Mardin'deki Kovid-19 artışını meclis gündemine taşıdı

Mardin'deki Kovid-19 artışını meclis gündemine taşıdı
13 Ağustos 2020 Perşembe Saat 09:06 0

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) artışını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı.

Dündar tarafından cevaplandırması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya iletilmek üzere TBMM'ye sunduğu dilekçe şöyle,

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

İktidarın başlatmış olduğu “normalleşme” süreci ile birlikte artan vaka sayıları nedeniyle pandemi hastanesi ilan edilen sağlık kurumlarındaki yatakların neredeyse dolduğu, salgının başında pandemi hastanesi ilan edilmeyen yerlerde bile hasta yatışları yapıldığı bilgisi illerdeki sağlık örgütleri tarafından defalarca kamuoyuna yansımıştır.

Bütün hastanelerde pozitif vakaların yatışlı olması nedeniyle halkın hastanelere gitmeye çekindiği, sonucu pozitif çıkan vakaların tedavi ve izolasyon/karantina uygulaması yapılmak üzere eve gönderildiği ancak vakaların ve temaslılarını, ekonomik, psikolojik ve sosyal nedenlerden dolayı izolasyon/karantina şartlarını yerine getiremediği de yine aktarılan bilgiler arasındadır.

Ancak hem sosyal hem de ekonomik nedenlerle vaka ve temaslıların karantina şartlarına uyamadığı ve salgının yayılmasına neden olmaya devam ettikleri de açıktır. Dolayısıyla 'Evde Kal' çağrılarına devam eden ekonomik kriz nedeniyle geçinemeyen emekçilerin uyması söz konusu olmamaktadır.

Hastanede yatak sayısının neredeyse dolduğu, vaka sayısının çok ciddi oranda artış gösterdiği illerden biri de vekili olduğum Mardin ilidir. Yurttaşlar, hastanede yer olmadığı gerekçesiyle evlerine gönderildiklerini tarafıma iletmiştir.

Bu bağlamda;

1.) Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte Mardin’de Covid-19 testi yapılan kişi sayısı kaçtır? İlçelere göre dağılımı nedir?

2.) Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte Mardin’de vaka sayısı kaçtır? Mardin’de Covid-19 virüsünden kaynaklı yaşamını yitiren kişi sayısı kaçtır?

3.) Mardin’de Covid-19 hastalarının hastanelerde yer olmadığı gerekçesi ile evlerine gönderildiği bilgisi doğru mudur?

4.) Eve gönderilen vakaların ve temaslıların karantina şartlarına uyamamasının salgının yayılması üzerinde etkisi olduğunu düşünüyor musunuz? Bu nedenle hastalanan kişilerin sayısı veya oranı hakkında elinizde bir istatistik mevcut mudur?

5.) Pandemi hastanesi ilan edilmeyen sağlık kurumlarında pozitif vakaların yatırıldığı ve bu nedenle bu hastanelere başvuran kişi sayısında düşme olduğu doğru mudur?

6.) Türkiye'de hizmet vermek üzere kurulan sahra hastanesi var mıdır, varsa hangi illerde kaç tane kurulmuştur.

7.) Hem vakaların toplumdan izole edilmesi hem de pandemi hastanesi ilan edilmeyen yerlerde hasta yatışının yapılmaması ve halkın sağlık hizmeti almak için kaygı duymadan bu yerlere başvurmasını sağlamak için sahra hastanelerinin kurulmasının faydalı olacağını düşünüyor musunuz?

8.) Vaka sayısının en fazla olduğu ve hastanelerde yatak sayısının neredeyse dolduğu Mardin ilinde sahra hastanesinin açılması için Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

9.) Daha birinci dalganın pik seviyesine varılmadığı ve vaka sayılarının Bakanlığınız tarafından açıklananın çok üzerinde olduğunu bildiğimiz bu dönemde sahra hastanelerinin kurulmamasının, muhalefetin yönettiği Adana Büyükşehir Belediyesi'nin kurmuş olduğu sahra hastanesinin değersizleştirilmesi nedeniyle politik kaygılar ile alakası var mıdır?

10.) Sosyal devlet olmanın gereği olarak, vakaların ve temaslı listesine düşenlerin ekonomik olarak desteklenmesi düşünülmekte midir ve bununla ile ilgili tarafınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?"YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

1 gün önce...

Milyonlarca öğrenci ve öğretmenin kullandığı EBA çöktü

Türkiye'deki koronavirüs salgınında milyonlarca öğ [...]

1 gün önce...

Güne yükselişle başlayan dolar, tüm zamanların rekorunu kırdı

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından re [...]

1 gün önce...

Milletvekili Demirkaya'dan Aydoğan'a ev ziyareti

Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya Mezopotamya G [...]

1 gün önce...

Mesleki yeterlilik belgesi verecekler Bölgede ilk defa Mardin'de hizmet vermeye başladı

Belge zorunluluğu olan meslek branşlarında istihda [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7