Mardinli bayanlara sevgiler günü kredisi

Mardinli bayanlara sevgiler günü kredisi
14 Şubat 2012 Salı Saat 15:36 0

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı 14 Şubat Sevgililer Gününde Mardin’de 2 bininci üyeye 10 bin TL vererek bayanların sevgililer gününü kutladı.

            Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından Artuklu Üniversitesinde dar gelirli kadın girişimcilerden 2 bininci üyeye kredi verilmesi töreni düzenlendi. Törene vakfı Başkanı Prof.Dr. Aziz Akgül, Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Kızıltepe Kaymakamı kurum amirleri ve kredi alan bayanlar katıldı.

            Bayanlar girişte tek tek karanfil vererek sevgililer gününü kutlayan Prof.Dr.Aziz Akgül, törende yaptığı konuşmasında Herkesin kabiliyetinin işe dönüştürülebilmesi için bir hayat suyuna ve itici bir güce ihtiyacı vardır. Bu su da, küçük sermaye olan mikrokredidir.

çünkü,  işsizin ve fakirin sahip olamadığı en önemli unsur sermayedir. Mikrokredinin temel felsefesi; kredinin bir insan hakkı olmasıdır.   ve önceliği hiçbir varlığı ve geliri olmayan dar gelirli kadınlardır. Mikrokredi uygulaması ekonomi Prof.Dr. Muhammed Yunus tarafından 1976 yılında ilk olarak Bangladeş’te başlatılmıştır. Tam olarak 27 dolar sermaye ile başlayan ve ilk aşamada 42 kişiye el uzatan mikrokredi fikri, dünyada milyonlarca kişiyi avuç açmaktan kurtararak ruhlarına ticareti aşılamış ve kendi hesabına çalışan onurlu birer iş kadını yapmıştır. Bu başarılı uygulamasından ötürü Muhammed Yunus 2006 yılında Nobel barış ödülüne layık görüldü. Türkiye’de ise ilk defa 2003 yılında Türkiye İsrafı Önleme Vakfı  tarafından başlatılan mikrokredi programı on binlerce kişiye iş imkânı sağlamıştır. Mikrokredi uygulaması Türkiye genelinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın öncülüğünde il valileri ile yapılan protokol kapsamında yürütülmektedir.”dedi.

            Törende bir konuşma yapan Mardin Valisi Turhan Ayvaz ise mikrokredi alan kadınlara yönelik yaptığı açıklamada işadamlarından örnekler vererek azimlerinden bir şey kaybetmemelerini istedi.

 

VALİDEN BAYANLARA İŞADAMI ÖRNEKLERİ

Ayvaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bir işe azm etmek bir işe başlamak ihlasla bir işe başladıktan sonra Cenabı Allah bunu nasip eder. Buna bir kere inanarak girmek lazım. Bahçelievler kaymakamlığında Türkiye’nin en zenginleri ile oturdum genelde de hep hayat hikayelerini merak ederdim ve sorardım. Sizlere bir tanesini anlatacağım. Bu salonda oturanların belki yüzde 70’i o şahsın ayakkabısını giyiyoruz. Türkiye’nin en fazla ayakkabısını üreten bu sektörde en zengin insanı. İsim vermeyeyim. Ondan dinledim bu ilk Antep’de başlıyor işe. Babasından torpil yaptıraraktan oranın en büyük ayakkabıcısının yanına çırak olarak giriyor. Onun elinde öyle size verilen 500-bin tl sermayesi de yokmuş. Ve o şahıs azm ediyor bugün Türkiye’nin en büyük ayakkabı üreticisi. Kim olduğunu bazılarını anladı. Diğer bir örnek tekstil sektöründen en büyüğü veya ikincisi durumunda 5-6 tane fabrikası var. Ondan dinledim sen nasıl zengin oldun nasıl başladın bu işe diye. Malatya’dan çıkmış gelmiş Eminönü’nde sırtında çorap satmış. Sırtına alabileceği çorap sermayesi ile başlamış ve bugün Türkiye’nin en büyük tekstil üreticisi olmuş. Yine başka bir örnek benim memleketimden Denizli’den orada zamanında elinde çanta motosikletle köy köy dolaşarak satan adam bugün Türkiye’nin en büyük altın üreticisi haline gelmiş. Bunlar Türkiye’nin en zenginleri. Önemli olan bu işe azmetmektir. Siz bu işlere azmettikten sonra üstesinden gelemeyeceğini iş yok. Önemli olan siz bu alanda beceri kabiliyetim var, bu alanda başarılı olurum, bu alanda iş açarım, önemli olan sizin karar vermenizdir. Bizler de elimizden geldiğince Aziz beyin verdiğine ek biraz destek oluruz sizlere.”dedi.

 

KADINLARA İŞ KAPISI

            Mikrokredi dağıtımında kadınlara öncülük eden bayanlardan Sadiye Ayhan, ise “Dar gelirli kadınların pek çoğu aldıkları ilk mikrokredi ile oturdukları evlerin bir odasını iş yeri olarak kullanmaya başlarlar. zamanla işlerini geliştirip oturdukları şehrin merkezi yerlerinde  meslekleri ile ilgili dükkanlar açıp yanlarında bir kaç eleman istihdam ederek vergi ödeyecek duruma gelirler. böylelikle hem ailesine, hem çevresine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlamış olurlar.”şeklinde konuştu.

 

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

Mardin’de Türkiye Grameen Mikrofinans programının ilk girişimcilerinden olan Aynur Demirtekin, 2007 yılında mikrofinans programından aldığı 700 lira mikrokredi ile bir dikiş makinası alır ve evde iş hayatına başlar. aldığı 700 lirayı çok iyi değerlendirip geri ödemesini zamanında yaptıktan sonra kendine küçük bir çeyizlik eşya üretim atölyesi açar ve vergi kaydını yaparak vergi mükellefi olur. 

2008 yılında 4 bin TL girişimci kredi çekini başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve mikrofinans programının Türkiyedeki öncüsü Prof.Dr.Aziz Akgül’ün elinden alır ve mevcut işini geliştirir.

2009 YILINDA 6.000 LİRA,

2012 yılında ise Türkiye Grameen Mikrofinas programından 10.000 lira mikrokredi alarak Türkiyenin en yüksek mikrokredi miktarını alan girişimci üyelerden biri olma gururunu yaşamıştır. Aynur Demirtekin hayalini kurduğu çeyizlik eşya atölyesini aldığı mikrokredilerle gerçekleştirmiştir. Aynur Demirtekin’in bundan sonraki hedefi daha fazla kişinin istihdam edileceği modern makinalarla donatılmış büyük bir atölye açmak.KAYNAK: Nezir Güneş / www.mardinlife.comYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

22 saat önce...

MAR-TOD Başkanı Güngör'den Bayram Mesajı

Mardin Turizmciler ve Otelciler Derneği Yönetim Ku [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN