Mardinli hemşehrimize onurlandıran görev

TKDK Başkanı oldu Mardinli hemşehrimize onurlandıran görev
17 Aralık 2019 Salı Saat 13:38 0

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanlığına atanan hemşehrimiz Dr. Muhammed Adak, görevine başladı.

Adak, Başkanlık makamında TKDK Başkan Vekili Hakan Kalender’den görevi devraldığı törende yaptığı konuşmada, Kalender’e bugüne kadar yaptığı hizmetler için teşekkür etti ve yeni çalışma hayatında başarılar diledi.

Kırsal kalkınmanın Türkiye’nin geleceği için stratejik önem taşıdığını belirten Adak, Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı’nın uygulayıcısı TKDK’nın, bu noktada önemli bir aktör olduğunu söyledi.

Adak, TKDK hibeleriyle kırsala hayvancılıktan gıda işlemeye, bitkisel üretimden el sanatlarına, arıcılıktan yenilenebilir enerjiye ve örneği çoğaltılabilecek birçok sektörde Avrupa Birliği (AB) standartlarında, küresel rekabet kapasitesine sahip ve yüksek teknolojili tesisler kazandırıldığını belirtti.

Bu desteklerle kırsalda hayata geçen 10 milyar liralık yatırımla 60 bin vatandaşın iş imkanına kavuştuğunu dile getiren Adak, “Bu başarının daha da yükseltilmesi için çalışmalarımızı 2020’de de aralıksız devam ettireceğiz. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye, bu görevi bizlere uygun gördüğü için teşekkür ediyorum. TKDK’nın başarısı için elimden gelen gayreti göstereceğim inşallah.” diye konuştu.

Kalender de TKDK’nın 42 ildeki personelinin sahadaki ve masadaki etkin çalışmalarıyla Türkiye ekonomisi için önemli kazanımlar elde edildiğini dile getirdi. TKDK’nın sürekli başarısını artırdığını ve kırsalda farkındalık oluşturmayı başardığını aktaran Kalender, Başkan Adak’la bu başarının daha da ileriye taşınacağına inandığını kaydetti.

Törene katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Kalender’e çalışmaları için teşekkür etti, Adak’a da yeni görevinde başarılar diledi.

Dr. Muhammed Adak kimdir?

1966 Mardin doğumlu olan Adak, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu olup, Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde "Kırsal Alan Planlama Politikaları" yüksek lisansını, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde ise “Bölgesel Kalkınmanın Kentleşme ve Çevreye Etkileri ve GAP Projesi Örneği” tez konulu doktorasını tamamladı.

Adak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk İslam Sanatı Tarihi Bölümü'nde araştırma görevlisi, özel sektörde sorumlu müdür, danışman ve proje geliştirme uzmanı görevlerinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Kapsamında GAP İdaresi ile birlikte sürdürülen Eko-Kent Planlama Projesi'nde danışman, Bayındırlık ve İskân Bakanlığında Emlak Şube Müdürü, ardından Dış İlişkiler ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı, Avrupa Konseyi Daimi Delegesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığında şube müdürü ve uzman, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü) Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevlerinde de yer aldı.

Adak, 2016’dan beri Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcılığını yürütüyordu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

4 saat önce...

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN