Mardin'de Kürtçe hip hop

Mardin'de Kürtçe hip hop
26 Temmuz 2014 Cumartesi Saat 14:21 0

Tarlada çalışıyor, bostan suluyor. Fırsat bulduğunda ise break dans yapıyor, küçük çocuklara dans eğitimi veriyor. Çevresinde "Jo Jo" olarak bilinen Mardinli gencin hayali, Kürtçe hip hop ile Güneydoğu’nun yeni sesi olmak.

Güneydoğu, son yıllarda sıradışı saç modelleri ve giyim tarzı olan, dövmeli gençleriyle de dikkat çekiyor. Gençler, son dönemin popüler müzik ve danslarını da yakından takip ediyor. Rap, rock gibi tarzlar gençler arasında giderek daha fazla yaygınlaşıyor.
El-Cezire Türk'de yer verilen habere göre bu gençlerin arasında kendi namını salmış bir müzisyen-dansçı da var; Kürtçe-Türkçe rap yapan Mardinli 22 yaşındaki Ahmet Omuk. Bölgede herkes onu Jo Jo takma ismiyle tanıyor.
Kızıltepe İlçesi’ne bağlı Ziyaret Köyü’nde yaşayan Jo Jo, tarlada babasına yardım ediyor. Çapa yapıyor, bostan suluyor. Boş kalan zamanlarında ise, köyün boş bir alanında hip hop yapıyor. Tehlikeli taklalar atıyor, break dansı yapıyor. Köy meydanındaki gösterisindeki izleyicileri ise genelde küçük çocuklar. Jo Jo köydeki küçük çocuklara hip hop eğitimi de veriyor.
Köylüler, genç dansçının, çocuklarına eğitim vermesini ve müziğini olağan karşılamış. köylüler bu müzik tarzına çabuk alıştı. Köylülerin rap müziği anlamadığını ama yine de ritmi ve dansları normal karşıladıklarını anlatıyor.
Çocuklara eğitim vermeye başladığında ailelerin kaygıyla yaklaştığını hatırlatan Jo Jo, “Köylüler ilk başta biraz bir yerlerini kırarlar başına bir şey gelir diye tırstılar. Başta ben de tırsıyordum. Ama bu pişme sürecidir. Bir şey kazanacaksan acısını çekeceksin. Biraz da yavaş öğretiyorum çocuklara. Sert ve ağır hareketleri öğretmemeye çalışıyorum” diyor.
İzlediği kliplerden öğrendi
Omuk’un hiphop ile tanışması henüz çocukken oldu. İzlediği kliplerden etkilenince kendi kendine öğrenmeye karar vermiş. Hiç eğitim almamış. Takla atmalarını da, break dansı da deneme yanılma yoluyla öğrenmiş. Genç hiphopçı, rap müzikle ise 2005’te İstanbul’da tekstil fabrikasında çalışırken tanıştığını hatırlatıyor. Müzik grubu Ceza’nın ilk albümünden çok etkilendiğini belirten Ahmet Omuk, kararını o yıl vermiş. Kızıltepe’ye dönüp rap müzik çalışmasına başladı. Bölgede kimi etkinliklere katıldı, klip çekti, youtubede yayınladı. Her bir klibinin 20 binden fazla tıklama oranı var.
Derme çatma stüdyo
Omuk ailesi dört yıl önce Kızıltep’den köye göç etmek zorunda kalmış. Aile, köy camisi avlusunun bitişiğindeki küçük bir evde yaşıyor. Jo Jo, şarkılarını yazdığı ve provalarını yaptığı stüdyosu da evinin içinde. Ancak derme çatma bir görüntüdeki stüdyosu, fazla eşyalarının yığılı olduğu odanın bir köşesinde yer alıyor. Bu odada bir ses kabini var. Omuk, Kürtçe Kürtçe rap bestelerini burada yazıyor, provalarını yapıyor. Tarla işlerinden arka kalan zamanlarında köşesine kapanıyor, çalışmalarını yürütüyor.
Anne Gülten Omuk ise oğlunun başından beri en büyük destekçisi. Anne Omuk da eşi gibi her ne kadar rap müziğe yabancı olsa da yine de oğlunun yetenekli olduğunu belirterek, “Oğlumun başarılı olacağına güveniyorum. Bu zor koşullarda müzik yapıyor” diyor.
Omuk ailesi köyde yeni bir ev yapıyor. Evin yapımı sürüyor. Anne Gülten Omuk “Yeni eve taşındığımızda oğlumun daha güzel stüdyosu olacak. Bir odayı sadece ona ayırdık” diyor. Jo Jo ise, “İçimdeki müziği aktaramıyorum. Çünkü buranın her şeyi eksik. Mikrofon, mikser, kulaklık yok. Adam akıllı bir hoparlör bile yok. Müzik bile yapamıyor” diyor.

"Oğlumun deli olduğunu zannediyordum"
Omuk ailesi dört yıl önce Kızıltep’den köye göç etmek zorunda kalmış. Baba Mehmet Omuk, oğlu rap müziğe başladığında tepki gösterdiğini ama zamanla alıştığını dile getiriyor:
“Bizim kültürümüzde hep geçmişte kan, gözyaşı olduğu için hep acıklı şarkılara halkımız alışkındır. İşte ben de öyleyim. Tıs tıs yapayım pek bize uymuyor. Ama oğlum illa ki tıs tıs diyor. Olsun ne yapalım. Ben onun deli olduğunu zannediyordum. Ama köye geldikten sonra gördüm ki ben deliymişim. Çünkü ilk başta ben kızıyordum. Köye geldiğimizde herkes onun tarafında oldu, yalnız kaldım. Demek ki yanlış benmişim.”

Mehmet Omuk, oğlunun hip hop yapmasına zamanla alışmış.
‘Destek çıkmıyorlar’
Genç müzisyen, yetkililere ise tepkili:
“Destek çıkmıyorlar. Bari köstek olmasınlar. Festivaller oluyor çağrılmıyorsun, davet edilmiyorsun. 'Geleyim mi' diyorum, ret cevabı alıyorum. Destek istiyorum, 'gücümüz yok sana destek mi yetiştireceğiz' diyorlar. Propaganda yapmadan bir yere gelemiyorsun. Propagandanın kurumlar, kişiler üzerinde bir etkisi var. Ama ben sadece müzik yapmak istiyorum.”
Jo Jo köyün zor koşullarında hiphop yapmayı sürdürüyor. Yeni klipler çekmeye devam ediyor. Müziği çok sevdiğini söyleyen Jo Jo’nun hayali bir gün büyük organizasyonlarda sahne almak.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN