Mardin'de gerçeği aratmayan tatbikat

Mardin'de gerçeği aratmayan tatbikat
26 Nisan 2019 Cuma Saat 17:55 0

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimine bağlı hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), çevre illerin de ( Diyarbakır, Batman, Şırnak, Siirt) katılımıyla “Toplu Yaralanma Vakalarına Yaklaşım, Afetlerde Haberleşme Becerilerinin Artırılmasına Yönelik Tatbikatı” gerçekleştirdi.

5. Bölge Koordinatörlüğünde Bölge illerin, 140 UMKE Gönüllüsünün katılımıyla Mardin İli sınırlarında 24-26 Nisan 2019 tarihlerinde UMKE eğitim kampı yapılmış olup 26.04.2019 tarihinde saat 14:00’da tatbikat gerçekleştirildi.

UMKE Gönülüleri, AFAD, İtfaiye, ekipleri olmak üzere toplamda 150 personel ile gerçeği aratmayan tatbikatta senaryo gereği, 3 aracın ve bir tankerin karıştığı trafik kazası sonrası Acil Çağrı Merkezine ihbarın gelmesi sonucu olay yerine UMKE, Ambulans, Polis ve itfaiye ekipleri yönlendirildi.

Polisin güvenlik önlemleri aldığı olay yerine yönlendirilen UMKE, Ambulans, Polis ve itfaiye ekipleri görev tanımları ile ilgili gerekli müdahaleler yapılarak  ,yaralıların tahliyesinden sonra hastanelere nakli sağlandı.

Mardin Valisi Sayın Mustafa Yaman, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Servet Yıldız, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsa Aydoğan, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Hakan Karakaş, Müdürlüğün diğer Başkan ve Başkan Yardımcıları,112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Osman Ballı, Afet ve Acil Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Feyzi Özünal, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, İl AFAD Müdürü, İl Müftüsü, Gençlik ve Spor İl Müdürü ve çok sayıda sağlık çalışanı ile vatandaşın izlediği tatbikat, Artuklu’ya bağlı Sultan köyü yakınlarında gerçekleştirildi.

Tatbikat alanında gazetecilere açıklama yapan Mardin Valisi Mustafa Yaman, tatbikatla, oluşabilecek bir afette ekiplerin doğru ve hızlı müdahale etmelerini sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Ayrıca diğer kamu kurumlarıyla koordinasyon ve işbirliği ile çalışma becerisi ön plana çıkarılması da bu tatbikatın bir parçası olduğunu ifade etti.

Sağlık Müdürü Yavuz konuşmasında: "Tatbikatları heyecanla izledik, gerçeğini aratmayan bir tatbikattı. Mardin UMKE ekiplerimiz, Sultan köy bölgesinde 3 günlük bir kamp gerçekleştirildi.  Burada arkadaşlarımızın olayda intikal kabiliyeti, yol emniyetinin alınması, yaralıların sağlıklı bir şekilde çıkarılıp ilgili sağlık kuruluşlarına taşınması işlemini izlemiş olduk.

Bu anlamda UMKE olarak değişik zamanlarda ve acil durumlarda ekipleri hazır hale getirmek için tatbikat yapmaktayız. Ekiplerimizin daima hazır olmalarını sağlamak için bundan sonra da tatbikatlarımıza devam edeceğiz. Desteğini bizden hiçbir zaman esirgemeyen ve bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Mustafa Yaman’a, katkı veren tüm ekip çalışanlarımıza ve yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Memur-Sen zam teklifine ilişkin basın açıklaması düzenledi

Hükûmetin zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen, k [...]

1 gün önce...

Hasankeyf'in son hali

Batman’ın Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşkesinde [...]

1 gün önce...

Kart dolandırıcılarının kurbanı olmamak için ne yapılmalı

Yazılımı değiştirilmiş POS cihazlarıyla sipariş gö [...]

1 gün önce...

Huzur ve güven, Mardin'i turizm çekim merkezine dönüştürdü

TÜRKİYE'nin kültür ve inanç turizminin önemli merk [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7