Mardinli Profesörün ismi O Hastanede yaşatılacak

Mardinli Profesörün ismi O Hastanede yaşatılacak
21 Mayıs 2020 Perşembe Saat 04:06 0

Geçtiğimiz günlerde Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Mardinli ünlü bilim insanı, hayırsever hekim Prof. Dr. Murat Dilmener'in adı İstanbul'da yapımı devam eden ve 31 Mayıs'ta hizmete açılacak olan pandemi hastanesine verildi.

Hastalarını ücretsiz tedavi edip, ceplerine harçlıklarını koyan, yoksulların hekimi olarak tanınan Mardinli Ünlü bilim insanı Prof. Dr. Murat Dilmener'in isminin pandemi hastanesinde yaşatılacak. Marmara'nın Sesi Gazetesinden Sabahattin Acar'ın yaklaşık 10 yıl önce gündeme getirdiği Murat Dilmener'in isminin bir yere verilmesi talebi nihayet gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'na yapılan hastaneye Prof. Dr. Murat Dilmener'in adının verildiğini açıkladı. Dilmener'in isminin yeni açılacak olan hastanede yaşatılacak olmasının haberi; Dilmener Ailesi başta olmak üzere Süryani Cemaati ve Mardinli hemşehrileri tarafından heyecanla karşılandı.


Dilmener'in torunu Alara Gençoğlu, İstanbul Süryani Kadim Vakfı ve Mardin Süryani Kadim Vakfı karar nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yayımladıkları mesajlarla karardan duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler.

Twitter hesabından paylaşım yapan Dilmener’in torunu Alara Gençoğlu, karar için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Gençoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanım, hayatını mesleğine adamış Prof. Dr. Murat Dilmener’in adını Yeşilköy Pandemi Hastanesine layık gördüğünüz için çok teşekkür ederiz. Herkesin kendine örnek aldığı, yaşamı ile herkesi kendine hayran bırakan canım dedem huzur içinde uyu, seninle gurur duyuyoruz. Seni yaşatmak için elimizden geleni yaptık fakat olmadı, şimdi ismin ve anıların sonsuza dek bizle yaşayacak” dedi.

Herkesin kendine örnek aldığı, yaşamı ile herkesi kendine hayran bırakan canım dedem huzur içinde uyu, seninle gurur duyuyoruz. Seni yaşatmak için elimizden geleni yaptık fakat olmadı, şimdi ismin ve anıların sonsuza dek bizle yaşayacak.

Alara Gencoglu adlı kişinin diğer Tweetlerini gör

İstanbul Süryani Kadim Vakfı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da “Covid-19 tanısı ile rahmete kavuşan, Süryani toplumunun ve tıp camiasının büyük değeri merhum Prof. Dr. MURAT DİLMENER’in ismini Yeşilköy’de kurulan Pandemi Hastanesine vererek ölümsüzleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz minnet ve şükranlarımızı arz ederiz” ifadelerine yer verildi.

Covid-19tanısı ile rahmete kavuşan, Süryani toplumunun ve tıp camiasının büyük değeri merhum Prof. Dr. MURAT DİLMENER’in ismini Yeşilköy’de kurulan Pandemi Hastanesine vererek ölümsüzleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz minnet ve şükranlarımızı arz ederiz

Resmi Twitter'da görüntüle
373 kişi bunun hakkında konuşuyor

Mardin Süryani Kadim Vakfı da “Ülkemizin yetiştirdiği değerli bilim insanlarından biri olup, geçtiğimiz günlerde Corona Virüs nedeniyle kaybettiğimiz Prof. Dr. Murat Dilmener’in ismini Yeşilköy Acil Durum Hastanesine vererek TIP dünyasını ve Süryani toplumunu onurlandıran devletimize şükranlarımızı arz ederiz” açıklamasını yaptı.

Gazeteci Sabahattin Acar  da "2012'de yaptığım bu haberi ve Murat hocayı ziyaret ederek gazeteyi verdiğimde gözlerinde yaş gelerek duygulandığını şahit oldum. Vefat ederek bu haber aklıma gelerek haberi tazeledim ve sosyal medyada paylaşım yaptım özellikle Mardin Beledim ve Mardin Yardımlaşma Grubu yöneticilerine desteklerini yürekten vererek Mardinli Murat hocana sahib çıktılar. Bu Fikir Rahmetli Şaban Taçyıldız Malatya Eğitim Vakfı Başkanın fikriydi bizde haberleştirdik. Keşke bugün olsaydı ve bu güne şahit olsaydı."

Ülkemizin yetiştirdiği değerli bilim insanlarından biri olup, geçtiğimiz günlerde Corona Virüs nedeniyle kaybettiğimiz Prof. Dr Murat Dilmener’in ismini Yeşilköy Acil Durum Hastanesine vererek TIP dünyasını ve Süryani toplumunu onurlandıran devletimize şükranlarımızı arz ederiz.

Resmi Twitter'da görüntüle
39 kişi bunun hakkında konuşuyor

Süryani toplumunun önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Murat Dilmener, korona virüsüne yakalanmış ve 3 Mayıs’ta vefat etmişti.

Dilmener hakkında, 2004 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, yoksul hastaları ücretsiz tedavi ettiği gerekçesiyle 135 profesör ile birlikte soruşturma açılmıştı. Soruşturmada profesörlerden, toplam 3.5 milyon liralık tedavi masrafını ödemeleri istenmiş, Murat Dilmener’e de 500 bin liralık borç çıkarılmıştı.

Hastanenin döner sermaye gelirleriyle zor durumda olan hastaları tedavi ettiğini söyleyen doktorlar konuyu yargıya taşımış, bunun üzerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Maliye Bakanlığı’nın itirazını değerlendiren Yargıtay, doktorların bu paraları yoksul hastaların tedavisi için kullandıklarına kanaat getirerek davayı kapatmıştı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Biz zamanlar benzin de satılan bu dükkanda yok yok

Mardin'de bir asrı aşkın süredir açık olan ve iğne [...]

1 gün önce...

Kızıltepe'de yasaklara uymayan işletmeler mühürlendi, kişilere ceza yağdı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde korona virüs tedbirl [...]

1 gün önce...

Mardin'de kış çaylarına talep arttı

Mardin'de soğuk havaların başlaması ile birlikte b [...]

1 gün önce...

‘Türk Yıldızları’ Mardin Semalarında

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi "Türk Yıldız [...]

1 gün önce...

Perte çıkan araçtan hafif yaralı kurtuldu

Mardin merkez Artuklu ilçesinde TIR’ın çarptığı ot [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7