Mardin’in İyilikler Dayanışması

14 Kasım 2011 Pazartesi Saat 17:19

1920’li yıllardan sonra şekillenen devlet kurumlarında baskın yaklaşım ve anlayış dinin yaşamda ve kamusal alanda görünürlüğü en aza indirerek bloke etmekti.

Bu anlayışla devletin işleyişi yapılandırıldı.

Sevan Nişanyan’ın  kitabına isim olarak ‘Yanlış Cumhuriyet’ seçmesi boşuna değil yani.

Yetmedi; bir de kendilerine payanda olacak dernekler, cemiyetler ve kulüpler oluşturdular. Bunların adını yazmamı beklemeyin; hemen bir çırpıda akla gelenleri hatırlayın.

Adeta milleti terbiye etmek ve millet ile değerleri arasına mesafe oluşturmanın yanında, iktidarın belli kesimlerin tekelinde kalması için çalışıyorlardı.

Adları Sivil Toplum Kuruluşu idi ama; işlevleri Sivil Devlet Kuruluşunu andırıyordu.

Askerin düdüğüne göre pozisyon almaları, egemen güçlerin iktidarlarına su taşımaları, ideolojik körlük içinde halka gözünü kapatmaları, bir avuç azgın azınlığın gölgesine sığınmaları, ihtiyaç duyulduğunda gerginlik üretme rolleri, sosyal dokuyu tahrip ve milletin değerlerine yabancılaştırma çabaları gibi toplum mühendisliğine soyunmaktan ibaretti görevleri.

Ama suyu yokuşa akıtmak gibi bir şeydi bu; tutmayacaktı, tutmadı.

* *          *

Mardinde iyilik, erdem ve yardımlaşma ekseninde oluşan bir çok Sivil Toplum Kuruluşu vardır. Vakıf, Dernek, Oda, Cemiyet, Sendika vb.

Kurulduğu zeminde millete hizmet ve iyilik etme yarışında bulunma iddiasında bulunan bu Sivil Toplum Kuruluşları bugüne kadar bir çok hizmete imza attılar.

Dayanışma, paylaşma, infak, işbirliği, merhamet, hukuk ve ahlak çerçevesinde kalmaya özen gösteriyorlar bunlar.

Fakir öğrencilere burs vermek, aş ve barınma ihtiyaçlarını temin etmek, kültür ve irfan çalışmalarında bulunmak, işadamlarını organize ederek hayra yöneltmek ve dayanışmayı sağlamak, yurt açmak, çalışanların hukukunu korumak ve geliştirmek, gençleri zararlı alışkanlıklardan kurtarmak gibi.

Mehmet Akif İnan, kurucusu ve genel başkanı olduğu  Memur Sen için ‘Sendikamız, Türkiye’yi yeniden inşa edecek bir erdemliler hareketidir’ demişti.

Sosyolog Ramazan Yelken’in ‘Militarist devletlerin sahibi ordu, demokratik ülkelerin sahibi ise Sivil Toplumdur’ tesbitine paralel olarak milletimizin sorunlarına eğilmek, çözümler üretmek ve pratikler gerçekleştirmek için Sivil Toplum Kuruluşları kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

Bir gönüllüler hareketidir STK.

Bir fedekarlık, bir iyilik, bir fazilet zeminidir aynı zamanda.

28 Şubat cenderesinde halkımızın inanç, ahlak, ekmek ve adalete kastedenlere karşı ortak bir direniş ve işbirliği imkanı oluşturmak için Türkiyenin en büyük ve en önemli STK’ları bir hareket başlattılar. TGTV (Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı) çatısı altında birleşen bu yapı tüm iller için bir emsal oluşturdu.

İlimizin en önemli Sivil Toplum Kuruluşları da (sayıları kırkın üstündedir) bir araya gelerek bir Platform oluşturdular.

Her birisi pırıl pırıl ve nitelikli insanların hizmet verdiği bu STK’ların işbirliği, güçbirliği ve dayanışmaları neticesinde önemli bir sinerjinin oluşacağı muhakkaktır.

Daha çok hizmet, daha sağlam bir duruş, daha güçlü bir tepki ve daha iyi dayanışma ruhunun gelişmesine katkısı muhakkaktır.

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’ ilimiz, ülkemiz, bölgemiz ve dünyamızdaki her olay ve gelişmeye dair mensuplarının ve milletimizin duyarlılığını yansıtacaktır.

Her hayırlı gelişme ve kararın yanında, şerli ve yanlış olanın karşısında duracaktır.

Müşterek İyi’nin büyümesi için ‘Ortak akıl’la aldıkları kararların takipçisi olacaklardır.

Bölgemizin aşırı politize olmuş ikliminde birilerine angaje olmadan ‘adil ve iyi’ kalarak marufun yanında, münkerin karşısında kalmaya gayret edecektir.

* *          *

Bilinçli fertlerin oluşturduğu örgütlü toplumlarda kandırılmak, aldatılmak ve yanıltılmak azalır.

Örgütlü toplumlara sahip ülkelerde diktatörlük ve işgal zorlaşır.

Bir erdem, iyilik, paylaşma, dayanışma ve işbirliği imkanı olan ‘Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Mardin STK Platformunun bugüne kadar yaptıkları çok anlamlı ve değerlidir. Bundan sonrası için yapacaklarını da izlemek ve katkıda bulunmak faydalı olacaktır.


YORUMLAR :::

 1. sabri
  20 Kasım 2011 Pazar Saat 21:35 CEVAPLA
  sevgili MARDİNLİLER. Mecnun kardeşi takip ediyorum .Adamdan niye isim istediğinizi anlamiyorum en son yorumcu da biraz daha günümüz siyaset dilini kullanarak kendini kurtarmaya mecnundan gelecek eleştirilerden muhafaza etmeye çalışmıştır.Yalnız şunu söylemekten kendimi alamiyorum BUTİ lakaplı kardeşimizin Süriyede beşar esad a destek veren şahısla bir akrabalığı var mı merek ediyorum yoksa o da bir merak gereğimidir ki isim kullanmıştır.Sözün özü kendini bilmeyeler etrafında olup bitenleride bilmezler .görmezler ve de idrak edemezler.
 2. Mahmut ABDULLAH BUTİ
  20 Kasım 2011 Pazar Saat 12:44 CEVAPLA
  Herkes karşısındakini kendisi gibi bilirmiş. Her şeye ve herkese olumsuz bakanlar acaba birazda kendilerini tarif etmiyorlar mı ?
 3. akıllı
  19 Kasım 2011 Cumartesi Saat 22:57 CEVAPLA
  Mecnun ben seni hedef haline falan getirmiyorum.Benim tek itiraz ettiğim isim vermeden herkesi zan altında bırakman.Yazı da diyorsun ki birkaç kişi hariç.Ben de diyorum ki 40a yakın stk temsilcisi bir araya gelerek bir platform oluşturdular.Ve sen diyorsun ki bunlar koltuk sevdalısı.Şimdi tekrar soruyorum kim bunlarr.Açıkla da bir yanlış anlaşılmayı da düzeltelim?
 4. mecnun
  19 Kasım 2011 Cumartesi Saat 15:43 CEVAPLA
  cahil ismini sızın gibi akıllıyım diyenlerden ötürü tercih edecektim.Ne var ki mecnun olmayı tercih ettim .Çünkü yapılanlar karşısında sessiz kalan bu zümreyi Allah ismini kullanarak yani takkiye yaparak bir yerlere gelmek için kullanmaları,iktidardan yer kapmak için kullanmaları doğrusu beni rahatsız ediyor.Keşke Stk nın ruhuna göre hareket etseydiler.Sevgili akıllı bana şimdi söyle Birkaç kişiyi hariç tutarsak diğerlerinin masumiyetini bana izah edebilirmisin.Mardinin tanıdığı bu şahısları ben mi sana anlatayım. O zaman senin akıllılığın nerde kaldı.İftira attığımı söylemek bana iftira değil mi bir de kalkmış İslamiyeti bana anlatiyorsun.Ben yorum yaptığımda yaşananlar, yapılanlar ,şahısları göz önümde tutarak yaparım.Yani anlayacağın beni direkt hedef tahtasına oturtacağına etrafına bak empati kur yapıalnları teraziye vur.Eğer hala bulunduğun yerdeysen aklını sorgula çünkü vahim durumdasın.
 5. Akıllı
  18 Kasım 2011 Cuma Saat 18:05 CEVAPLA
  Mecnun kardeş keşke mecnun yerine cahil yazsaydın.İslamiyetten bahsediyorsun.Ne zamandan beri iftira etmekle islam bir araya gelmiş.Böyle diyerek 40 tane stk temsilcisini zan altında bırakıyorsun.O zaman direkt isim verde diğerleri zan altında kalmasın.Yazık gerçekten yazık.
 6. mecnun
  18 Kasım 2011 Cuma Saat 14:11 CEVAPLA
  aslında cahil ismiyle başlayacaktım .Kendime cahil diyecektim ki Öğretmenim diyen kişiyi daha iyi tanımak isterdim .Nerde hangi makamda bulunduğunu ne gibi bir beklentisi olacağını daha iyi anlamış olurdum .Bu yorumları yapan kişi farklı kodlar yada kaba tabirle lakaplar kullandığını görüyörüm.İslam kardeşliği temel alındığını söylüyorlar nasıl bir islamiyet tir anlamış değilim Yaptığınız icraatları araştırırsanız islamiyet anlayışınızın menfaat yağcılık yağma koltuk kapma adam kayırma üstlere yaranma iftira etme mazlumları kullanma duygu sömürüsü cep doldurma zalim ve zulumdan yana olduğunuzu göreceksınız.Şer ve nifakçıları da bunlarda ara öğretmen efendi bu konular sınıfta dersi geçiştirmeye benzemez.
 7. ÖĞRETMEN
  17 Kasım 2011 Perşembe Saat 18:52 CEVAPLA
  İslam Kardişliği temelinde Ahlaki ilkeleri esas alarak biraraya gelen sivil toplum örkutlerinin tamamını kutluyorum. Kardeşliğe inanmayan ve ahlaktan nasibini almayan kişilerin bu oluşuma şimdiden karşı gelmeleri bu kuruluşun ne kadar doğru yolda olduğunu göstermektedir. Mustafa AYDIN'ı ve bütün STK ları bu hayırlı hareket için tebrik ediyorum. Şer ve fitne odaklarının sizlerden rahatsız olmalarına aldırış etmeyin
 8. Öğrenci
  17 Kasım 2011 Perşembe Saat 15:33 CEVAPLA
  MARDİN YERLİSİ,EN İYİ SAVUNMA SALDIRIDIR TAKTİĞİNİ UYGULUYORSUN.Memursenin mardinde yapmış olduğu basın açıklamalarına programlarına objektif bir şekilde bak.Kendinle Çelişiyorsun Niye mi?Mardinin yerlisiyim diyorsun ama bir araya gelen 40 tane stknın başkanlarına bak.Durumu sende anlarsın.Ayrıca son bir tavsiye daha Bu iyi sever stk temsilcilerinin etnikleriyle uğraşma yaptıkları olumlu olumsuz şeylere bak....
 9. Furkan ÖZGÜR
  16 Kasım 2011 Çarşamba Saat 15:52 CEVAPLA
  "Kim İmanın tadını bulmak isterse, bir adamı yalnız Allah için sevsin." hadisi serifindede beyan edildiği gibi Allah sevgisi olan her işte büyük hikmet ve mükafaat vardır.her ne kadar mevye veren ağaçın yaprakları sallansada.doğru birdir, Allah doğrularla beraberdir.selametle kal.
 10. Ehlen ve Sehlen
  16 Kasım 2011 Çarşamba Saat 15:12 CEVAPLA
  mARDİN stk pLATFORMUNA ÜYE LİSTESİNİ GÖRDÜM ÇOK SEVİNDİM. bU KADAR ÖNEMLİ VE DEĞERLİ stk BİRARAYA GELİNCE YANLIŞ YAPMA İHTİMALİ ÇOK ZAYIF, İYİ ŞEYLER YAPMALARI DA ÇOK BÜYÜK BİR İHTİMAL OLUR.
 11. mehmet
  15 Kasım 2011 Salı Saat 22:46 CEVAPLA
  Tebrikler asker kardeş .KISACA ÖZETLEMİŞ OLDUKLARIN TAMAMIYLA DOĞRUDUR .Mardin de iyiliklerin dayanışması kendi aralarında işi haledib götürenlerdir. Nasıl bir iyilik buluşması ise anlamış değiliz seçimlerden önce ortaya çıkan bu kişi ve kuruluşların neler yaptıklarını kimse bilmemektedir.Dayısının oğlu bir partiden aday iken kendisi başka bir partiyle İŞİNİ haletmeye çalışan Milletvekili olmak için çalmadık kapı bırakmayan insanlarımız var.Bunlar göle maya çalıyorlar belki tutar ama nafile.
 12. asker
  15 Kasım 2011 Salı Saat 16:08 CEVAPLA
  Eksik bilgi yok kardeşim böyle bir oluşum resmi anlamda olmadı bir bakan gelmeden önce bir toplantı yapılır destek sunuluyor.STK bu anlamda hayırlı işler yapıyorsa bilmem ne denilir.Başka bir husus ise temsil konumundakileri söyleyin ona göre kim olduklarını ne yaptıklarını sıralayalım.Toplumsal sorunları işleyen toplumun yarasına merhem sürüldüğüne tanık olmadık duymadık.Hemde o kadar sorun varken...TOPLANTILARI İKTİDARA YARANMAK İÇİN OLMUŞTUR.Ama yazının özüne dönecek olursak 1920de stk lar nasıl o zamandaki iktidarı övüp mazlumları ezmişse şimdi de malum stklar aynısını yapıyorlar.Övmeye gerek yok herşey ayan beyan ortadır.Kimseye haksızlık etmeden söylüyorum ya göründüğünüz gibi olun yada olduğunuz gibi...
 13. muallim
  15 Kasım 2011 Salı Saat 15:27 CEVAPLA
  Yazarın bahsettiği Sivil toplum kuruluşları gönüllülük esasına göre hizmet yapan ve inandığı değerler uğruna bedel ödemeyi göze alan kuruluşlardır. Bu Sendikaların ve derneklerin amacı ahlakın, kardeşliğin ve samimiyetin tesisi için çalışmaktır. Kararlarlarında istişareye ve eleştiriye önem verirler. Herhangi bir taassupları ve bir yere körükörüne bağlılıkları olmadığı için hiç bir makam ve kesimden emir almazlar. Böyle başarılı bir işe imza atan tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.
 14. Temiz Oda&Geniş avlu
  15 Kasım 2011 Salı Saat 12:09 CEVAPLA
  Allaha şükürler olsun! Yakın zamana kadar örgüt-dernek lafını hep olumsuz gören insanımızın bugün kırkın üzerinde bir sayıyla bir araya gelerek duruş sergilemeleri fevkalade önemli ve sevindiricidir. Uzun ve meşakketli yolculuklarında her türlü fitne ve tefrikaya karşı durabilmelerini diliyor ve Allah razı olsun kendilerinden diyorum.
 15. Esnaf
  15 Kasım 2011 Salı Saat 12:03 CEVAPLA
  'asker' mahlasıyla yorum yazan arrkadaşta sanırım eksik bilgi ve yanılma vardır. 'Mardin STK Platformu' çatısı altında bulunan STK yöneticilerinin bir çoğunu tanırım. Hepsi de fedekarlıklarda bulunan ayrıca bir kısmı da mağduriyetler yaşamasına rağmen yılmayan dava insanlarıdır. Her sepette çürük elma olabilir. Ama genelleştirmek ve ithamda bulunmak insafa sığmaz. Platformun hayırlı olması temennisiyle...
 16. asker
  14 Kasım 2011 Pazartesi Saat 23:30 CEVAPLA
  1920 lı yıllarda ne olduysa şu anda aynısı olmaktadır. Tarih tekerür ediyor.O zamanda düzene yanaşma pay alma mevki makam sahibi olmak için her türlü gayri insani hareketler veya girişimler yapıldığı gibi şimdi de yapılmaktadır.Adam kayırma veya kaydırma stk ları kendi amaçları doğrultusunda kullanarak rant elde etme iktidardan makam kapma kendilerini mazlum ve mağrur göstermek için kullanılmadığını kim söyleyebilir.Şu anda stk larda yer alanları saysak iktidardan koltuk kapmayan yok gibi Bu şer ittifakının ve şeytani tezgahın ne zamana kadar devam edeceğini bilemiyorum ama herkes bazı şeyleri bilmekle beraber henüz tam fikir sahibi olmuş değildir.Takkiyeciliğin doruk noktasına vardığı Mardinimizde güzel şeylerin vucut bulması hepimizin isteğidir.Toplum olarak düze çıkabilmemizin yegane yolu dürüst olmak ve haksızlığa karşı tepki göstermektir.Bu anlamda Mardinde sayın yazarımızın bellirtiği stk larla 1920 deki stk lar arasındaki farkın ne olduğunu belirtseydi sanırım dah iyi olurdu.Ancak güneş balcıkla sıvanmaz.Maalesef zihniyet aynı sömürü aynı zulüm aynı gelirdeki dengesizlik aynı ötekileştirme aynı zengin olma yada belirli yerlerde olma aynı aynı aynı ...
 17. saim demir
  14 Kasım 2011 Pazartesi Saat 19:56 CEVAPLA
  değerli mustafa abi; yazdıklarınız çok doğru ve güzel ama pratikte öyle olmuyor malesef. bu tür oluşumların içinde yer alanlar malesef buraları, bir yerlere gelebilmek için basamak olarak kullanıyorlar veya egolarını tatmin etmek için, özellikle de bizim yöremizde. samimiyetin eksik olmadığı ve DOSTLARIN SATILMADIĞI bir platform olur inşaallah.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Artık Tanışıyoruz Seninle... 07 Ağustos 2020 Cuma Saat 14:39
2. Mardin; Kimlik Ve Sorumluluk 20 Haziran 2020 Cumartesi Saat 09:19
3. Yeni Bir Milat: Corona Öncesi Ve Sonrası 03 Haziran 2020 Çarşamba Saat 16:03
4. Ezber Bozan Virüs 16 Nisan 2020 Perşembe Saat 21:33
5. Bu Günler de Geçecek 28 Mart 2020 Cumartesi Saat 19:50
6. İyi İnsan, Kötü İnsan! 29 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 18:40
7. Ahlak Üzerine Denemeler 16 Temmuz 2019 Salı Saat 11:59
8. Ben Neyim, Öteki Kimdir ve Ötesi… 18 Ocak 2019 Cuma Saat 19:15
9. Mardin İçin Büyük Bir Onur Olarak Hatırlanacak 20 Aralık 2018 Perşembe Saat 23:37
10. Camilerde Göze Batan Hususlar 15 Ekim 2018 Pazartesi Saat 19:09

YORUMLANANLAR :::

14 Branşta 12 bin sağlık personeli alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabınd [...]

1 gün önce...

4 Mahalledeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Mardin'in Dargeçit ve Midyat ilçelerine bağlı 4 kı [...]

1 gün önce...

Rehabilitasyon merkezi sokak hayvanlarını hayata bağlıyor

Mardin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, su [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7