Mardin'den Suriye'ye kardeş eli uzanacak

Mardin'den Suriye'ye kardeş eli uzanacak
15 Aralık 2012 Cumartesi Saat 18:05 2

Suriye’de yaşanan çatışma ortamından mağdur olan sivil halka yardım elini uzatmak üzere Mardin Sivil Toplum Örgütleri Platformu bünyesinde oluşturulan Suriye - Mardin Yardımlaşma Platformu, yapılacak yardımların yol ve yöntemlerini gerçekleştirilen toplantıda tartışıldı.

Yaşanan olaylardan etkilenen kardeş Suriye halkına zor günlerinde destek olmak ve yapılacak ayni yardımlarla mağdur halka yardım elini uzatmak üzere gönüllülerden oluşan Suriye Mardin Yardımlaşma Platformu, yapılan çalışmalarla ilgili durum değerlendirme toplantısı için İlim Yayma Cemiyeti’de bir araya geldi.

Mardin STK Platformu Dönem Sözcüsü ve Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Mustafa Aydın ile Suriye Mardin Yardımlaşma Platformu Başkanı Mehmet Timurağaoğlu’nun başkanlığında gerçekleşen ve kentte faaliyet gösteren 41 sivil toplum örgütünün temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Nasır Duyan’da katılarak platform çalışmalarına tam destek olacağını açıkladı.

Oluşturulan platformun temel amacının öncelikle Suriye’deki gelişmelerden kaçarak Mardin ve ilçelerine yerleşen kardeş Suriye halkına yardım elini uzatmak olduğunu belirten Mardin STK Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Aydın, Mardin’e sığınanlar başta olmak üzere kendi topraklarında esaret yaşayan Suriyeli kardeşlerimize Mardin halkından toplanacak yardımlarla yardım elinin uzatılacağını söyledi.“KAMPANYAMIZ ÜÇ TEMEL İHTİYAÇ ÜZERİNE KURDUK”

Mardin il genelinde sayıları on bini aşan Suriyeli mültecilerin ya akrabalarının yanına sığınarak yada bulabildikleri her çadırda barınmaya çalıştıklarına dikkat çeken Suriye Mardin Yardımlaşma Platformu Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, kurdukları platformda herkesin desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Yanı başımızda yaşanan çatışma ortamından kaçarak ülkemize sığınanlar için kendine ben insanım diyen herkese küçük yada büyük görevler düşüyor. Bu yardım elini sadece ülkemizin devlet büyüklerinden beklemek doğru değildir. Mardinliler olarak kurduğumuz platformla başta ilimize sığınan kardeşlerimizin barınma, gıda ve giyecek ihtiyaçları olmak üzere her türlü insani yardımlarını karşılamaya çalışacağız. Bununla birlikte Suriye’de bir parça ekmeğe muhtaç olan kardeşlerimizin de en zaruri ihtiyacı olan gıda, yakacak ve giyecek malzemeleri yardımının temini noktasında da bireyden başlayıp, kuruluş, dernek ve işadamlarımıza varana kadar herkesten destek isteyeceğiz. Yakacak ve giyecek yardımlarının ihtiyacı yanında; ekmek yapımında kullanılacak un toplama çalışması için kampanya başlatacağız. Bu kampanya kapsamında 50 lira bağışta bulunan her bir vatandaşımız, Suriye’de açlık sınırında olan her aileye bir çuval un yardımında bulunmuş olacaktır. Bu konuda il içinde ya da il dışında yaşayan her bir Mardinliden özellikle kampanyaya destek olarak yardımda bulunmaya davet ediyoruz. Toplanan un çuvallarına paralel olarak bir de bu unları ekmek haline getirilebilmesi için seyyar ekmek fırınları için de çalışmalarımız sürüyor.“ diye konuştu.

DİNÇEL: GÖRDÜKLERİMİZ KARŞISINDA GÖZYAŞLARIMIZI TUTAMADIK

Suriye’ye yardım götürerek ayağının tozuyla düzenlenen toplantıya katılıp izlenimlerini anlatan Mardinli Mimar ve İşadamı Şehmus Dinçel, sınırın öte tarafında bulunan idlip’e kadar giderek ulaştırdıkları iki tır dolusu gıda yardımını dağıtırken gördükleri manzara karşısında gözyaşlarını tutamadıklarını belirtti.

Suriye Halkına yardım etmek üzere oluşturulan platformun yararlı hizmetler üreteceğini dair inancını paylaşan İşadamı Dincel, “Yurdun değişik şehirlerinden gelen yardımseverlerle birlikte tırlar dolusu gıda malzemeleriyle Suriye’nin İdlip, kentine kadar gittik. Ülkemizin Suriyeli kardeşlerimiz için başlattığı yardım seferberliği göğsümüzü kabarttı ancak orada yaşadıklarımız ve gördüklerimizden dolayı bir kez daha Allah’a sığındık. Allah böyle bir manzarayı hiçbir millete yaşatmasın. Orada elektrik yok, su yok, gıda konusunda özellikle de ekmek yapmak için un konusunda büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Herkesten başlatılan bu kampanyaya tüm gücüyle destek olmasını istiyorum. Kültürümüzde ve geleneklerimizde olduğu üzere dinimizin emrettiği gibi mağdur olan kardeşlerimize yardım elini uzatmanın tam zamanındayız” diye konuştu.DUYAN: KAMPANYAYA DESTEK VERECEĞİZ

Toplantıya katılan Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı İşadamı İşadamı Nasır Duyan ise, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işadamları olarak geçmişte Afrika’nın Somali’sine Filistin’in Gazze’sine ve diğer yurt içinde gelen yardım çığlıklarına duyarsız kalmadıkları gibi, kardeş Suriye halkının da yardım çığlıklarına duyarsız kalmayacaklarını dile getirdi.

Duyan, “bizler İşadamları olarak Organize’de gıda üretimi yapan işadamlarıyız. Özellikle de Un üreten fabrikalarımız çok. Bu fabrikaların yetkilileriyle görüşerek ihtiyaç duyulan Un ve diğer gıda maddelerinin temini noktasında çaba göstereceğiz. Ancak bu bir hayır işidir. Bizler kimsenin hayır yapmasına engel olmak yerine her kesin bu çorbada tuzunun olmasını istiyoruz. Herkesi yapılan bu yardım kampanyasına bizim gibi destek olmaya çağırıyoruz. İnanıyorum ki Mardin halkı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yardım çığlıklarına duyarsız kalmayacak ve bütün dünyaya örnek olarak gösterilecek geniş çaplı bir yardım kampanyası düzenlemekle kendinden söz ettirmeyi başaracaktır. Tekrarlamak gerekiyorsa bizler üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Bu bize dinimizin de bir emridir."AİLELERİN DURUMU RAPORLANIYOR

Toplantıda söz alan platform üyeleri yaptıkları çalışmaları STK platformu temsilcileriyle paylaştı. Mardin’e yerleşen Suriyelilerin durumunu inceleyerek raporlar hazırlayan Yardımlaşma Platformunun alan taramasından sorumlu üyeleri KOMDER Başkanı Abdurrahman Ceylan izlenimlerini anlatırken Mardin’in 23 mahallesinden sadece ikisinde yapılan alan taraması sonucunda yaklaşık 550 kişiye ulaşarak durumlarını içeren raporlar bağladıklarını, diğer mahallelerdeki Suriyelilere de ulaşmaya devam ettiklerini söyledi.

BİLBORDLAR HAZIRLANDI

Platformun iletişim işlerinden sorumlu üyesi USTAD Başkanı Ahmet Akgül ise Suriyelilere ulaştırılacak yardımları il satına yayma gayretiyle çalıştıklarını belirterek, “Bizler Yardım kampanyasını duyurmak ve herkesin bu kampanyaya katkıda bulunması için var gücümüzle gayretli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu her şeyden önce insani bir görevdir. Mardin’e gelerek barınan Suriyeli kardeşlerimize Mardin halkı gereken desteği sunmaya çalışıyor. Kızıltepe’de çadırlarda barınan aileler var. Onların durumuyla ilgili de gerekli tedbirler platformumuzun çalışmaları kapsamında değerlendiriliyor. Bana göre buradakilerden çok bir parça ekmeğe muhtaç olan sınırın öte tarafında bulunan kardeşlerimize gıda maddesi yardımı ulaştırma gayreti içerisinde olmalıyız. Bu kampanya kapsamında yapılacak yardımlar ve halkımızın yardım yaparken nasıl bir iletişim yolu kullanacağını hazırladığımız bilbordlar ve basın aracılığıyla yapacağımız duyurularla paylaşacağız” dedi.

Öte yandan Suriye Mardin yardımlaşma Platformu'nun çalışmalarını anlatmak ve yetkililerin de platformun çalışmalarına destek olması için ziyaretler gerçekleştiren platform üyeleri, Mardin valisi Turhan Ayvaz, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, İl Emniyet Müdürü Derviş Kara başta olmak üzere bir çok akmu kurum ve kuruluş yetkilisini de ziyaret ederek platform çalışmalarıyla ilgili görüş alış verişinde bulundular.YORUMLAR :::

 1. urfa
  18 Aralık 2012 Salı Saat 00:03 CEVAPLA
  hani dinimizde de vardır ya sadaka verdiğin elin diğer elden haberi olmamalı yoksa yaptığın yardımın bir sevabı kalmaz. burda da isimleri saymadan çıkıp reklam yapmadan direk yardımlar sahiplerine ulaştırsanız sevabınız bari sizekar kalır.
 2. DERNEK BŞK.DİYORKİ
  16 Aralık 2012 Pazar Saat 18:54 CEVAPLA
  BİRŞEY YAPACAKSANIZ İNSANLARI RENCİDE ETMEDEN YAPIN BEYLER.SURİYEDEN GELEN MUHACİRLER PERİŞAN SERSEFİL OLMUŞ İNSANLAR HEPMİZİN YAKINLARI AKRABALARIDIR.GİDİP ORGANİZEDEN ERZAK TOPLAYIP REKLAM GÖSTERİŞ YAPARSANIZ NE HAYRINIZ NE İYİLİĞİNİZİN BİR ANLAMI KALIR.
  DERNEĞİMİN ÜYE OLDUĞU KIZILTEPE STK.PLATFORMU 55 SURİYELİ AİLEYE KİRA YAKACAK GİYECEK YARDIMI 83 KİŞİYİ İŞE YERLEŞTİRDİ. HİÇ BİRİNİ BASINA ÇIKIP ANLATMADIK.
  PLATFORMUMUZ ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLERE YÜZ BİN TL. İMKANLARIYLA BURS VERİYOR.
  REKLAM İÇİN TRİLYONLARI HARCAYANLAR VE SURİYE İÇİN YARDIM TOPLAYACAĞIZ DEYİP ODALARDA REKLAM POZLARI VERENLER BİZİM PLATFORMUN ÖĞRENCİ BURSU İÇİN SİZ REKLAM YAPIYORSUNUZ DİYENLER TEK KURUŞ BAĞIŞ YAPMADILAR. BİZ İMKANLARIMIZLA SÖZÜMÜZÜ TUTTUK CEBİMİZDEN YÜZBİN VERDİK.
  SİZDE CEBİNİZDEN VERİN. İNANDIRICI OLSUN. MADEM 41 STK.SINIZ HER BİRİNİZ İKİ AİLEYE SAHİP ÇIKIN VE REKLAM YAPMAYIN

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteye Rektör Atandı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaş [...]

9 saat önce...

Temelli Mardin'de iddialara cevap vererek, siyasi partilere çağrıda bulundu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberindeki [...]

21 saat önce...

Kızıltepe'deki Su ve Elektrik kesintilerine tepki var

Kızıltepe'de son günlerde sık sık yaşanan elektrik [...]

1 gün önce...

Ağırakça'dan Cumhurbaşkanı Kararına Tepki

Resmi Gazetede yer alan kararname ile görevden alı [...]

1 saat önce...

Yaz mevsimi lezzetlerine yoğun ilgi

Tezgâhlardaki yerlerini alan yerli Midyat'ın organ [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7