Mardinli Şef Sürdürülebilir Gıdayı Dünyaya Anlattı

Mardinli Şef Sürdürülebilir Gıdayı Dünyaya Anlattı
03 Mayıs 2020 Pazar Saat 13:52 2

Dünyaca ünlü Türk Şef Ebru Baybara Demir, İspanya merkezli BasqueClunary Center’ındüzenlediği “Gastronomi ile toplumun dönüşümü” etkinliğinde gıdanın sürdürülebilirliği konusundaki projeleriyle ilgi odağı oldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl online olarak düzenlenen etkinlikte Brezilya, Venezüella, İspanya, Gana, İngiltere ve ABD’den dünyanın önde gelen sosyal gastronomi alanında uzman şefleri konuşmacı olarak katıldı. Şeflerin koronavirüs sürecinde önemi artan gıdanın sürdürülebilirliği ve ulaşılabilirliği konusunda projelerini anlattığı etkinlikte konuşan Şef Ebru Baybara Demir, Mardin’deki projeleriyle düşük maliyetli tarım uygulamaları konusunda çiftçiyi eğiterek üretime dönmelerini sağladıklarını bunun ise gıdanın sürdürülebilir geleceği konusunda etkili olduğunu dile getirdi. 62 ülkeden 1000’den fazla izleyicinin takip ettiği etkinlikte Şef Baybara Demir’in,koronavirüs döneminde üretim sürecini hızlandırarak hayata geçirdikleri Halep Sabunu projesi ise örnek gösterilen uygulamalardan oldu.

Her yıl İspanya’nın San Sebastian şehrinde BasqueCulinary Center tarafından düzenlenen etkinlik bu yıl koronavirüs kapsamında ilk kez online olarak gerçekleştirildi. Koronavirüs ile daha da önemli hale gelen gıda tedarik zinciri konusutüm dünya gibi BasqueClunay Center’ın da bu yılki gündemi oldu. “Gastronomi ile toplumun dönüşümü” temalı etkinlikte sosyal gastronomi konusunda dünyaca ünlü 7 şef projelerini ve koronavirüs kapsamında bölgelerindeki dezavantajlı gruplar için gerçekleştirdikleri çalışmalarını anlattı.

Mardin’de uyguladıkları projelerle düşük maliyetli tarım uygulamaları konusunda çiftçiyi eğiterek üretime dönmelerini sağladıklarını bunun ise gıdanın sürdürülebilir geleceği konusunda etkili olduğunun altını çizen Şef Ebru Baybara Demir, “SorgülBuğdayı’nın yeniden canlandırılması dünyanın farklı yerlerinde gıdanın sürdürülebilirliği konusunda iyi örnekler arasında gösteriliyor” dedi.

“Tarımın petrolden değerli olduğunu anladık”

“Koronavirüs sonrası tüm dünyayı zor bir dönem bekliyor ve bundan en az zararla kurtulmak için üretmeye devam etmeliyiz. Karamsarlığa kapılmadan yeni fikirler ve projeleri hayata geçirmeliyiz. Bir diğer önemli nokta ise sürdürülebilir gıda üretiminin desteklenmesi. Koronavirüs ile gıdanın ve tarımın petrolden daha değerli olduğunu anladık. Bu yüzden tarımda sürdürülebilirliğe odaklanarak kendi kendimize yetme noktasında yerel üretimi ve çiftçilerimizi desteklemeliyiz.”

“Sorgül’de 800 ton hasat bekliyoruz”

“Bir şef olarak işimi hiçbir zaman tabakla sınırlandırmadım. Toprağa, gıdaya ve geleceğe olan sorumluğumun bilinciyle projeler üretmeye çalıştım. Koronavirüs süreciyle de çalışmalarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük.Ancak sadece kriz dönemlerinde değil her dönem toplumun ve yaşadığımız bölgenin insanlarının yaşam süreklilikleri için ekonomik sürdürülebilirliğinin sağlanması sorumluluğumuz var. Mardin’de hayata geçirdiğimiz Topraktan Tabağa projesi bu kapsamda çok değerli. Mardin’in turizmden sonraki en büyük gelir kaynağı tarım. Ancak son 10 yılda çiftçiler topraklarını ekmezken genç nesil ise topraktan uzaklaştı. Tarımın sürdürülebilirliği için harekete geçtiğimiz projemiz,3 yıl önce 70 kadın ve bir avuç tohumla başladı. Bu yıl 1400 dönümlük arazide 360 kadın çalıştı. Koronavirüs sürecinde sosyal mesafe kurallarına uyarak çalışan çiftçilerimizle 800 ton buğday hasat etmeyi umuyoruz.”

“Restoran sektöründe değişim yaşanacak”

Konuşmasında koronavirüs sonrası süreci de değerlendiren Demir, “Salgınla her ülke tarım ve gıda tedariki konusunda kendi kendine yeterli olmaları gerektiğini fark etti. Bu yüzden geleneksel tarıma dönmek ve tarımı yerelleştirmek, gıda maliyetlerini düşürmede ve doğal kaynakları daha verimli kullanmakta etkili olacaktır. Aynı zamanda bir restoran sahibi olarak sektörde değişim yaşayacağının ve bu sürece uygun bir hizmet anlayışı geliştirmek gerektiğinin farkındayız. Öncelikle konuklarımızı kapasitelerimizin altında ağırlayacağız. Öte yandan iyi gıda tüketimi için teşvikler önem kazanacak. Kısacası tüm dünyanın deneyimleyerek yaşayacağı bir dönem bekliyor bizi” dedi.

“Bu dönemde kadınlar için harekete geçtik”

“Yaşanılan bu zorlu süreçte projelerimizde yer alan yerel ve mülteci kadınların endişelerini gidermek ve bu döneme uygun yeni bir yol yaratmak için kolları sıvadık. 2 yıl önce Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü (FAO) iş birliği ve AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı liderliğinde Mardin'deki Suriyeli mülteci kadınlarla Halep Sabunu üretimi için çalışmalara başlamıştık. Eğitimler, atölye çalışmaları derken bu yıl projemize 74 kadın daha eklendi. Koronavirüs süreci ile Halep Sabunları’nın üretim ve satış sürecini tekrar planlayarak hızlandırdık. Şu anda yoğun bir taleple satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. İçinde olduğumuz dönemde toplumun ihtiyacına uygun bir ürün ortaya koyuyor ve aynı zamanda bu dönemde kadınlarımıza gelir kaynağı yaratıyoruz.”YORUMLAR :::

 1. Hüsnü Aktaş
  04 Mayıs 2020 Pazartesi Saat 00:39 CEVAPLA
  1400 dekar ekim alanından 800 ton ürün elde etmek dekara 571 kg ürün almak anlamına gelnektedir Sorgül yerel çeşidi dahil diğer yerel çeşitlerden dekara 571 kg verim alacak kişiye Nobel ödülü verirler. Taban arazilerde sulu koşullarda ve yüksek verimli modern ıslah çeşitleri ile ancak bu verimlere ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda bu haber son 70 yıldır bunca ziraat uzmanı araştırmacı, prof, biolog, patolog, bitki ıslahçısı, entomolog, agronomist vb. boşuna çalışmış anlamına gelmektedir. Eğer yerel çeşitlerden geniş ekim alanlarında bu verim alınsa, bütün dünya çiftçileri yerel çeşitleri ekerdi zaten. Dünya gıda güvenliği için çok önemli olan bu yerel çeşitleri korumak çok önemli ve taktir edilmesi gereken bir konu, ama yanlış ve bilgi kirliliğine neden olmamak gerekir. Bu konularda uzman kişilere danışmak gerekmekte, ezbere verilerle yanlış ve bilgi kirliliğine neden olmaktadır.
  Doç. Dr. Hüsnü Aktaş
  Mardin Artuklu Üniversitesi
 2. Hüsnü Aktaş
  04 Mayıs 2020 Pazartesi Saat 00:35 CEVAPLA
  Sorgül yerel çeşidi dahil diğer yerel çeşitlerden dekara 571 kg verim alacak kişiye Nobel ödülü verirler. Taban arazilerde sulu koşullarda ve yüksek verimli modern ıslah çeşitleri ile ancak bu verimlere ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda bu haber son 70 yıldır bunca ziraat uzmanı araştırmacı, prof, biolog, patolog, bitki ıslahçısı, entomolog, agronomist vb. boşuna çalışmış anlamına gelmektedir. Eğer yerel çeşitlerden geniş ekim alanlarında bu verim alınsa, bütün dünya çiftçileri yerel çeşitleri ekerdi zaten. Dünya gıda güvenliği için çok önemli olan bu yerel çeşitleri korumak çok önemli ve taktir edilmesi gereken bir konu, ama yanlış ve bilgi kirliliğine neden olmamak gerekir. Bu konularda uzman kişilere danışmak gerekmekte, ezbere verilerle yanlış ve bilgi kirliliğine neden olmaktadır.
  Doç. Dr. Hüsnü Aktaş
  Mardin Artuklu Üniversitesi

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

MARDİN MUTFAĞI HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evinde ölü bulundu

Kızıltepe'de cumhuriyet mahallesinde ikamet eden M [...]

1 gün önce...

iki aile arasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı

Kızıltepe ilçesinde akraba iki aile arasında arazi [...]

1 gün önce...

Silahla oynayan çocuk hayatını kaybetti

Mazıdağı ilçesinde bir çocuk, oynadığı silahın pat [...]

1 gün önce...

Valisi Demirtaş, Mazıdağı ile Derik'te incelemelerde bulundu

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili [...]

1 gün önce...

Şimdi ne olacak? Evcil hayvanlarda ilk kez Covid-19 görüldü!

Sahiplerine yeni tip corona virüs (Covid-19) tanıs [...]

15 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN