Mardin'in sorunlarına Ankara'da çözüm aradılar

Mardin'in sorunlarına Ankara'da çözüm aradılar
25 Kasım 2019 Pazartesi Saat 10:42 1

AK Partili belediye başkanlar, İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu ile Mardin Milletvekilleriyle birlikte Ankara'da çeşitli temas ve ziyaretlerde bulundular.

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, Mardin Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ve Cengiz Demirkaya, Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir ile birlikte Ankara’da Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve bakanlık düzeyinde bazı görüşmeler gerçekleştirdiler.

KARDEŞ BELEDİYELER SEVİNDİRDİ

Ankara’da gerçekleştirilen geniş kapsamlı görüşmelerin çok olumlu gerçekleştiğini dile getiren AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, “Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Özhaseki ile yaptığımız görüşmede 31 Mart seçimlerinde 5 ilçe belediyemizin ve İçişleri Bakanlığı kararnamesiyle kayyum atanan diğer belediyelerimizin birlikte çalışmaları için gerekli koşulların oluşturulmasını istedik. Sağlanan imkanların tüm belediyeler tarafından eşit olarak kullanılmasını ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı öncülüğünde yapılacak hizmetlerin daha faydalı olacağını bildirdik. Ayrıca yapılan istişareler sonucu ilçe belediyelerimize kardeş belediyelerin tahsis edilmesi bizleri ziyadesiyle sevindirdi. Buna göre Artuklu Belediyesi’ne Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Yeşilli Belediyesi’ne Pamukkale Belediyesi, Midyat Belediyesi’ne Denizli Belediyesi, Ömerli Belediyesi’ne Pendik Belediyesi ve Dargeçit Belediyesi’ne Zeytinburnu Belediyesi kardeş belediyeler olarak tahsis edildi. İnşallah kardeş belediyelerimizle birlikte hareket ederek ilçelerimize daha önemli hizmetlerde bulunacağız”.

ENERJİ ALANINDA Kİ EKSİKLER GİDERİLİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile yaptığımız görüşmede, “Öncelikle belediyelerimizin sokak aydınlatma sistemlerinde ki eksiklilerini giderdiği için Sayın Bakanımıza teşekkürlerimizi sunduk. Ayrıca İlçelerimizde eskiyen enerji dağıtım hatlarımızın yenilenmesi gerektiğini sayın bakanımıza ilettik. Ömerli ilçemizde projesi devam eden doğalgaz çalışmalarının 2022 tarihinde başlanacağının müjdesini aldık. Belediyelerimizin 2020 yılı için yapılmasını planladığı yollar için asfalt talebinde bulunduk. İnşallah bakanlığımız tarafından Mardin ve ilçelerimize tahsis edilecek asfaltla kırsal mahallelerimiz dâhil olmak üzere yollarımızın tamamını gözden geçireceğiz.

DARGEÇİT 11 BİN 500 YILLIK YAPININ KAZIM ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILACAK

İl Başkanı Kılıç, “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile de bir araya gelerek gerekli taleplerimizi kendisine sunduk. Artuklu ve Midyat ilçelerimiz başta olmak üzere tüm ilçelerimizin tarihi mekânlarının restorasyonunun yapılması ve sokak ıslah çalışmalarının gerçekleştirilmesi için söz aldık. Ayrıca Dargeçit İlçemize bağlı Ilısu Mahallesi’nde yapılan kazı çalışmalarında bulunan ve Neotolik Döneme ait 11 bin 500 yıllık tarihi yapıda yapılan kazı çalışmalarının hızlandırılmasını ve yapının tamamen ortaya çıkarılması hususunu ilettik. İnşallah yapılacak daha sıkı çalışmalarla Şanlıurfa’da bulunan Göbekli Tepe gibi burası da turistlerin uğrak mekânı haline gelecektir”.

MARDİN’DE İSTİHDAM ARTIRILACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Çalışma Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptığımız görüşmede, “Belediyelerimize ait olan borçların yapılandırılmasını talep ettik. Belediyelerimizde çalıştırılmak üzere Toplum Yararına Program (TYP) İŞKUR kapsamında tekrar personel alımının sağlanmasını istedik. Ayrıca Mardin ve ilçelerimizde istihdamın sağlanması için talep edilen projelerin hayata geçirilmesi için çalışma şartlarının bir an önce sağlanması gerektiğini bildirdik.YORUMLAR :::

  1. rıfat
    26 Kasım 2019 Salı Saat 15:25 CEVAPLA
    ee buldular mı?

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evinde ölü bulundu

Kızıltepe'de cumhuriyet mahallesinde ikamet eden M [...]

1 gün önce...

iki aile arasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı

Kızıltepe ilçesinde akraba iki aile arasında arazi [...]

20 saat önce...

Silahla oynayan çocuk hayatını kaybetti

Mazıdağı ilçesinde bir çocuk, oynadığı silahın pat [...]

20 saat önce...

Valisi Demirtaş, Mazıdağı ile Derik'te incelemelerde bulundu

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili [...]

1 gün önce...

Şimdi ne olacak? Evcil hayvanlarda ilk kez Covid-19 görüldü!

Sahiplerine yeni tip corona virüs (Covid-19) tanıs [...]

9 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN