Mardin’deki ‘Çin’ tehlikesi!

Mardin’deki ‘Çin’ tehlikesi!
01 Mayıs 2013 Çarşamba Saat 13:18 0

Yatırımcıya sağlanacak devlet desteğinin getireceği ivmeyle kalkındırılması planlanan Mardin’de işgücünün ucuzlaması ve bir Güneydoğu Asya ekonomik modelinin yerleşmesinin engellenmesi gerekiyor.

Baharın yaza döndüğü günlerde Mardin’de hem hava hem de çözüm sürecindeki gelişmeler nedeniyle toplumsal iklim iyice ısınmış. “Barış” ifadesi, sihirli bir kelime olarak etkili. Ancak, önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelere paralel olarak barış söyleminin altının nasıl doldurulacağı da bölgeyle ilgili en önemli soru olarak karşımıza çıkıyor.

Yatırım bölgesi
Mardin’de Milliyet’in düzenlediği “Geleceğe Yatırım, Türkiye’ye Yatırım” konulu beyin fırtınasında bu sorunun yanıtını aradım. Toplantıya katılanlarla gerçekleştirdiğim görüşmelerden öncelikle kentteki iş gücünün değerlendirileceği, buna bağlı olarak sosyal yaşamda özellikle kadınların merkezinde yeraldığı değişimlerin yaşanacağı kesin.
Hükümetin, Mardin’e verdiği değeri göstermek açısından son teşvik paketinde yaptığı düzenlemelerle kentin 6. Bölge yatırımları arasına alınmasıyla, yatırımcılara devlet uygulamalarında büyük kolaylıklar sağlanacak. Şöyle ki; kentte yatırım yapacak işadamları, vergiden, altyapıya, iş gücü değerlemesinden sigorta primlerine kadar bir dizi imtiyazdan faydalanacak.
Bu durumda kentteki iş gücünün potansiyeli daha önemli konuma gelecek. Halen yüksek rakamlarda seyreden işsizlik oranı düşecek ancak bu kez de ucuz iş gücü kullanımı riskiyle karşı karşıya kalınma olasılığı gündeme gelecek. Halen kentte değişik iş kollarında kalifiye eleman eksikliğinin görülmesi, bu olumsuz ortamın oluşmasına ortam hazırlayacak. Bu noktada, Artuklu Üniversitesi’nce verilecek ve kalifiye iş gücünü sağlayacak eğitimler büyük önem taşıyor. Kentte kalkınma sağlanırken, ucuz iş gücü kullanımı nedeniyle günümüzde başta Çin olmak üzere Güney Doğu Asya modelinin yerleşmesinin önüne geçilmesi gerekiyor. Kısaca, başta üniversite ile devlet yönetiminin bu konuda ön alması zorunluluğu bulunuyor.

Kızıltepe Belediyesi’nden çözüm
Sürecin varış noktasının en çok kadınların durumunu etkileyeceği değerlendiriliyor. Mardin’de görev yapan toplum bilimci uzmanlar, kentte başkanı kadın olan 40’a yakın STK’nın önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtiyor. Bu çerçevede, Kızıltepe Belediyesi’nin kadınları topluma kazandırmayı sağlamak amacıyla çok basit ancak önemli bir uygulaması kadınlar arasında oldukça geniş yankı bulmuş.
Belediye kısa süre önce yapılan kent konseyi çalışmasında ilçede kadınların neden sokağa çıkmadıklarını araştırmaya başlamış. Yapılan araştırmada, genç kızların ve kadınların çarşıda dolaştıkları sırada, kaldırımlara masa ve sandalye koyup oturan ve gelip geçenleri izleyen esnaftan rahatsız oldukları ortaya çıkmış.
Bu tespitle birlikte belediye, esnafın işyerleri önüne masa ve sandalye atmasını yasaklamış. Bu yasakla birlikte ilçede sokağa çıkan kadın sayısında ciddi artış yaşandığı söyleniyor. Bazen küçücük bir önlem bile birilerinin özgürlüğünü kazanmasını sağlayabiliyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

BASINDA MARDİN HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cezaevinden 2 defa firar eden hükümlü yakalandı

Kızıltepe'de 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulun [...]

1 gün önce...

Jandarma ikna etti, teslim oldu!

Mardin'de 2014 yılında terör örgütü PKK'ya katılan [...]

1 gün önce...

Umut Kervanı'ndan 105 muhtaç aileye yardım eli

Mardin Umut Kervanı yardım çalışmaları kapsamında [...]

1 gün önce...

Hayat Tamircisi Ekranlara Merhaba Diyor!

Mardin Derikli Hasan Kızıl, yepyeni bir projeyle e [...]

1 gün önce...

Hükümlü koğuşu spor salonuna çevrildi

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ve GAP Bölge Kalkın [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN