Mardinli öğrenciler İdlibli kardeşlerini unutmadı

4 EV YAPTIRACAKLAR Mardinli öğrenciler İdlibli kardeşlerini unutmadı
17 Şubat 2020 Pazartesi Saat 19:00 0

Mardin'de imam hatip lisesi öğrencileri, Suriye’nin İdlib kentine yönelik saldırılardan kaçarak Türkiye sınırına yakın olan bölgelerdeki kamplara sığınan siviller için kermes düzenledi.

Mardin'de Artuklu Anadolu İmam Hatip Lisesinin öğrencileri, Suriye rejimi ve Rusya'nın hava bombardımanları nedeniyle Türkiye sınırına göç eden ve zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan İdlipliler yararına hayır kermesi düzenledi. 2 biriket ev için düzenlenen kermeste 4 ev yapabilecek kadar para toplanıldı.

Öğrenciler, okul yönetimi, öğretmenler ve velilerin de desteğiyle açtıkları kermesten elde ettikleri 10 bin TL’lik gelirle, Türkiye sınırında, zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan İdlipli kardeşleri için 4 adet briket ev yaptıracaklar.

İdlipli siviller yararına hayır kermesi düzenleyen duyarlı imam hatip öğrencileri, “Mazlumlara Çatı Olalım” kampanyası kapsamında Suriye tarafında briketlerden inşa edilmiş 4 ev kurmak için “İdlib İçin Yardım Zamanı” sloganıyla yardım kermesi düzenledi. Kermese Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, Memur-Sen İl Başkanı Eyyüp Değer ve çok sayıda veli katıldı.

İdlib bölgesinde yaşanan kriz nedeniyle Türkiye sınırına göç etmek zorunda kalan yüzbinlerce insanın kış şartlarında çadırlarda yaşadığına dikkat çeken Artuklu İmam Hatip Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Ali Gümüş, bu drama duyarsız kalmayan öğrencilerinin İdlibliler için kermes ve yardım kampanyası düzenlediklerini söyledi.

KAYITSIZ KALAMAZDIK

İdlib ile ilgili yapılan yardım çağrıları kapsamında öğrencilerinin bir kermes düzenlediğini anımsatan Gümüş, “2019/2020 Eğitim-Öğretim yılı 2. Döneme sosyal faaliyetlerle hızlı bir giriş yapan okulumuz öğrencileri, İdlip’teki kardeşlerinin yararına bir kermes düzenledi. İdlib için acil yardımla ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan çağrılar, İdlib’ten gelen iç acıtıcı fotoğraflar, hakikaten ‘Müslüman’ım’ diyen hiçbir insanın duyarsız kalamayacağı görüntülerdi. İdlib’in durumu ile ilgili gelen acil haberler ve yardım çağrıları üzerine bizde okuldaki eğitimciler olarak çocuklarımızı ve ailelerini gücümüzün yettiği kadar bu konuda neler yapabiliriz, nasıl bir yol izleyebilir, sorumluluk alabiliriz veya bir nebze de olsa nasıl bir katkıda bulunabiliriz derdi ile İdlib’i gündemimize aldık. Öğrencilerimizi de bu konuda gayrete getirdik. Öğrencilerimiz İdilib’teki bu insanların kardeşlerinin olduğunu, kendileri ile aynı dini paylaşan ve şu an İdlib’teki insanların çok zor şartlarda olduğunu fotoğraflarla anlatmaya çalıştık. Bir Müslüman olarak bütün coğrafyalarımız ile bir gönül bağımızın olması gerektiğini, her türlü desteği, yardımı, maddi ve manevi desteği de vermemiz gerektiği bilincini çocuklarımıza öğretmek istiyoruz. Çünkü bütün müminlerin kardeş olduğuna inanan ve bu ayeti yaşamamız gerektiğinin bilincindeyiz.”dedi.

YARAYA KENDİ İMKANLARIMIZLA MERHEM OLMAK İSTİYORUZ

İdlib’in İslam coğrafyasının kanayan yarası olduğuna dikkat çeken Gümüş, “Gönül coğrafyamızda birçok sorunlar var ama şu anda en acili idlib’e dokunulması, çağrı yapılması gerekiyor. 5 yaşındaki çocuğun yüz üstü donarak öldüğü bu fotoğrafı gören hiç bir müminin yerinde durmaması gerekir.  Kermesimizin hedefi; İdlip’te, savaştan kaçan kardeşlerimiz için iki prefabrik ev yapmaktı. Öğrencilerimizin büyük bir dayanışma örneği sergileyerek gerçekleştirdiği kermesimize, ilgi çok yoğun oldu. Hazırlık aşamasında idare öğretmen ve öğrencilerimiz büyük bir organizasyon yaptılar. Hamd olsun öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz de ellerinden geleni yaptılar. Kendi imkanlarını seferber ettiler. Kermes vesilesiyle bir yardım organizasyonu yaptık. Hamd olsun 10 bin TL nakit parayı İnşallah bu kardeşlerimize göndermiş olacağız. Bu konuda amacımız oradaki yaraya biraz olsun merhem sürmek, sorumluluğu biraz daha hafifletmektir. Bizler sıcak evlerimizde oturuyoruz ve yatıyoruz. Maalesef her geçen gün duyarsızlaşan bir toplum oluyoruz. Allah bizleri duyarsız kullarından etmesin. Çocuklarımızın duyarlı, gönül coğrafyası ile bağı güçlü bir nesil olması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu arada öğrencilerimize mutfakta yardımcı olan velilerimize ve annelerimize teşekkür ederiz. Sıkı bir çalışma sergileyen öğrencilerimizin hedefi iki prefabrik ev iken kermes ile birlikte zarf çalışması da yaparak, 4 prefabrik ev yapacak kadar maddi imkân elde ettiler. Samimi ve gayretli çalışmaları için öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Kermese katılıp destek sağlayan Artuklu Belediye Başkanı Sayın A.Kadir Tutaşı’ya, İl Milli Eğitim  Müdürümüz Sayın Şeyhmus Sümer’e, İl-İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerine, STK temsilcilerine, Okul müdürlerine , velilerimize , öğretmen ve öğrencilerimize,diğer misafirlerimize ve uzaktan maddi katkı sağlayan kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERE ÖZEL TEŞKKÜR

Kermese katılan Memur-Sen il başkanı Eyyüp Değer de 4 milyon insanın yaşadığı İdlib kırsalından şu ana kadar bir milyona yakın kişinin göç etmek zorunda kaldığını ve çok zor şartlar altında Türkiye sınırındaki güvenli bölgelere yerleştiklerini hatırlatarak, öğrencileri gösterdikleri bu duyarlılık için tebrik etti.

Rusya destekli Suriye rejim güçlerinin İdlib'e havadan ve karadan saldırması sonucu Türkiye sınırına ve diğer güvenli bölgelere doğru göç eden İdliblilerin çetin kış koşullarında yaşam savaşı verdiğine dikkat çeken Değer, "Bu insanların sığınacakları bir yapı yok. Yiyecekleri yemekleri, taşıyacakları bir ev, kullanabilecekleri bir gıda maddesi, halı, un, şeker ve kısacası yaşayabilecekleri, hayata tutunabilecekleri hiçbir yaşam malzemesine sahip olmadan buraya sığınıyorlar. Tabi bu anlamda Türkiye'deki birçok sivil toplum kuruluşu bu yola koyuldu. Memur-Sen başta olmak üzere kardeşlerimiz birçok alanda ve birçok kurumdan destek verdi. Burada öğrencilerimiz kermesten çok ortaya yüreğini koydular. Kendilerini tebrik ediyorum."dedi.

9/C öğrencilerinin düzenlediği kermes hakkında bir açıklama yapan sınıf öğretmeni Nilay Özdemir de kermese destek veren ve katılan bütün veli, öğrenci ve misafirlere teşekkür etti.

Lise 9. sınıf öğrencisi Sti Zeynep Güneş de “Suriye ve idlip'teki Müslüman kardeşlerimiz orada çok ağır şartlar altında yaşıyorlar. Çoğunun evi yok ve her gün bombalanıyorlar. İdliblilere destek olmak için kermes yaptık. Kermesten elde ettiğimiz geliri İdliblilere bağışladık. İdlib’teki Müslümanlara sahip çıkmak ve yardımcı olmak istiyoruz.” diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Unutulmaz bir aşk hikayesi Hasen'e Mala Musa û Hedikê

Kızıltepe’ye bağlı Uzunkaya Köyü vardır. Eski ismi [...]

1 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar