Mardinli bilim kızından gururlandıran başarı!

Mardinli bilim kızından gururlandıran başarı!
02 Aralık 2019 Pazartesi Saat 10:18 0

Mardinli Berfin Dağ, 17 yaşından beri NASA'ya yazdığı mektupların karşılığını aldı. Astrobiyolog olma ve NASA'da çalışma hayaliyle yaşayan Dağ, ODTÜ Astrobiyoloji konferansında araştırmalarının poster sunumunu yapacak. Berfin'in bu azmi, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. .

Berfin Dağ, Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde dünyaya geldi. Bugün 20 yaşında olan Berfin'in aklı, hep gökyüzündeydi. Hayalindeki meslek ne doktorluk ve öğretmenlikti. Astrobiyolog olma hedefiyle yola çıkan Berfin Dağ, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) sayısız mektup gönderdi. Sonunda NASA'da derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında çalışan bilim insanı Dr. Umut Yıldız ile iletişime geçti. 2016'da çok istediği Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'ne yerleşen Berfin, azmin zaferini herkese gösterdi. Dün ODTÜ Astrobiyoloji konferansında yaptığı araştırmalarının sunumunu gerçekleştirdi.

HAYALİ GERÇEK OLUYOR!

Yıllar önce NASA'ya yazdığı mektuplar, inadı ve hayalinin peşinden koşma tutkusu haberlere konu olan Berfin, ODTÜ Astrobiyoloji konferansında araştırmalarının poster sunumunu yapacak.

Türkiye'de gerçekleştirilen ilk astrobiyoloji konferansı olan etkinliğin ilki 17 Kasım 2017'de, ikincisi ise 18 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenmişti. Organizasyonun amacı, astrobiyolojinin Türkiye'de tanınır hale gelmesini sağlamak, bu alanda yapılan çalışmaların sunulabileceği, çalışma yapan bilim insanlarının bir araya gelebileceği ve bilimseverlerle buluşabileceği bir ortam hazırlamak.

SOSYAL MEDYADA YANKI UYANDIRDI

Berfin'in müjdeli haberi verdiği tweeti binlerce retweet(yeniden yayınlama) alırken 30 binden fazla da beğeni aldı. Berfin müjdeli haberi, "Yıllar önce Mardin'de 16 yaşında bir kız vardı, astrobiyolog olacağım diye NASA'ya falan yazıp duruyordu. O kız yarın ODTÜ Astrobiyoloji konferansında araştırmalarının poster sunumunu yapacak, NASA'ya attığı mesajlara dönen bilim insanının ise haftaya Mardin'de konferansı var" ifadeleriyle duyurdu.

NOBEL ÖDÜLLÜ PROF. DR. SANCAR'I ÖRNEK ALIYOR

Yıllar evvel verdiği söyleşide; sitede projelerle ilgili yarışma düzenleneceğini ve dereceye girenlerin NASA'ya gönderileceğini bildiren Dağ, "Bu şekilde Türkiye'de üretilen bütün projelerin NASA'dan değerlendirilmesini sağlayacağız. Fikirlerin Türkiye içerisinde çürümesini engelleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'a çok özendiğini, onun gibi başarılı olmak istediğini anlatan Dağ, "Başarılı olursam Dünya Dışında Canlı Yaşamı Araştırma Projesi'nde yer almak istiyorum. Hem hedefime ulaşmak hem de benim gibi hedefi bulunan insanlara rehber ve yardımcı olmak için çalışıyorum."dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İlk Cuma İçin Şükür Kurbanı Kesti

Mardin'de Cuma namazından önce hayırsever bir vata [...]

1 gün önce...

Polis susuz kalan köylüye tankerle su taşıdı

​Su sıkıntısı yaşayan bazı kırsal mahallelere Mard [...]

1 gün önce...

Tarihi ulucamide 74 gün sonra ilk namaz

Korona virüs önlemleri nedeniyle ibadete kapatılan [...]

1 gün önce...

74 gün sonra ilk cuma coşkusu

MARDİN’de 32’si tarihi cami olmak üzere 180 camide [...]

1 gün önce...

MHP İl başkanı "İddia asılsızdır"

MHP İl Başkanı Mehmet Veysi Oğuz sosyal medyada il [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN