Mardini, Gülü anavatanına geri getiriyor

Mardini, Gülü anavatanına geri getiriyor
14 Mayıs 2019 Salı Saat 13:59 0

Ünlü Sanatçı Berdan Mardini, Memleketi olan Mardin'e 12 milyon liralık dev yatırımla Gül Yağı ve Gül Suyu Fabrikası kuruyor. Mardini, hemşehrilerine istihdam kapısı oluşturmanın yanında Gül'ü de anavatanı olan Mezopotamya topraklarına yeniden geri getirmiş oluyor.

"Gül Mezopotamya’ya ve anavatanına geri dönüyor"

Ses sanatçısı Berdan Mardin'i, Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Yaylabaşı köyünde başlattığı Gül Yağı - Suyu Fabrikası bitme aşamasına geldi.

Bu yıl faaliyete girmesi planlanan fabrikanın yanı sıra köyde geçen yıl 300 dönüme gül ve lavanta ekimi yapılmış bu yıl bin dönüme daha sonra ise bin 500 dönüme çıkarılacak.

Yaklaşık 12 milyon liraya mal olacak yatırımın binlerce kişiye istihdam sağlaması hedefleniyor.

Mardini, AA muhabirine, Artuklu ilçesine bağlı Yaylabaşı köyünde kurdukları fabrikanın son aşamalarına geldiğini söyledi.

Fabrikada inşaat devam ederken çeçen sene köyde 300 dönüme gül ve lavanta ektiklerini bu sene bunu bin dönüme tamamlayıp bölgede güçlü bir istihdam sağlamayı planladıklarını kaydeden Mardin’i, aynı zamanda turisti bölgeye çekmek için de büyük bir projeyi sürdüklerini aktardı.

Gül, anavatanına geri dönüyor"

Mardin’i de içinde barındıran Mezopotamya topraklarının çok verimli olduğunu vurgulayan Mardin’i, şöyle dedi:

Rosa Damascena dediğimiz gülün 5 bin yıl önce bu bölgede yetiştiğini biliyoruz. Gülü bu bereketli topraklara ektiğimizde gül, anavatanına geri dönüyor diyebiliriz. 5 bin yıl önce Rosa Damascena dediğimiz gül, Fransa, Avrupa ve Osmanlının sön dönemlerinde Bulgaristan’dan Isparta’ya dönüyor. Gül Mezopotamya’ya ve anavatanına geri dönüyor. Burada bin 500 dönüm gül ve lavanta ekimi ile sezonluk binlerce işçiye istihdam sağlamaya ve fabrika da yaklaşık 50 kişi sabit çalışacak bir yatırım yapıyoruz."

Gülün yağını ve suyunu çıkararak gül sabunu, duş jeli, reçeli, suyu ve esanslarını gibi çok ürün elde edip, Mardin’i güllerle anılmasını sağlamak istediklerinin altını çizen Mardin’i, "Mardin’de gül festivalleri yapıp gülle ilgili bütün ürünlerin üretilmesini istiyoruz. Hatta Hayallerimizde helikopterle insanların üzerine gül yaprakları ve suları dökmekte var."dedi.

Mardini, aynı zamanda köyün içinde 20 odalı bir otel konsepti yapmayı planladıklarını, turistlerin veya misafirlerin doğal yaşamda gül ve lavantalar içerinde bir rehabilite merkezi haline getirmeyi planladıklarını söyledi.

"Arazide ekimlerle birlikte toplamda 12 milyon liralık bir yatırım"

Yatırımın bölgeye bir çok alanda olumlu etkiler sağlayacağını belirten Mardin’i, Mardin’in hem tanıtım, hem istihdam alanında şehre değer katacağını düşündüklerini vurguladı.

Mardini, şöyle devam etti:

"Bin 500 dönümü tamamladığımız zaman çevredeki köylülerde kendi arazilerinde gül ve lavanta ekebilecek. Dolayısıyla ektiklerini satın alabileceğiz ve kazanç sağlamalarına katkı sunabileceğiz.

2 ay içinde fabrikanın yapımı bitecek. Arazide ekimlerle birlikte toplamda 12 milyon liralık bir yatırım. Arazinin işlenmesi, güllerin ve lavantaların dikilmesi ve fabrikanı yapımı toplamda 12 milyon lira.

Gül fidanlarını Isparta’dan getirdik. 2 sene önce başladık. Yavaş yavaş buraya getirdik. Hedefimiz bu sene fabrikayı işler göreceğiz, 2022’de aynı zamanda gül ve lavantalarını çok daha yoğun bir şekilde ortaya çıkacak."

"OSB’de değil köyde kurduk fabrikayı"

Fabrikanın yanısıra, ekimi, çapası, toplaması, temizliği ulaşımı gibi birçok konuda iş olanağının bulunduğunu aktaran Mardin’i, 3 yıl içinde çevresel etkiyle yaklaşık 12 bin kişinin çalışabileceği bir noktaya ulaşmayı hedeflediklerinin söyledi.

Bunu köyde yapmalarının nedenlerinden biriminde tersine göçü sağlamak olduğunu aktaran Mardin’i, şöyle dedi:

Niye bunu köyde yapalım dedik. Çünkü köylerden göçün olmasını istemiyoruz. Bu toprakları bırakıp hiçbir yere gidilebilir mi. Eğer bu topraklarda yaşam alanları, iş imanları olsa bu toprakları terk etmek akıl karı değil. Dolayısıyla bizde köyünü terk etmiş iş için gitmiş insanlar böyle bir imkan sunarak, kendi köylerine tekrar göç etme imkânı sağlamak istiyoruz. Yoksa şimdi bu fabrikanın aynısını OSB’de de açabilirdik. Bunu bize çok söyleyenlerde oldu. Burada zarar edersin, fabrikanın değeri olmaz gibi. Olmasın, benim gözümde fabrikanın değeri, insanlara verilen maneviyat maddi değerden çok daha yüksek. Sadece çevre köylere değil çevre illere de etkisi olacak bir ok yerden gelip gül ekmek istiyorlar. Bu projenin güneydoğu bölgesine tanıtım anlamında da istihdam anlamında da çok büyük etkisi olacak."

"Cumhurbaşkanımızı açılışa davet ediyoruz"

Herkesin özellikle köylerine yatırım yapmasını, özellikle işadamlarının maddi çıkarları çok gözetmeksizin, kendi memleketlerine ve köylere yatırım yapmalarını arzu ettiklerini ifade eden Mardin’i, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ının bölgeye yatırım yapılması tavsiyelerinin önemli olduğunu vurguladı.

Mardini, "Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyetlerini gerçekten biliyoruz. Bizde bu doğrultuda hareket etmeye çalışıyoruz. Bu konuda cumhurbaşkanımızından randevu talep edeceğim. Fabrika bitiminde Kendisini açılışa davet etmek istiyorum. Buradan da seslenmek istiyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızı açılışa davet ediyoruz." ifadelerini kullandı
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç avukatların ilk cübbe heyecanı

Mardin'de 5 genç avukat cübbe giyme ve yemin tören [...]

1 gün önce...

Öğrencilerine, karnedeki kare kod uygulamasıyla seslendi

Mardin'de yaklaşık 250 bin öğrencinin yarıyıl karn [...]

1 gün önce...

TÜRKONFED 'İşimi Yönetebiliyorum Projesi'nin Eğitim Programı Mardin'de Başladı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONF [...]

1 gün önce...

Zanlı, "Kıskançlık tartışması çıktı, bayıldı" dedi

Mardin'de ağır yaralı halde bulunduktan sonra kald [...]

1 gün önce...

Ünlü Ressam Yedikardeş'ten 'Medeniyetler Kapısı Mardin' Sergisi

Mardinli Ünlü Ressam ve Heykeltıraş Sanatçısı İsme [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN