oldukça fazla çeşitlilik bulunuyor. Tarihi konaklardan yeni yapılan dairelere kadar birçok farklı konut türüne Mardin’de ulaşmak mümkün. Şehrin en kabalık iki ilçesi olan Kızıltepe ve Artuklu’da birçok yeni konut projesi yapılmaya devam ediliyor. Burada konut kiralamak isteyenler için ortalama fiyatlar 400TL ile 700TL arasında değişiyor.

Konak gibi daha çeşitli yapılar kiralamak isteyenler için fiyatlar 2000TL ile 30000TL gibi ciddi rakamlar arasında değişiklik gösterebiliyor.  

Mardin’de Amortisman Süreleri Ne Kadar?

Binlerce yıldır varlığını koruyan ve her döneme ait izler barındıran Mardin’de, uzun soluklu yatırım yapmak çoğu zaman mantıklı olabiliyor. Değerini koruyan ve her sene daha değerli hale gelen Mardin gibi kentlerde, konut yatırımının birçok farklı türünü yapmak mümkün. Seneler içerisinde yabancı turistlerin de bölgede artması, bölgeye farklı bir değer kazandırıyor. Mardin’de amortisman süreleri ise yine Türkiye’nin genel ortalamasının altında. Burada 20 yıl içerisinde aldığınız bir konut yapılan araştırmalara göre size tekrar dönmüş olacaktır.  

Amortisman süreleri vatandaşların evi aldığı koşullar, fiyatlar ve o döneme göre değişebilir. Bu nedenle yaptığınız yatırımlarda sabit fikirli olmak yerine sürekli araştırma yapmanız, yatırımınıza değer katacaktır. 


Mardin’de Demografik Durum Nedir?

Emlak yatırımı yapılan bölgelerde artık yatırımcıların demografik araştırmaları incelemesi eskisine göre çok daha önemli. Flatfy satılık veya kiralık gayrimenkul arama sitesi,Mardin’de bulunan demografik yapıyla ilgili önemli incelemeler yaptı. Ev satın alırken alacağınız evin büyüklüğünü, bölgesini ve sosyal çevresini incelemek oldukça önemlidir. Bu yatırımınızı ilerde satarken ya da tüm bu süreç içerisinde evinizi kiralarken sizin neler ile karşılaşabileceğinizi anlatan bir incelemedir. 

Mardin Nüfusu: Mardin son yıllarda nüfusunu arttırmaya devam eden iller arasında bulunmaktadır. Bölgenin toplam nüfusu son resmi verilere göre 829.15 Bin. 

Mardin Medeni Durum: Mardin nüfusunun % 56’sı evli %38’i ise bekardır. 

Bu sizin alacağınız evi kiralamak istiyorsanız, büyüklüğü gibi konularda daha iyi değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Mardin Yaş & Nüfus: Mardin’de 0 – 14 yaş grubu %34 15 – 24 yaş grubu %20’i 25-34 yaş grubu %16’ı 35 – 44 yaş grubu yüzde %11’i 45 – 54 yaş grubu %8’i oluşturmaktadır. Nüfusun geri kalanı +55 yaşa sahiptir. Ev almak isteyen ya da almayı tercih eden nüfusun 25 – 34 ve 35 – 44 olduğu yoğunlukla görülmektedir.  

Mardin Eğitim Durumu: Mardin’de ilkokul mezunu oranı %22 ortaöğretim %28’i lise %14’i üniversite %9’u öğrenim görmemiş kişi oranı ise %26’dir.  
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Miroğlu, Yeni Parti İddialarını Yalanladı

AK Parti MKYK Üyesi, 25 ve 26. Dönem Mardin Millet [...]

1 gün önce...

Dilipak’ı Mahkemeye veren Kadınlara tepki

Din-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Bilal Aydın, gazet [...]

19 saat önce...

Mardinspor kendi renkleriyle sahada olacak!

Mardinspor eski başkanı İşadamı Süleyman Bölünmez, [...]

1 gün önce...

Artuklu'da Beslenme ve Diyet Merkezi Hizmete Başladı

Artuklu sağlıklı yaşamın değişmez unsurları olan, [...]

1 gün önce...

AK Partili Kadınlardan 'Dilipak' Hakkında suç duyurusu!

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam'ı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN