Mardin'in Bilge Nesli Ödüllerini Aldı

Mardin'in Bilge Nesli Ödüllerini Aldı
29 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 13:16 0

Mardin Eğitim-Bir-Sen’in öncülüğünde Genç Memur-Sen’in başlattığı ve Mardin genelinde okullarda yürütülen “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi kapsamındaki kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler Mardin öğretmenevinde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular.

Mardin Eğitim-Bir-Sen’in öncülüğünde Genç Memur-Sen’in hayata geçirdiği “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesinin ödül töreni Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen başkanı Eyyüp Değer, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Şube müdürleri Tekin Oruç ve Mahmut Akan, Eğitim-Bir-Sen Nusaybin Temsilcisi Şafak Kavak ile projeye dahil olan danışman öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı ödül töreninde birinci olan kompozisyonlar genç yazarları tarafından okundu.

Törende konuşan Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Başkanı Eyyüp Değer, projenin önemine dikkat çekerek “Mardin ve ilçelerinde 300 öğrenci her ay bir kitap okuyup danışman öğretmenleri ile birlikte kitap üzerine analizler yaptı, akabinde kompozisyon yazarak kitabı ve kalemi hayatın merkezine koymaya çalışarak, genç neslin hayatlarını, kitap ve kalem ile anlamlı kılmak için gayret etti. Çünkü biz ilk emri 'Oku!' olan ve kalemle dirilen bir medeniyetiz. “İlim Çin’de de olsa öğreniniz ” diyerek ilmin nerede olursa olsun talibi olmamız gerektiğinin ufkunu bize işaret eden bir Peygamberin ümmetiyiz. İlme, alime, muallime o kadar değer vermişiz ki, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali’nin Ayak izlerinin takipçileriyiz.” dedi

Projeyle, Gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, okuduğu kitabı analiz etme, kritiğini yapma ve kompozisyonunu yazma becerisi kazandırmaya yönelik projemizi bundan 5 ay önce hayata geçirmiştik. “Türkiye'de sendikal mücadeleyi değerler elbisesini giyinerek yola çıkmış erdemli insanların bu ülkenin geleceğine, gençliğine, eğitimine, tarihine söyleyecek sözü olduğu için böyle bir projeyi hayata geçirdik. Tarihteki büyüklüğümüzün temelinde de ilme, alime, hikmete değer verme yatmaktadır. İşte biz de tam da bu hakikatle yüzleşmek için 'Kitabın ikram ı bizden, ikrası sizden olsun' dedik ve gençlerimizi seçilen üç kitapla buluşturduk. Bu minvalde yetişen bir gençlik üstad Necip Fazıl'ın dediği gibi 'Bir gençlik, öyle bir gençlik ki, “Zaman bendedir ve mekân bana aittir” şuurunda bir gençlik o zaman vücut bulur dedik. Bizimle bu kutlu yolculuğa çıkmış olan bütün genç kardeşlerimi canı gönülden tebrik ediyorum.”dedi.

Proje kapsamında her bir adanmış öğretmen ve 10 öğrenciden oluşan kitap okuma halkaları oluşturulduğunu hatırlatan Değer, “Gençlerimiz ortaöğretim düzeyinde okumalar yaparak okudukları kitabı danışman öğretmenleriyle birlikte analiz ederek daha sonra da kitapla alakalı kompozisyon yazdılar. Genelde insanlık tarihinin birikimini, özelde ise medeniyetimizin mirasını sahiplenecek erdemli bir toplumun inşasında öncü nesiller yetiştirilmesini sağlamayı Öğrencinin düşünce dünyasının geliştirilmesi amaçlanan bu projede öğrencinin yazarlığının ve yorum gücünün de geliştirmesi arzulanmıştır”diye konuştu.

Gençlere yönelik de uyarılarda bulunan Değer sözlerini şöyle sürdürdü;

“Gençler, Gönül coğrafyamızın oluşturduğu medeniyetler ile batı toplumunun oluşturduğu medeniyetler arasında uçurumlar var. Dünya kötülerin elinde kan ağlıyor. Sömürünün pençesinde sersefil durumda. Biliyor ve görüyoruz ki dünya acı çekiyor ama bu sadece kötülerin şerrinden, şiddetinden, şeytanlıklarından dolayı değil; iyilerin sessizliğinden, sorumsuzluğundan ve savrulmuşluğundan dolayıdır da. Bir münker gördüğünüz de devreye girecek maruf eller lazım. Mücadeleden elimizi eteğimizi çekersek başımıza gelecek belalara da razıyız demektir. “Başınıza gelen her musibet, sizin ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. Bununla beraber Allah, kusurlarınızın pek çoğunu da affeder.” (Şûrâ, 30) İhmal, isyan ve dünyalık ihtiraslarımızın acı sonuçlarını şimdiden yaşıyoruz.”

Programda ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı selamlama konuşması yaparak Eğitim Bir Sen öncülüğünde yapılan Bir Bilenle Bilge Nesil projesinde emeği geçenlere teşekkür etti

Genç Yazarlar Ödüllerine Kavuştu

Konuşmaların ardından ise proje kapsamında dereceye giren genç yazarlara ödüller takdim edildi. 3 kategoride birincilik ödülleri Derya Kaya, Büşra Sayhar ve Şeyma Caba’ya verildi. Dereceye girenlerin tam listesi ise şöyle:

Merhamet

1.Derya Kaya

2.Hilal Kaya

3.Zahide Yakşi

Müslümanca Düşünceler Üzerine Denemeler

1.Büşra Sayhar

2.Elif Şekerci

3.Arzu Balamur

Ya Tahammül Ya Sefer

1.Şeyma Caba

2.Medine Güneş

3.Şeyma Aydın

Ödül töreninin ardından iftar yemeğine geçildi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

16 saat önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

18 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

16 saat önce...

Pazar girişlerinde ücretsiz maske ve eldiven dağıtıyor

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunlu hale ge [...]

1 gün önce...

Büyükşehir Belediyesinden koronavirüs çalışmaları

Büyükşehir Belediyesi yeni koronavirüs (Covid-19) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar