Mardin’in UNESCO dosyası masaya yatırıldı

Mardin’in UNESCO dosyası masaya yatırıldı
27 Eylül 2019 Cuma Saat 15:42 0

Tarihi ve mimari yapısıyla UNESCO’nun Kültürel Miras geçici listesinde olan Mardin’de UNESCO Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı düzenlendi.

Dicle Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde özel bir otelde düzenlenen toplantıya Vali Mustafa Yaman, Mardin Milletvekilleri Cengiz Demirkaya, Şeyhmus Dinçel, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz, belediye başkanları, kaymakamlar ve turizm konusunda uzman olan STK başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 2000 yılında ilin, UNESCO geçici listesine aday olması için başvuru yapıldığını hatırlatarak, "Mardin, Mezopotamya'nın bir masal şehri. Eğitimi, kültürü, medeniyetiyle yüzyıllardır bu bölgede önemli bir şehir. Hem de bu bölgede önemli bir destinasyon merkezi. Mardin'de bu yılki hedefimiz bir milyonu yatılı 5,5 milyon turist. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile bu heyecanımızı somut hale getirme arzusundayız. Mardin'in turizmde özellikle son 2 yılda önemli bir ivme yakaladı. İş birliğiyle yürütülen çalışmalarla kentte geçen yıl 750 bini yatılı, 3,5 milyon turist ağırladık.”dedi.

Tarihi şehirde özellikle turizmde önemli gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Yaman yıl sonuna kadar hedefin aşılmasını umut ettiklerini sözlerine ekledi.

Toplantıda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz, UNESCO ve Kültürel miras listesi hakkında bir sunum yaptı..

Mardin'in Dünya Miras Listesi'ne sit alanlarıyla girmesini istediklerini dile getiren Öcal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de 18 mirasımız var. Pek çok yılı değerlendirmeden geçmişiz. Mardin 2000 yılında geçici listeye girmiş ama o yıllarda UNESCO'ya hiç dosya hazırlayıp sunmamış. 1998 yılından sonra 2011 yılına kadar ara vermişiz. Keşke o dönemde iyi hazırlanıp, dosya sunabilseydik. O yönünü hızlandırıyoruz şimdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu olarak, yereldeki yönetici paydaşlarımızla. Mardin çok zengin bir birikime sahip. Somut olmayan miras bakımından son derece renkli, son derece kapsayıcı, son derece model oluşturucu güçlü bir mirasa sahip. Bu işlenebilir, pek çok unsurlarıyla değerlendirebilir. Öncelikle bu kültür envanterine somut olmayan mirasların kaydedilmesi lazım. Mardin kendisini il envanteri ile güçlü tutmalı ki ulusal envantere girebilecek miras alanlarını oluştursun."dedi.

AK Parti Mardin milletvekillerinden Şeyhmus Dinçel ise çeşitli nedenlerden dolayı Mardin'in UNESCO sürecinde tam anlamıyla işlenemediğini belirterek, "Çok değerli bir hazinenin üzerindeyiz. Bu bizim için bir rüya değil, bir sevda." ifadelerini kullandı.

AK Parti Mardin milletvekili Cengiz Demirkaya ise onlarca medeniyetin izlerini taşıyan Mardin'in dünyanın en önemli merkezlerden biri olduğuna işaret ederek, tarihi mirasa sahip çıkmak ve şehri tüm dünyaya tanıtmak için çeşitli projeler geliştirip hayata geçirmek istediklerini, bu konuda herkesin elinden gelen çabayı göstermesi gerektiğini aktardı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Mardin için kültür turizmini öncelikli olarak gördüklerini söyledi. Mardin Artuklu Üniversitesinin yeni dönemdeki misyonuna da değinen Rektör Özcoşar, “Hedefimiz; bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma projesi kapsamında bir ‘Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi’ olmaktır.” dedi.

Rektör Özcoşar, üniversitelerin bulundukları bölgelerin mevcut durumlarını iyi bir şekilde analiz ederek daha üstün bir performans ortaya koymaları gerektiğini belirtti.

Üniversitenin ve şehrin mevcut potansiyelinin bu hedefi gerçekleştirmeye müsait olduğunu belirten Özcoşar; Valilik, Belediye, DİKA ve diğer paydaşlarla işbirliği içinde çalışarak bu hedeflere ulaşılabileceğini belirtti.

Mardin’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girebilmesi için kentteki kurumlara çağrıda bulunan Özcoşar, gerek Valilik başta olmak üzere siyasetçiler, basın, ilde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve gerekse de özel sektör ile sivil toplum temsilcileriyle birlikte sorumluluk almaya hazır olduklarını ifade etti. Özcoşar, 2023 Türkiye Turizm Stratejisi Eylem Planında İnanç Turizmi Koridorunda ve Gastronomi Turizmi rotasında yer alan ve aynı zamanda Marka Kültür Kenti olarak gösterilen Mardin’in bu listeye girmesinin, bir hakkın teslim edilmesi olacağını sözlerine ekledi.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da Mardin'in UNESCO süreci ile ilgili ellerinden gelen katkıyı sunmayı arzu ettiklerini belirtti.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin Ovası'nda ikinci ürün mısır ekilmez ise neler olur?

Kızıltepe Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şeri [...]

1 gün önce...

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

11 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

11 saat önce...

Büro Memur Sen, Srebrenitsa Soykırımı'nı Unutmadı!

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Sreb [...]

1 gün önce...

Coronayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN