Mardinli STK’lardan Mavi Marmara Açıklaması

Mardin’de Kurulu bulunan Mardin STK Platformu, 10 yıl önce Gazze’ye insanı yardım gönderen Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı ile ilgili bir açıklama yaptı.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

50’nin üzerinden dernek, vakıf, sendika ve oluşumdan oluşan Mardin STK Platformu Sözcüsü Ahmet Ceylan tarafından yapılan açıklamada yardım filosu hakkında bilgilere vererek, “Bundan on yıl önce 27 Mayıs 2010 tarihinde, yıllardır abluka altında yaşamak zorunda bırakılan Gazze'ye 6000 tonluk insani yardım ulaştırmak maksadıyla, 32 farklı ülkeden yaklaşık 750 gönüllüden oluşan bir filo ile “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım” sloganıyla Antalya'dan yola çıkıldı. Dört gün sonra 31 Mayıs 2010 günü tamamen barışçıl amaçlarla, Gazze’ye sadece insani yardım götürmek için yola çıkmış, ellerinde bir çakının bile olmadığı, içinde 750 sivilin bulunduğu, İsrail karasularına yaklaşık 150 kilometre uzakta uluslararası sularda seyreden Mavi Marmara Gemisine Korsan İsrail Devletinin haydutları tarafından saldırı düzenlendi.”dedi.

ŞEHİTLERİ TEK TEK ANDI

Modern silahlarla gece karanlığında Mavi Marmara Gemisine yapılan saldırıyı kınayan Ceylan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Saldırıya geçen korkak Siyonistler üzerlerinde hiçbir silahı olmayan 750 yolcudan on tanesini şehit ettiler 65 kişiyi de yaraladılar. Menfur saldırıda şehit olan kahraman on kardeşimizi rahmetle anıyor aziz hatırlarını canlı tutmak amacıyla isimlerini bir daha hatırlama ihtiyacı duyuyoruz: Furkan Doğan, İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Cevdet Kılıçlar, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Cengiz Akyüz, Fahri Yaldız, Cengiz Songür ve Uğur Süleyman Söylemez. Türkiye, bu olay üzerine İsrail ilişkilerini sona erdirmiş ve ilişkilerin tekrar normalleşebilmesi için 3 şart koymuştur: İsrail'in yaşanan olay üzerine özür dilemesi, Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi, İsrail'in Gazze ablukasını sona erdirmesi. Aradan on yıl geçmesine rağmen İsrail’in yarım ağızla özür dilemiş ve bir miktar tazminat ödemiştir. Ancak Gazze’ye uygulanan ambargo acımasız bir şekilde devam etmektedir. Gazzeli kardeşlerimiz ilaçtan gıdaya zaruri ihtiyaçlarının karşılanmasında bile zaman zaman ciddi sıkıntılar yaşamaya devam etmektedirler.”

KARA BİR LEKE OLARAK KALACAK

Mavi Marmara olayının İsrail'in kirli mazisinde asla temizlenmeyecek kara bir leke olarak kalacağına dikkat çeken Ceylan, “Gün gelir bunun hesabı adil bir şekilde sorulacaktır. Bunun için her yıl 31 Mayıs’ta kahraman şehit ve gazilerimizi hatırlayarak Mavi Marmara ruhunu canlı tutmamız gerekir. Bu amaçla Mardin STK Platformu olarak başta Türkiye olmak üzere bütün İslam Coğrafyasındaki STKları Kudüs davasına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Aralarındaki anlaşmazlıkları kardeşlik hukuku içinde çözerek halkı Müslüman olan bütün devletleri güç birliği yaparak bu davanın arkasında durmaya davet ediyoruz. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır olmak üzere iktidarlarını sürdürmek için Siyonist İsrail ile ittifak veya işbirliği içinde olan halkı Müslüman devletleri bu tür kirli ittifak ve işbirliğinden uzak durmaya çağırıyoruz. Aksi takdirde küresel güçler karşısında hak ve hukukumuzu koruyarak onurlu bir şekilde yaşama şansımızın olmayacağını hatırlatmak isteriz. Bu duygularla Mavi Marmara Şehitlerini rahmetle yad ediyoruz. Gazilere hayırlı bereketli sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.”ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • Bir megafonlu istikbal mobilya önü açıklaması daha.Mavi Marmara bahane, atamalar ve makamlar şahane.

    Mavimarmara Gazze'ye doğru yola çıkarken "izni ben verdim, yetmez mi!" diyen Dünya lideri olduğu pompalanan kişi, daha sonra "giderlerken bana mı sordular!" diyerek İsrail isteklerini kabul etmişti.

Yorum Ekle