Mardin'i karıştıran gözaltılar

Mardin'i karıştıran gözaltılar
02 Mayıs 2014 Cuma Saat 22:48 12

Mardin Artuklu Üniversitesi Genel Sekreteri, havaya ateş açmaktan gözaltına alındı. Alkollü olduğu anlaşılan genel sekreter ifadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yanında bulunan Diyarbakır Barosu'na kayıtlı avukatın ise polise ve savcıya ağır hakaretlerde bulunduğu öğrenildi.

Kurulduğu ilk yıllarda akademik alanda yaptığı başarılı çalışmalarla gündeme gelen Mardin Artuklu Üniversitesi son iki yıl içinde ise hep skandal olaylarla gündeme geliyor.

Akademik başarı yönünden iki yıldır Türkiye’deki üniversiteler arasında son sırada yer alan, Kutlu Doğum Haftası’nda düzenlemek istediği eşcinseller konulu panel ve Kürdoloji Bölümündeki akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Selim Temo’nun odasının üniversite yönetimi tarafından boşaltılması ile bir hafta önce gündeme gelen üniversite şimdi de yeni göz altılarla çalkalanıyor.

Önce alkol aldılar, ardında havaya ateş açtılar, sonra da kaçtılar
Alınan bilgilere göre; Mardin Artuklu Üniversitesi Genel Sekreteri Süleyman Bayburt ve Diyarbakır’dan gelen işadamı avukat Yusuf Aslan ile birlikte 24 Nisan Perşembe günü Meydanbaşı’ndaki bir kafede gecenin geç saatlerine kadar alkol aldılar. Alkolün etkisi ile yanındaki silahlarla havaya ateş açmaya başlayan genel sekreter Bayburt ve avukat Aslan mahallede panik yaşattı. Çevredekilerin ihbarı ile olay yerine gelen polis, üzerlerindeki ruhsatlı silahla havaya ateş açmaktan genel sekreter gözaltına alırken avukat Yusuf Aslan ise olay yerinden kaçmaya çalıştı. Kısa süreli kovalamacadan sonra 2. Cadde üzerindeki Büyük Mardin Oteli önünde yakalanan Aslan’ın üzerinden bir tabanca çıktı.

Tutuksuz yargılanacaklar
Silahlarına ve olay yerindeki boş kovan ile güvenlik kameralarına el koyan polis, Bayburt ve Aslan’ı ayıklanmaları için bir süre nezarethanede bekletti. Daha sonra doktor kontrolünden geçen Bayburt ve Aslan’ın alkollü oldukları belirlendi. Zanlılar daha sonra sevk edildikleri nöbetçi mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

Emniyetin tutanakları olayı doğruluyor
Emniyetten alınan tutanak bilgilerine göre: olay 00.40 sıralarında bir kafenin avlusunda yaşandı. Cafe avlusundaki silah sesleri üzerine bir operasyon başlatan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler olay yerinden kaçan bir aracı takibe aldı.

Kaçan araç 2. Cadde’de yakalandı
Polislerden kaçan araç polisler tarafından 2. Cadde üzerinde kurulan barikatla durdurulabildi. Araç içerisinde bulunan ve daha sonra yapılan kimlik tespitinde sürücülüğünü Zeynep Özkan isimli şahsın yaptığı araç içerisinde Diyarbakır Barosuna kayıtlı Yusuf Arslan Menekşe İnci ve Muhammed Fatih İnci isimli şahısların olduğu tespit edildi. Mahkemenin arama kararına rağmen durdurulan 34 DFS 94 plakalı araçtan inmeyen Yusuf Arslan, polise karşı araçtan inmemek için uzun bir süre direndi. Arslan diğer şahısların da inmelerine engel olunca polis Arslan’ı zorla indirmeye çalıştı. Bunun üzerine Arslan polislere yönelik hakaretlerde bulunarak, savcı ve güvenlik güçlerine yönelik hakaret ve küfürlerde bulundu.

Avukattan polis ve savcıya ağır hakaret
Kendisini indirmeye çalışan polisleri çetecilikle suçlayan Arslan, “Siz kimsiniz lan, ben avukatım, benim arabamı arayamazsınız, siz çete misiniz? Size talimat veren savcı gelsin buraya. Nöbetçi savcının av… an.. sizi görevlendirenin de s… “ şeklinde küfürler etti.

Nöbetçi savcıya haber verilmesi üzerine savcı avukatın alınması talimatını verince Avukat Arslan, bunun üzerine “O talimatı veren savcının anasını, av… s… aratmıyorum lan. O savcı buraya gelecek. Getirmezseniz sizin de ananınızı...” diyerek araç ve aracın içerisinde bulunan sahsıların aranmasına engel olmaya çalıştı.

Ruhsatsız tabanca ele geçirildi
Polis daha sonra avukat ve diğer 3 kişinin içinde bulunduğu aracı uygun koşullar oluşturularak Yenişehir Polis Merkezine çektirdi. Araçta yapılan aramada sigsauer marka ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

MAÜ Genel Sekreteri: Pişmanım!
Olayda gözaltına alınan bir diğer şahıs olan MAÜ Genel Sekreteri Süleyman Bayburt ise yaşanan olayla ilgili olarak polise verdiği ifadede; “Olay gecesi saat 21.00 sıralarında Ayvan Cafe resturant isimli mekana Yusuf Arslan ve diğer arkadaşlarımızın yanına oturmaya gittim. Oturduğum süre boyunca tam olarak bilmediğim miktarda alkol aldık. Saat gece yarısını geçtiği sıralarda mekandan çıktıktan sonra mekanın otoparkında şuan hatırlayamadığım bir sebeple kendi adıma taşıma ruhsatı bulunan tabancamla silahımı belimden çıkarıp 2 veya 3 kez havaya ateş ettim. Bu sırada Yusuf Arslan yanımda bulunuyordu. Ancak onun ateş edip etmediğini bilmiyorum. Daha sonra Yusuf Arslan kendi aracına binerek oradan ayrıldı. Benden aracına binip bulunduğum yerden ayrılacakken beni durdurdu. Daha sonra gerekli işlemler için polis merkezine getirdiler. Yaşanan olayın nasıl gerçekleştiğini hatırlamıyorum her şey biranda meydana geldi. Yaşanan bu olaydan ötürü pişmanım. Bu konuyla ilgili söyleyeceklerim pişmanım.” diyerek ifade verdi.

Yaklaşık 5-6 saat gözaltında bulunan zanlılar emniyetteki ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar.

 

YORUMLAR :::

 1. He man
  07 Mayıs 2014 Çarşamba Saat 08:38 CEVAPLA
  kötü olmuş.
 2. Herdem Yaman
  07 Mayıs 2014 Çarşamba Saat 08:11 CEVAPLA
  Haberde yalan çok. Selim Temo Kürdoloji bölümünde değil bir kere. Birde bu haberlerde Mardin Medine şehri gibi sunuluor. Maşallah ahlak sembolü bir şehir. NÇ olayında ne yazmıştım MardinLife???? nasıl Hüriyet gazetesi derin gazete yse MardinLideta Mardinin derin sitesidir
 3. AHMET TAŞ
  06 Mayıs 2014 Salı Saat 22:50 CEVAPLA
  ya benim aklım almıyor. genel sekreter sınıf öğretmeniyse hangi özelliği üniversiteye sekreter olmasını sağladı. genel sekreterliğin yapısı bilin miyor ya da çok zahmet edilmiş mardinde binlerce sınıf öğretmeni vardı. neden böyle bir zahmete girildi? ya çok yakın akraba ya da derin ilişkiler...
 4. Yiğit
  06 Mayıs 2014 Salı Saat 14:58 CEVAPLA
  Bakın bu Üniversitenin profesör kılıklı hem de Dekanı ne diyor.
  "Alkol Çok ciddi mesele hem de. Dünyanın her yerinde alkolün toplumsallaştırıcı bir etkisi varken bu ülkede ayrıştırıcı bir etkisi var. Evet, Nevizade'de Ramazan'da bile boş masa yok. Şarap üretimi tırmanıyor. İçki tüketimi yükseliyor. Dünyanın her yerinde yoksulların ucuz içkiyle sosyalleştiği söylenebilir. Türkiye'de ise pahalı içkiyle sosyalleşme formları gelişiyor. Çünkü Türkiye'de yoksullar içki aleyhtarı kampanyalara daha çok prim veriyor. Ama mesela Anglosakson ülkelerinde böyle değil. Yoksulların kendi içkileri var. 18. yy'da yoksul İngilizler şarap ve viskiyle değil cin, rom gibi ucuz içkiyle sarhoş olurlardı. Türkiye'de gelir durumuyla kıyaslarsanız vahim derecede pahalı alkol. Bu da bir tepki mi diyorsanız bence bir tepki."
 5. bedii bayburt
  06 Mayıs 2014 Salı Saat 13:28 CEVAPLA
  ...normal sınıf ögretmenlikten genel sekreterlige rektörün mafya olan ortagı A.A. aracılıgı ve torpiliyle genel sekreterlige(vurguna)getirildi,geldigi ilk işi mardinli güvenlik elemanları çıkarması,7 ay sonra 10 daire y şehirde farklı ismlerle alması daha neler neler..... nerdesin adalet ve kalkınma partisi nerde.....
 6. zara
  06 Mayıs 2014 Salı Saat 11:49 CEVAPLA
  genel sekreterlik ve genel sakreterlik yardımcısı kadrolarını boşalttırmak için adamlar bir çete gibi çalıştılar her türlü baskıyı yaptılar. Yeterki mardinli olmasın niye idareci mardinli yokmuydu hep kendi hemşerilerini ve paralelcilere veriliyor kadrolar. Bunu herhes biliyor gelsinler küçük bir araştırma soruşturma yapılsın herşey ortaya çıkar zaten il başkanı allaha emanet yeterki eşi kadroyu alsın bu memlekete batarsada batsın.
 7. salih avşar
  05 Mayıs 2014 Pazartesi Saat 20:35 CEVAPLA
  Salih avşar has mardinli kurum amirlerinide gördük. Üniversitenin önceki sekreteri ve yardımcıları has mardinlidi. sonuç????
 8. ali acar
  05 Mayıs 2014 Pazartesi Saat 12:11 CEVAPLA
  ...rektörün zihniyeti değişmediği sürece amerikadan adam getirsen oda vurgun yapar oda içer, gayri yasal olmayan işlerin içine girer...rektör bir yanına paralelden bir yanına akp il başkanının karısını bir yanına bdp li alarak aklınca dokunmazlık elde etmek istiyor ama yemezler.
 9. danyall
  04 Mayıs 2014 Pazar Saat 13:02 CEVAPLA
  bu rektörü burda tutan ak parti hükümetine bir ak partili olarak yazıklar olsun diyorum mardini nezmana kadar kaderine terk edeceksnz sahipsiz bırakacaksınz size gönül veren mardinlilerin hiç mi kıymeti yok bu nasıl bir anlayış il başkanını hemen alın görevden bir hareket sergileyn yeter artk
 10. ahmedi
  03 Mayıs 2014 Cumartesi Saat 13:06 CEVAPLA
  Üniversiteyi mafya mı yönetiyor?
 11. salih avsar
  03 Mayıs 2014 Cumartesi Saat 09:46 CEVAPLA
  Bu memleketin kaderi böyle yazık. Sırf mardinli olmasın diye dısardan birsürü yetersiz beceriksiz kalitesiz kurum amiri bu memleketin kaderiyle oynuyor.
 12. Hamza
  02 Mayıs 2014 Cuma Saat 23:33 CEVAPLA
  Yazık şu Mardin'in haline. Rektörün üniversiteyi getirdiği son duruma bakın...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Canlı yayında yöneltilen "Kürtçe" sorusu Acun'u küplere bindirdi:

Konuk olduğu canlı yayında "Survivor'da Ersin Kork [...]

1 gün önce...

İlk Cuma İçin Şükür Kurbanı Kesti

Mardin'de Cuma namazından önce hayırsever bir vata [...]

1 gün önce...

Devlet korumasındaki gençler kamuda kadroya alınacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Züm [...]

1 gün önce...

Midyat’ta 1 mahalle karantinaya alındı!

Midyat ,Başyurt Mahallesi’ne bağlı Efeler Mezrasın [...]

1 gün önce...

75 gündür yaptığı tek şey bulmaca çözmek

Derik ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN