Mardin'de 795 Kişi Sigarayı Bıraktı

Mardin'de 795 Kişi Sigarayı Bıraktı
19 Temmuz 2019 Cuma Saat 15:21 0

Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı merkez Artuklu ilçesinde geçen yıl hizmete açılan Sağlıklı Hayat Merkezinde şimdiye kadar 795 kişi sigarayı bıraktı.

Sağlık Bakanlığınca hastalıklar oluşmadan önleyici ve koruyucu tedbir olması için Mardin'e kazandırılan Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniğinde deneyimli hekimler tarafından sigarayı bırakmaya kararlı bağımlıların, bağımlılık düzeylerine göre önerilerde bulunulurken, uygun görülen kişilere ilaç tedavisi ve psikolojik danışmanlık hizmetleri veriliyor.

Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi Sorumlusu Dr. Mehtap Varlıklar, yaptığı açıklamada, merkezde vatandaşların sigarayı bırakmaları ve başlamamaları konusunda hastalara destek olduklarını söyledi.

Sigarayı bırakmak için şimdiye kadar merkeze başvuran 3 bin 332 kişiden 795'inin sigarayı bırakmayı başardığını aktaran Varlıklar, merkeze başvuranların kayıtların yapıldığını, önce nikotin düzeyinin ölçüldüğünü, buna istinaden tedavi yöntemlerinin uygulanmaya başlandığını bildirdi.

Varlıklar, "Gerekiyorsa ilaçla, nikotin bandı veya sadece psikolojik danışmanlıkla desteklenerek görüşmelere devam ediyoruz." dedi.

Tütünle mücadele kapsamında saha çalışmaları da yaptıklarını anlatan Varlıklar, müdürlük olarak ve ekiplerle kıraathanelere ve kafelere ziyaretler yaptıklarını, sigaranın zararları konusunda eğitimler verdiklerini, içenleri sigarayı bırakmaları konusunda ikna etmeye çalıştıklarını aktardı.

Yaptıkları çalışmalarla sigarayı bırakmak için gelen kişi sayısının çok arttığını ifade eden Varlıklar, "Daha önce çok azdı. Ama şimdi sigara bırakmak için başvuranlar da bırakma oranımız da çok daha fazla." dedi.

Sigarayı bırakmada kararlığın önemine dikkati çeken Varlıklar, yaşlıların sigarayı daha rahat bıraktığını dile getirdi.

Varlıklar, şöyle devam etti:

"55 yıl günde 3 paket sigara içebilen bir görüşmeci ertesi günü gelip sigarayı bırakabildi. Kararlı olduğu için sonra içmedi. İlaç kullanmadan çeşitli yöntemlerle sigarayı bırakanlar da var. Bir vatandaş, ilaç kullanmadan sadece havuç yiyerek sigarayı bıraktı."

Merkez sayesinde sigara bağımlılığından kurtulan Yusuf Kolboğa da günde 2-3 paket sigara içtiğini, merkeze başvurduktan sonra sigarayı bıraktığını söyledi.

Sigara bağımlılarına merkezde tedavi olmayı öneren Kolboğa, şöyle dedi:

"Sigarayı bırakmada bizlere çok yardımcı oldular. Yavaş azalttık ve bıraktık. Eskiden böyle bir merkez yoktu. Devletimiz bize güzel imkanlar sağlıyor, bu fırsatları kaçırmayalım. Artık sigara problemimiz kalmadı. Allah doktorlarımızdan, sağlık müdürlüğümüzden razı olsun. Allah devletimize zeval vermesin."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Süryaniler, Midyat'taki sıla gecesinde buluştu

40 yıla aşkın süredir Avrupa'nın farklı ülkelerine [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de marketler zinciri şubesi açılması zorlaştırıldı

Nusaybin Belediye Meclisi, ilçede yeni marketler z [...]

1 gün önce...

Davutoğlu'ndan Erdoğan'a jet yanıt: Buradan meydan okuyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bu kutlu çatıdan ayrıla [...]

1 gün önce...

Son dakika! Diyarbakır'da zırhlı polis aracı devrildi: 1 şehit, 5 yaralı

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde zırhlı polis aracını [...]

1 gün önce...

Yeni partinin adı ve logosu ortaya çıktı

Türkiye siyasetinde yeni parti tartışmaları tüm hı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7