Mardin'deki STK'lar Kudüs için tek Yürek oldu

Mardin'deki STK'lar Kudüs için tek Yürek oldu
31 Ocak 2020 Cuma Saat 14:19 0

Mardin’deki sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, cuma namazının ardından ABD Başkanı Donald Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" adıyla açıkladığı sözde Orta Doğu barış planını protesto etti.

Havanın yağışlı olmasından dolayı Fuat Yağcı Camisi avlusunda yapılaması düşünülen protesto açıklaması cami içinde yapıldı.

Açıklamayı STK’lar adına Platformu Dönem Sözcüsü ve MAÜ Eğitim-Bir-Sen Temsilcisi Ahmet Ceylan yaptı.

Açıklamasında ABD ve İsrail'in, Filistin ve Mescid-i Aksa için "Bu böyle olacak." demesinin "küresel bir zorbalık" olduğunu dikkat çeken Ceylan, tüm İslam dünyasının bu zorbalığa karşı direnmeye davet etti.

KUDÜS SATILIK DEĞİLDİR

Amerika ve İsrail’in Sözde projeyi dünyaya tanıttığı toplantıya bazı Arap ülkelerin büyükelçilerinin de olmasına da tepki gösteren Ceylan, “Mardin Halkı olarak bu meydanda Trump ve Netanyahu'ya hatırlatmak isteriz ki, Kudüs satılık değildir. Filistinli kardeşlerimizin hiçbir hakkı gasp edilemez. Bu işgal girişimi eninde sonunda başarısız kalacak, akamete uğrayacak tarihin çöplüğünde çürümeye mahkum olacaktır. Hz Ömer’in Selahaddin-i Eyyubi’nin Sultan Abdulhamit Han’ın emanetine bu ümmet malı kanı ve canı pahasına eninde sonunda sahip çıkacaktır. Siyonizmin fedaisi ABD Başkanı melun ve uğursuz Trump ve meş’um Siyonist İsrail Terör Devletinin Baş Teröristi Binyamin Netanyahu’nun yüz yılın işgal ve yağma planlarını dünya kamuoyuna ilan ettikleri basın toplantısının katılımcıları arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman’ın ABD Büyükelçilerinin bulunması tam bir ihanet tablosudur.”dedi.

ÜMMET VURGUSU VE BİRLİK OLMAYA ÇAĞRISI

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak halkı Müslüman olan bu ülkelerin yöneticilerini işgalci siyonist İsrail terör devletini desteklemekten hemen ve derhal vaz geçmelerini isteyen Ceylan açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Halkı Müslüman olan bütün devletlerden halklarının iradesine saygı göstererek Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya, İslam’ın ebedi yurdu olan Filistin’e ve Müslüman kardeşleri Filistin Halkına bedeli ne olursa olsun sahip çıkmaya davet ediyoruz. Aralarındaki anlaşmazlık ayrılık ve gayrılıkları terk ederek İslam inancının olmazsa olmaz şartı kelime-i tevhit kardeşliği etrafında bir ve beraber olmaya çağırıyoruz Aralarındaki sorunları kardeşlik hukuku içinde adaletle çözmeye ve yeryüzünde alnı ak, başı dik, şerefli halklar olarak bir ve beraber olmaya davet ediyoruz. Aksi taktirde Siyonist Terör Devleti İsrail’in koruması gibi davranan Küresel güçlere yem olacaklarını hatırlatırız. Ancak bir ve beraber olduğumuzda Melun Trump ve Terörist başı Netanyahu gibi İnsanlıktan ve vicdandan nasipsiz kişileri bu tarz yağma ve işgal planları yapmaktan alı koyabiliriz.”

Açıklamadan sonra İl Müftüsü İsmail Çiçek de bir dua okudu.

Açıklamaya Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Mardin'deki siyasi partilerden Hüda Par İl Başkanı İsmail Çevik, Saadet Partisi İl Başkanı Ahmet İletmiş ve Yeniden Refah Partisi il başkanı ile AK Parti'den Artuklu ilçe başkanı Serdal Bağış da katılarak destek verdi.

Duadan sonra vatandaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

15 saat önce...

4 yıldır ekmeklerini mangal kömüründen çıkarıyorlar

Mardin'den yaklaşık 4 yıl önce Tekirdağ'ın Malkara [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar