Mardin’in Taç Mahal’ı bitme aşamasında

Mardin’in Taç Mahal’ı bitme aşamasında
06 Ocak 2014 Pazartesi Saat 22:50 8

Mardin’de hayırsever bir aile yaptırdığı camide Artuklu ve Hint Mimarisi birleştirerek adeta bir Taç Mahal modelini Mardin’de inşa etti.

Mardin’de hayırsever bir aile yaptırdığı camide Artuklu ve Hint Mimarisi birleştirerek adeta bir Taç Mahal modelini Mardin’de inşa etti. Mardin’deki diğer camilerden farklı bir özellik taşıyan, inşaatına 2010 yılında başlanan ve Ravza caddesinde bulunan Sadık Yay Camii, açılışı gününü bekliyor. 

Artuklu Mimarisi ile meşhur tarihi kent Mardin’in Yenişehir Semtinde yapımı bitme aşamasına gelen Sadık Yay Camisinde Artuklu ve Hint Mimarisi kullanılarak Taç Mahal benzeri bir cami ortaya çıktı. Yay Ailesi tarafından yapımı devam edilen Caminin inşaatı 3 yıldan beri devam ediyor.

En ince ayrıntısına kadar düşünülerek yapılan 3 bin kapasiteli camide simetriğe büyük bir önem verildi. Cami içi ve dış yapımının her aşamasında Mardin’e özgü Artuklu motifleri kullanıldı. Tamamı Mardin taşı ile yapılan caminin kubbeleri Taç Mahal’a model alınarak yapıldı.

 

CAMİNİN HİKAYESİ

İnşaat Mühendisi Serdal Yay ve mimar Erdal Yay’ın projesinden yapımına kadar A’dan Z’ye bütün çalışmalarını üstlendiği caminin mimari yapısı gibi hikâyesi de bir o kadar ilginç. Yay Ailesi Mardin tarihinde iz bırakacak bir eser yapma kararı aldığında ailenin büyüğü olan Sadık Yay, bir cami yapma kararı alıyor. Caminin mimarisi üzerine bir araştırma yapıldığında ise Sadık Yay’ın dikkatini bir takvim yaprağında bulunan Taç Mahal çekiyor.

 

ALLAH’A OLAN SEVGİSİNİ GÖSTERMEK İÇİN

Sadık Yay, Taç Mahal’ın bir türbe olduğunu öğrenmesine rağmen bu mimari yapıda ısrar edince, oğlu Serdal Yay kendisine, Babür İmparatorluğu'nun 6. hükümdarı Şah Cihan Hindistan'ın Agra şehrinde, Yamuna Nehri'nin kıyısında eşi Mümtaz Mahal’ın mezarlığı için yaptırdığı türbe olduğunu söyledi. Bunun üzerine Sadık Yay, “Nasıl ki bu imparator eşine olan sevgisini bu anıtsal yapıyı yaptırarak göstermişse ben de Allah’a olan sevgimi buna benzer bir camiyi inşa ederek yaptırmak istiyorum.”demesi üzerine oğulları Serdal Yay ve Erdal Yay yapacakları caminin çizimlerine başlıyor.

Sadık Yay Camisi hakkında bilgi veren İnşaat Mühendisi Serdal Yay ise cami yapımının 3 yıldan beri adeta taşın üstüne nakış yaparak devam ettiklerini ve hava şartlarının el vermesi halinde Şubat ayında açılışını yapmayı planladıklarını söyledi. Caminin inşaatı bitmeden Mardin’de en çok ilgi çeken yapılar arasına girdiğini ve birçok yerden camiyi ziyaret etmeye gelen insanlar olduğu bilgisini veren Yay, caminin içinde kadınlar için özel bölmeler yaptıklarını ifade etti. 

 

İBADET KOMPLEKSİ

Sadık Yay Camisini aynı zamanda anıtsal bir yapı olarak düşünerek yaptıklarını dikkat çeken Yay, “Caminin yapısında Artuklu ve Hint Mimarisini birlikte sentezleyerek kullandık. Caminin kubbelerini tamamen Taç Mahal gibi inşa ettik. Caminin içinde ve dışında kullandığımız motiflerde bölgenin kadim tarihini göz önünde bulundurduk.  Camiyi bir kompleks olarak morgundan, imam odasına, taziye evinden Kuran Kursuna kadar düşünerek yaptık.”dedi.

 

HERŞEY SİMETRİK

Caminin her aşamasında simetriğe dikkat ettiklerini anlatan Yay, “Caminin içerisindeki simetriği bozmamak adına vaiz ve hutbe yerleri için iki minber yaptık. Kubbelerinden penceresine, kapılarından motiflerine kadar caminin bütün bölümlerinde simetriğe dikkat ettik.”diye konuştu.

 

ENGELLİLER DÜŞÜNÜLDÜ

Caminin vatandaşın ihtiyaç duyduğu Yenişehir Semtinde yapıldığını belirten Yay, caminin engellilere yönelik dizayn edildiğini söyledi. Caminin içinde ve dışında görme, işitme ve bedensel engellilerin rahat bir şekilde ibadet edebilecekleri bir ortam hazırlandığını belirten Yay, "Abdest alma yerlerinden, bahçe girişinden itibaren cami engellilerin rahat ibadet edebilmeleri için hazırlandı."bilgisini verdi.

Caminin bütün masraflarının aileleri tarafından karşılandığını anlatan Yay, caminin yüzyıllar boyunca ayakta kalması için inşaatına özen gösterdiklerini ve hiçbir masraftan kaçınmadıklarını sözlerine ekledi.

 YORUMLAR :::

 1. mehmed nur
  14 Ocak 2014 Salı Saat 15:37 CEVAPLA
  Serdal Kardeşimizle üniversite yıllarında beraber okuduk. Serdal Kardeşimi bu eseri ve başarısından dolayı canı gonulden tabrik ediyorum. Rabbim hayırlarını kabul etsın INSAALLAH.

  Neil Alden Armstrong, ABD'li astronot ve Ay'a ilk ayak basan insandır. Ay'a ayak bastığında ilk söylediği tarihi cümle şudur:
  That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind. [Bir] insan için küçük, insanlık için büyük bir adım. Bu eder kendisin için küçür bir başarı fakat MARDİN için büyük bir başarıdır.

  Tüm samimiyetimle söylüyorum, bu eser veya yaptığı çalışmalar kendisi için küçük adımlardır. Tüm kalbimle inanıyorum ki Mardinimize çok daha büyük faydaları olacaktır.

  Serdal YAY fikrimce Mardin için büyük bir imkandır. Bu eseri Mardinimize kazandırdığı için kendisine tekrar çok teşekkür eder, Rabbimden muvaffakiyetlerinin devamını niyaz ederim.

  mehmed nur
  İstanbul
 2. bekir yıldız
  08 Ocak 2014 Çarşamba Saat 13:40 CEVAPLA
  dobra47 kardeş O zaman Allah sana cennete girecek kadar akciğerlerini toz doldurmayı nasip etsin.Bence Sen C blokta oturma git cami şantiyesinde ev kur nasıl olsa toz duman bol bol sevap kazanırsın.sizin gibilerin din anlayışı yüzünden müslümanların hali berbat.Baksana hırsızlık, yolsuzluk, kul hakkı yeme ,yalan, dolan talan her şey var.Hiç önemli değil yeterki cami inşaatının tozunu yutup sevap kazanalım.allah senden cami tozunu eksik etmesin hayatın boyunca cami şantiyesinin tozları arasında yaşamanı nasip etsin.
 3. dobra 47
  08 Ocak 2014 Çarşamba Saat 10:46 CEVAPLA
  BEN CAMİNİN TAM KARŞISINDA OTURUYORUM BEKİR KARDEŞ C.BLOKTA HEMDE..KENDİ ADINIZA KONUŞUN TOZDAN RAHATSIZ OLMUYORUM..ÇÜNKÜ ORADA ALLAH'IN EVİNİ YAPTIKTAN SONRA AKAN SULAR DURMALI..TOZU NE KADAR YUTARSAN O KADAR SEVABA GİRER İNSAN ORADA İBADET YAPILACAK BİRAZ SAYGI..
 4. bekir yıldız
  08 Ocak 2014 Çarşamba Saat 09:41 CEVAPLA
  gözde tekçe sana mantıklı bir şey söyleyeyim. İnşaat yaparken çevre kirliğinin önüne geçmek gerekir bunun için “Çevre Taahhütnamesi” imzalanır.Çevre kirletilmez inşaat için bütün güvenlik önlemleri alınır.Çevrede yaşayan sakinlerin yol güzergahları inşaat malzemeleriyle kapatılmaz.Hafriyatta saatlere ve gürültüyü asgariye indirmek için önlemler alınır.Çevre sağlığı için alınması gereken bütün tedbirleri almak zorundadır inşaat sahibi.Sadece daire satışlarıyla para kazanmak marifet değil.Sen cami yapıp sevap kazanıyorsun güya öte taraftan kul hakkını yiyorsun bunun neresi mantık.
 5. Gözde tekçe
  07 Ocak 2014 Salı Saat 18:26 CEVAPLA
  Bekir kardeşim sonuç olarak orası bi inşaat tozu olmayan bi inşaat mı var ki mantıklı bişey söyleyin bari
 6. SEDEF
  07 Ocak 2014 Salı Saat 11:25 CEVAPLA
  Allah kabul etsin diyelim.Ama camii arsasını kim verdi onu açıklasalar vefa duygusuyla hareket etmiş olurlardı.
 7. bekir yıldız
  07 Ocak 2014 Salı Saat 08:31 CEVAPLA
  Allah kabul etsin ama, bu hayırsever hemşerimiz hemen bu caminin yanında yaptırdığı bina inşaatından dolayı civarda yaşayanlar perişan olmuş kumlar caddeye dökülmüş arabalar geçemiyor,briketler caddenin ortasona bırakımış, tozlardan dolayı pencereler bile açılamıyor
 8. Dobra 47
  06 Ocak 2014 Pazartesi Saat 22:59 CEVAPLA
  ALLAH HAYRINIZI KABUL ETSİN..

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

AK Parti muhtarlarla bir araya geldi

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti K [...]

1 gün önce...

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

1 gün önce...

Traktörden kaynaklı bir kaza daha: 2 yaralı

Mardin - Diyarbakır karayolunda traktör ile minibü [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in gezi rotasına girmesi için çalışmalar başladı

Nusaybin’in yeni dönemde turist ve gezi rotasına g [...]

1 gün önce...

Mardin Ovasında elektrik sorunu yüzünden çiftçiler mısır ekemedi

Girdi maliyetlerinin belini büktüğü çiftçiler, tar [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN