Mardin'e, Başbakan'dan MardinWOOD Müjdesi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığının Mardin'i "Açık Hava Sinema Platosu" olarak belirlediğini bildirerek, "Nasıl Amerika'da bir Hollywood varsa, nasıl Hindistan'da bir Bollywood varsa bizim için Türkiye'de de Mardinwood olacak" dedi.

Erdoğan, partisince, Yenişehir semtinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti Hükümeti olarak Mardin'e son 8, 5 yılda çok büyük hizmetler verdiklerini ve bu sayede Mardin'i bölgenin en huzurlu ve en mamur kentlerinden biri haline getirdiklerini söyledi.
 
2009 yılında "Tarihi Kentsel Dönüşüm Projesini" başlattıklarını ve proje kapsamında 570 beton bina ve eklentilerinin vatandaşları mağdur etmeden yıkıldığını bildiren Erdoğan, Mardin'i en kısa zamanda tarihi yapısına kavuşturacaklarını kaydetti.
 
MardinWOOD MÜJDESİ

Mardin Kalesi'nin 219 yıl önce Osmanlı Sultanı 3. Selim döneminde kısmen tamir edildiğini ve o tarihten bu yana onarım görmediğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"219 yıl sonra bu kaleyi AK Parti Hükümeti olarak biz tamir ediyoruz. Talimatı verdim, Hava Radar Komutanlığı başka yere taşınacak. 30 Mayıs'ta tamir ihalesi yapıldı. 2013 yılında inşallah bu tamiratı bitireceğiz. Çocukluğunda bu kale içinde top oynayıp, piknik yapanlar o çocukluk yıllarına geri dönecek. Aynı zamanda burası müze olarak da görev yapacak. Şimdiden hayırlı olsun. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Mardin'i 'Açık Hava Sinema Platosu' olarak belirledi. Ben tabi İstanbul'da 'Kanal İstanbul Projesi' ile ilgili (Çılgın) dedim. Şimdi gittiği her yerde diyorlar ki; 'Bize niye çılgın yok'. Bu illerimizi kaldıracak adımları atıyoruz, İşte Mardin. Ne olacak biliyor musunuz? Artık nasıl Amerika'da bir Hollywood varsa, nasıl Hindistan'da bir Bollywood varsa bizim için Türkiye'de de Mardinwood olacak. İnanıyorum ki milyonlarca, milyarlarca Dolar kazanacak.

MARDİNLİ İŞADAMLARINI YATIRIMA ÇAĞIRDI

2002 yılında Mardin'e gelen turist sayısı 150 bindi, şu anda bir milyon rakamına ulaştı. İnşallah 2023 yılında 5 milyona çıkaracağız. Artık Mardin'de oteller zinciri içerisinde olan oteller yükselmeye başladı. Ben şimdi Mardinli iş adamlarına sesleniyorum; bakın benim hemşehrim geldi burada Hilton Otelini yapıyor. Bu oteller tıklım tıklım dolacak. Şanlıurfa'da boş yer yok. Yeter ki bu yatırımları yapalım. 2023 yılına kadar Mardin'deki yatak kapasitesini 50 bine rakamına ulaştıracağız. Bunların altyapısını yapıyoruz. Mardin havaalanı pistini büyütüyoruz. Uluslararası uçakların rahatlıkla inebileceği hale getiriyoruz. Bu işle ilgili 15 milyon liralık bir yatırım yapacağız, lüks bir terminal binasını da yapıyoruz. Pistiyle, terminal binasıyla Mardin Havalimanı inşallah sizlere hizmet verecek. Şu anda aynı anda 2 uçak iniyor, bunu yaptığımızda 4 uçak inebilecek. "
 
Erdoğan, şu anda Mardin'de 65 bin hektar alanın sulanabildiğini, GAP Projesi çalışmaları tamamlandığında 204 bin hektar alanın suyla buluşacağını söyledi.
 
Mardin'deki 2 bin 624 üreticiye 37 milyon 500 bin lira tutarında pamuk desteği ödemesine dün başlandığını da dile getiren Erdoğan, 1955'ten bugüne kadar tamir edilmeyen içme suyu ve kanalizasyon şebekesini elden geçirdiklerini anlattı.

 

-"NEREDE BU BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLLERİ, ONLAR NEYİ KAZANDIRDI"

Erdoğan, Mardin'e Artuklu Üniversitesini 2007 yılında kendilerinin kazandırdığını belirterek, şöyle devam etti:
 
"Nerede bu bağımsız milletvekilleri, onlar neyi kazandırdı. Onların derdi başka, bizim derdimiz başka. Biz hizmetteyiz, onlar istismarda. Üniversite bünyesinde 4 fakülte, 3 ensitütü, 1 konservatuar, 4 meslek yüksekokulu hizmete girdi. Üniversitemiz çok hızlı bir şekilde gelişti. Bölgenin en önemli eğitim kurumlardan biri haline geldi. Hem Mardin'in hem de tüm Ortadoğu'nun medeniyetleri Artuklu Üniversitesinde canlanıyor. Tarihi Zinciriye Medresesini Yaşayan Diller Enstitüsüne, tarihi Davudiye Tekkesi'ni Sosyal Bilimler Enstitüsüne tahsis ettik, eski Hükümet Konağı ise Mimarlık Fakültesi oldu. Mardin'de inşallah tüm Türkiye'ye tüm Ortadoğu'ya ışık tutacak örnek bir bilim yuvası inşa ediliyor. Biz Mardin'e sevdalıyız, bizim Mardin'e aşkımız var. Mardin için üretmeye devam edeceğiz.
 
Mardin'e bir müjdemizi daha açıklamak istiyorum. Biliyorsunuz bir ilin büyükşehir olması için 750 bin nüfusa ihtiyacı var. Şu anda Mardin sınırda, 6 bin gibi açığınız var. 2013 Mart'ına kadar zannediyorum ki Mardin 750 bini yakalayacak. En az 3 diyorum, ilerisine karışmam zaten. Bu hızla giderseniz bu işi bitirirsiniz. Mardin 2014 yerel seçimlerine büyükşehir belediyesi olarak girecek. Şu anda sınırda iki ilimiz var, Mardin ve Malatya. Mardin'in bütün ilçeleri yani mülki sınır, Mardin'in büyükşehir belediyesi sınırlarına girecek. Belde belediyelerini kaldırıyoruz, hepsi ilçe belediyelerinin mahallesi olacak. 100 binlik, 50 binlik, 25 binlik ve 5 binlik planları büyükşehir belediyesi yapacak. Yani İstanbul ve Kocaeli belediyeleri neyse Mardin'i de aynı şekle dönüştüreceğiz. Onun için biliyorsunuz Adrese Dayalı Nüfusu Sistemi ile günlük nüfusu takip ediyoruz. İnşallah Mardin'i de büyükşehirler arasında göreceğiz. Bunu arzu ediyoruz. O zaman şu anki tabloya göre Malatya Mardin bu seriye katılırsa 2014 yerel seçimlerine 29 büyükşehir belediyesi olarak gireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. "
 

Nezir Güneş

YORUMLAR

 • ak partiye haksızlık yapmayın inanın 1 milletvekili çıkaracak yapmayın arkadaşlar buda bir başarı degilmi....

  Bölünmez çıkmaz zaten.Oy satın alma modası geçti artık onun için bence de bu işten çekil bölünmez.Herkes amacını biliyor;dokunulmazlık zırhını giyerek hapse girmekten kurtulmak.E tabi özgürlüğü kim istemez ki.İnsan servetini bile feda eder özgürlük için.O yuzden birkaç gariban vatandaşımın duygularıyla oynayıp oy avcılıgını bırakınız.

  ya o kadar diyorsunuz kalabalık merkezden %20 çıkar hiçbiri buranın insanları değil ha o partiye vermeyipte gidip dışardan yol kenarlarında tanıdıklarım da dinledi ama o ak partiye oy verdiğini göstermez biraz gerçekçi olalım şimdiden başarılar bütün partilere..

  başbakan bağımsızlara laf atıyor ama bütün milletvekillerini toplasa bağımsızların verdiği soru önergeleri ve mücadelesinin yanında küçük bir kırıntı bile değildir.bu sefer yok artık yok size mardin de ekmek yok unutmayın 12 haziran akşam göreceksiniz...

  ya Allah aşkına uzatmayın. Şurda 4 gün kaldı. Son 4. ve sonuç belli.
  3-2-1:
  3 Bağımsız (A.TÜRK, E.DORA, G.YILDIRIM)
  2 AKP (M.GÜLER, G.B.ŞAHKULUBEY)
  1 Bağımsız (S.BÖLÜNMEZ)
  Mardin için hayırlı olsun!...

  Mardinin Kaderi ;

  Ey Mardinin değerli halkı,dün dananın kuyruğunun koptuğu gündü.ben şahsen dünkü mitingte sayın başbakanımızdan ciddi istihdama yönelik projeler beklerken,Mardini WOOD yaptı,büyükşehir için 6000 rakamını verdi,mardin kalesini halka açacağını söyledi.Varmı başka bişey? yok.

  Mardini WOOD yapsanız neolacak sayın başbakanım,vallahi bu millet aptal değil yahu.mardin zaten yasa gereği büyük şehir statüsüne gereken rakama ulaştığında alınacaktır.Mardin kalesinin halka açılması istihdama yönelik ne faydası olacak.Ben çocukluğumu mardin kalesinde yaşamak istemiyorum,ben çocuğuma istahdam istiyorum.varsın çocukluğum hayallerimde kalsın.Dün anlaşıldı ki,Mardin hala çantada keklik görünüyor.Vallahi ve billahi ben şahsen akpartiye oyumu verecektim.(düne kadar) Gördüm ki; mardin gene gözden çıkartılmış.basit vaadlerle geçiştiriliyor.Gördüm ki ; İstihdama yönelik gene hiçbirşey yok.Gördüm ki;Mardin gene kendi kaderine terkedilmiş.


  Arkadaşlar,yorumları okudum da,kalabalıktan bahsedilmiş.yahu yapmayın,sizler hala hayal dünyasında mı yaşıyorsunuz? mardin halkı zekidir,bilinçlidir,akıllıdır,istemesini bilir.kalabalıklarla artık uğraşmayın,bu bakış açıları mardine birşey kazandırmaz.Bizler sayın başbakanımızın mardin projelerine bakmalıyız,bize neler vaad etmiş,vaadettiklerinin özellikle mardin gençlerine ne kadar faydası var.Bunlara bakmak lazım,lütfen ufkumuzu geniş tutalım ve öyle düşünelim.Dünkü mitingte 100 bin insan olsa nolur.Bunlar göreceli şeylerdir.Kaldı ki,küçümsenmeyecek kadar,onlarca çevre illerden gelen araçlar vardı.
  Diyarbakır,batman,şırnak,urfa,plakalı onlarca araçlar gördük.yapmayın, bizim beklentilerimiz bunlar olmamalı.Takip ettiyseniz sayın Başbakanımızın Diyarbakır mitingindeki diyerbakır ile ilgili projeleri mardine 10 çeker.Herşeye rağmen mardinle diyarbakır arasında bu fark ciddi bir boyuttaysa ben bir mardinli olarak,şapkamı önüme alıp ciddi ciddi düşünmem lazım.Bunları yazarken vallahi ve billahi üzülüyorum,ne varki bu gerçekleri de göz ardı edemeyiz.Düşüne biliyormusunuz ? güneydoğuda tek AK Partili belediye Mardinde ve mardine sunulana layık görülene bakın.Bunlar Mardin halkına revamıdır.DEĞİLDİR ! DEĞİLDİR ! DEĞİLDİR!

  ALLAH\'IN izniyle beş milletvekilli AK AK AK AKKKKKKKKKK

  mardin bu kalabalığı bir araya getirebiliyorsa
  bunun adı meclise 4 vekil gidiyor demek ki.
  ey bölünmez kendini daha fazla küçük düşürme gel vazgeç bu sevdadan sen de büyürsün memleketini de büyütürsün...

  dünyanın çinde sonra en uzun ve yükseklik olarak ta ilk sırada olan diyarbakır surlarına verilen özen ortada rezalet açıkçası kaleden eser kalmadıktan sonramı aklınız başınıza geldi her gittiğiniz yerlerde dev palavra projelerle gidiyorsunuz hangi bütçeyle yapacaksınız.ülkede yabancılara satılmadık toprak kalmadı hazinenin durumuda ortada yavaş atta civcivler yesin ünüversiteler açılıyor profösör yok öğrenciler mezun oluyor iş yok açsan ne olacak açmasan ne olcak bu ülkede kanı durdurmadıktan sonra dev havalanı yapıp ne işe yarar savaşın ve huzurun olmadığı bir yere hangi insan gelir onun için hikayeler anlatıp bu halkı kandırmayın efendi

  dordu kesinlestirdiler galiba...

Yorum Ekle