Mardin'de İlk Sahur ve İftar Saaati Kaçta?

Mardin'de İlk Sahur ve İftar Saaati Kaçta?
23 Nisan 2020 Perşembe Saat 18:20 1

Mardin imsak iftar sahur vakitleri Ramazan İmsakiyesi 2020 yayınlandı. Mardin iftar vakti, sahur vakti saat kaçta? sorusunun yanıtı

Ramazan ayında müslümanlar oruç ibadetini yerine getirmek için heyecanlı bekleyiş içerisindeler. Peygamberimiz “Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuştur. Müslümanlar için çok büyük önem teşkil eden Ramazan orucunun ilki günü için bu gece ilk sahur yapılacak, imsak vakti 03:55' ve 24 Nisan günü ilk iftar ise Saat 19:07'de açılacak. On bir ayın sultanı Ramazan ayında oruç tutmanın faziletleri de oldukça fazla. Oruç tutacak olan vatandaşlar Mardin imsak iftar sahur vakitlerini araştırmaya başladılar.

Oruç ibadetinin yerine getirileceği Ramazan ayı için tüm Müslümanlar heyecanlı bekleyiş içerisindeler. Peygamberimiz “Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuştur. Oruç ibadetini yerine getirecek olan vatandaşların en çok merak ettiği soru ise Mardin iftar vakti, sahur vakti saat kaçta? Mardin imsak iftar sahur vakitleri Ramazan İmsakiyesi 2020 yayınlandı mı? İşte tüm bu soruların yanıtları haberimizin içerisinde yer alıyor. Oruç ibadetinin de gerçekleştirildiği Ramazan ayında yapılan tüm ibadetlerin birçok fazileti bulunuyor. İslam alemi için çok önemli olan Ramazan ayı Hicri Takvime göre bu yıl 23 Nisan'ı - 24 Nisan'a bağlayan gece yani (Bu gece) başlayacak. İşte, Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından açıklanan Ramazan İmsakiyesi...

MARDİN İMSAK VAKTİ SAHUR SAATİ KAÇTA?

Mardin'de imsak vakti 03:55 olarak açıklandı.

MARDİN'DE İFTAR SAATİ- AKŞAM EZANI KAÇTA?

Mardin iftar vakti Diyanet Ramazan İmsakiyesi ile açıklandı. Mardin’de ilk iftar 19:07'de olacak. İlk oruç bu saatte açılacak.

Ramazan: Ramazan, hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı olup İslam dinince en kutsal sayılan aylardan biridir. Ramazan ayının kutsal sayılmasının sebebi sahip olduğu özelliklerdir. Kur’an-ı Kerim, Ramazan ayında indirilmiştir. Ramazan, Kur’an’da ismi geçen tek aydır. Kur’an’da “bin aydan daha hayırlı” olarak nitelenen Kadir Gecesi bu aydadır ve bu ayda oruç tutulur. İtikaf, fitre, teravih namazı gibi ibadetler bu ayda yerine getirilir. Peygamber Efendimiz bir hadisinde : “Size bereket ayı Ramazan geldi. Bu ayda Allah sizi kuşatıp rahmetini indirir. Günahları bağışlayıp duaları kabul eder. Allah bu ayda sizin hayır hususundaki yarışmanıza bakar ve sizinle meleklerine karşı övünür. Allah’a hayırlı ameller takdim ediniz. Şaki*, günahkâr, bu ayda Allah’ın rahmetinden mahrum olan kimsedir” şeklinde müjdelemiştir.

Oruç: Oruç, Allah’a kulluk niyetiyle tan yerinin ağarmasından güneş batana kadar kişinin kendisini orucu bozan davranışlardan sakındığı ibadet şeklidir. Peygamberimiz bir hadisinde “Kim iman ederek ve sevabını sadece Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir” buyurmuştur.

Sahur: Sahur, imsak vaktinden önce, oruca hazırlık amacıyla yenilen yemektir. Bir hadiste “Sahur yiyiniz çünkü sahur yemeğinde bereket vardır” buyurulmuştur. Peygamber Efendimiz sahur yemeğini çok önemsemiş, bir yudum suyla dahi olsa sahur yapılmasını tavsiye etmiştir.

İmsak: İmsak, orucun başladığı vakittir. Yani, kişinin yeme içme ve orucu bozan davranışlardan kendini uzak tutma şartı bu zamanla birlikte başlar. İmsak vakti sabah ezanının okunmasıyla başlar. Hadislerde, sahur yemeğinin imsak vaktine yakın bir zamanda yenilmesi tavsiye edilmiştir.

İftar vakti: Akşam ezanı okunması ile oruçlarınızı açabilir, yiyip içebilirsiniz. İftar vakti akşam ezanı saati ile aynıdır.

Teravih Namazı: Teravih Namazı, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan namaza verilen isimdir ve Ramazan ayı boyunca kılınır. Teravih namazı genellikle camide kılınmakta ancak bu yıl yaşanan Korona Virüs tedbirleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yapılan açıklamaya göre; teravih namazlarının evlerde ailecek eda edilmesi bulunuldur.

Fidye: Fidye, oruç ibadetini yerine getirmeyen Müslümanların tutamadıkları her 0 fakirlere verdikleri para veya yiyeceği ifade eder. Ramazan’da orucunu tutamayan Müslüman, tutamadığı oruçları sonra kaza ederek tutarsa fidye vermesine gerek yoktur. Bir Müslüman, orucunu Ramazan’da tutamaz da daha sonra kaza ederek tutarsa fidye vermesine gerek kalmaz. Ancak oruç tutması zor olan ve kaza orucu tutamayan yaşlılar, fidye verebilirler.

Fitre (Fıtır Sadakası): Fitre, temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları her kişi için vermeleri gereken sadakadır.

Mukâbele: Kur’an-ı Kerim’i karşılıklı olarak okumak demek olup, Ancak bu yıl Korona Virüs tedbirleri kapsamında camilerin ibadete kapalı tutulması nedeniyle bu ibadet Artuklu Müftülüğü'nün YouTube kanalı üzerinden ilk kez Online şeklinde yapılacak, vatandaşlarımız bu ibadeti canlı olarak takip edebilecek. Mukabele geleneği 1400 yıldır devam eden bir ibadet şekli olduğu bilinmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile Cebrâil (a.s.)’ın fiili sünnetlerinin günümüze intikâlidir. Özellikle Ramazan-ı Şeriflerde Camilerde cemaate karşı okunan Hatimlere isim olmuştur.

Kadir Gecesi: İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu yıl 30 gün oruç tutacağımız Ramazan ayının 26. gecesine denk geldiği kabul edilmiştir.
YORUMLAR :::

  1. Mehmet yilmaz
    24 Nisan 2020 Cuma Saat 01:30 CEVAPLA
    Davulcular olacak mi sahurda bilginiz var mi

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

21 saat önce...

Otobüs Terminali'nde Koronavirüs Tedbirleri Denetimi

Vali Mahmut Demirtaş, İçişleri Bakanlığınca 81 il [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'den Çocuklara Özel Merkez

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başka [...]

1 gün önce...

İHH'lı Gençler Doğadan bir ton çöp topladı

Mardin Genç İHH tarafından organize edilen etkinli [...]

1 gün önce...

Hayvancılık yatırım destekleri belli oldu

Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenecek illerde 2 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN