Mardin’deki STK’lardan Ortak Destek Çağrısı

Mülk Sahiplerine de çağrıda bulundular Mardin’deki STK’lardan Ortak Destek Çağrısı
01 Nisan 2020 Çarşamba Saat 19:08 0

Mardin’de aralarında dernek, vakıf ve sendikalardan oluşan Mardin Sivil Toplum Kuruluşları muhtaç aileler için yardım kampanyası başlattı.

Mardin’de bulunan ve aralarında Memur-Sen, MÜSİAD, İlim Yayma Cemiyeti, İHH, Kızılay, Ensar Vakfının da bulunduğu Mardin STK Platformu yaptığı yazılı açıklamada Mardin’de bulunan muhtaç aileler için başlatılan Vefa Kampanyasına destek verme kararı aldı. Platform Başkanı Ahmet Ceylan tarafından STK’lar adına yapılan ortak açıklamada ihtiyaç sahiplerine gıda yardımının yapılacağı, evini veya iş yerini kiraya vermiş olan mülk sahiplerinden de 3 ay için kiracılarından kira almayarak fedakarlık göstermeleri istendi.

BİRLİK BERABERLİK RUHU

Ahmet Ceylan tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çin’de ortaya çıkıp bütün dünyaya yayılan COVİD-19 virüsü ülkemizde de maalesef gittikçe yayılmaktadır. Küresel bir soruna dönüşen Coronavirüsle mücadele Türkiye’de de yoğun bir şekilde devam etmektedir. Ülkemizin en az zararla bu küresel musibeti atlatması için devlet tarafından verilen bu mücadeleye başta STK’lar olmak üzere halkın da kendi imkânlarıyla katkı sağlaması gerektiğine inanıyoruz. II: Dünya savaşından bu yana dünya çapında meydana gelen ve ağır sosyal, siyasal ve ekonomik sonuçlarının olacağı beklenen bu salgınla mücadelede başarılı olmamız için devlet-millet işbirliği ile birlik, beraberlik ruhu içinde hareket etmemiz gerekir.

İNSANİ, VİCDANİ VE İSLAMİ BORCUMUZDUR

Bu süreçte, virüsten korunmak için alınan tedbirlerin uygulanması konusunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, yaşlı vatandaşlarımızın durumunun takip edilerek onlara yardımcı olunması, maddi açıdan sıkıntıya düşen ailelere gıda, hijyen gibi ayni veya nakdi yardım yapılması için STK’ların aktif görev alması gerektiğine inanıyoruz.

Bu amaçla Mardin STK Platformu olarak hepimiz için ağır bir imtihana dönüşen bu süreçte işini kaybeden, çalışamaz duruma gelen, bir şekilde geçim sıkıntısı içine düşen ailelere yardım kampanyasına maddi durumu iyi olan veya işini kaybetmemiş olan herkesi davet ediyoruz. Az, çok demeden en yakınımızdan başlayarak darda olanlara yardım etmek bizim insani vicdani ve İslami borcumuzdur.

KARABORSA YERİNE İNDİRİM DAVETİ

Bugün ailemiz bir sıkıntı yaşamıyor olabilir ama unutmayalım ki maddi ve manevi sıkıntılar içinde çatırdayan pek çok aile vardır. Yaşadığımız toplumda huzursuz ve mutsuz kimseler varken bizim mutlu ve huzurlu kalmamız mümkün değildir.

Bu nedenlerle alacaklı vatandaşlarımızı borçlulara karşı daha müsamahakâr olmaya davet ediyoruz. Güçleri yetiyorsa kira ve diğer her türlü alacaklarından vaz geçmeye, en azından pandemi süresince indirime gitmeye davet ediyoruz. Bu zor günde herkesi kardeşlik hukukuna riayet etmeye çağırıyoruz.

Bu sıkıntılı sürecin bir gün son bulacağına ve bunun bir imtihan olduğuna inanıyoruz. Bu imtihanda bazıları stokçuluk, karaborsacılık, cimrilik ile hatırlanacak buna karşın Allah katında ve insanlar nezdinde bazı insanlar ise iyilikleri ile hatırlanacaktır. Bu zor zamanda sadece yaptıklarımız değil yapabildiğimiz halde yapmadıklarımızdan da sorumlu olduğumuzu unutmayalım. Hep birlikte bir olma ve dayanışma zamanıdır.

BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM KAMPANYASINA DESTEK

Mardin STK Platformu olarak bütün STK’ları ve yardım sever Mardin halkını ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ hareketine katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Bu kapsamda Kızılay, İHH ve Türkiye Diyanet Vakfına yardım etmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca talep edilmesi halinde, Vefa Sosyal Destek Grubuna, zamanı ve sağlığı müsait olanları katkıda bulunmaya çağırıyoruz.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin Turizmine Korona Terörü Darbesi

KORONAVİRÜS salgını, sahip olduğu tarihi yapısı il [...]

1 gün önce...

Lidya döneminden kalma sikkeler Mardin'de ele geçirildi

Mardin’de uluslararası tarihi eser kaçakçılarının [...]

1 gün önce...

Midyat Müftüsü Diyarbakır'a atandı

Midyat İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, Diyarbakır [...]

1 gün önce...

Jandarma'dan Sera Tarlasına Uyuşturucu Operasyonu

Operasyonda bin 525 kök Hint keneviri ve 5 kilo 82 [...]

1 gün önce...

Mardin'in Gururu Oldu! Dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okuyacak

Dünya genelinde 500 proje arasında CERN’de finale [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN