Mardinli STK'lardan teröre tepki

Son dönemde 6 ayrı ilçede patlatılan bombalarla sarsılan Mardin'de STK'lar terör ve şiddet olaylarına düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Mardin'de 50'nin üzerinde dernek, sendika ve vakıfın bir araya gelerek kurduğu Mardin STK Platformu Memur-Sen İl Başkanlığının ev sahipliğinde bir toplantı düzenledi. Toplantıda terör ve şiddet olaylarına yönelik bir bildiri yayınlayan STK'lar, "Hiç kimse kaos ve korku üzerinden umudumuzu ve kardeşliğimizi bozamayacak!"vurgusu yaptı.

TERÖRÜN FATURASI MARDİN'E DE YANSIDI
Valilik kararı ile il genelinde açık alanlarda basın açıklaması ve bildiri yayınlama yasağından dolayı Memur-Sen il binasında bir araya gelen STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Başkanı ve Platformu sözcüsü olan Mustafa Aydın, "Mardin; farklı dil, din, mezhep, etnisite ve kültürü bir arada ve barış içinde yaşaya gelmiş kadim medeniyetimizin nadide bir şehridir. Bu özelliğiyle yarınlarımız için büyük bir imkân ve değer ifade etmeye devam edecektir. Son bir yılda artan şiddet ve terörün, başta komşu ülkeler Suriye ve Irak’taki gelişmeler olmak üzere, bölgesel ve küresel odaklarca tetiklendiğini ve bunun faturasının Mardin’e de yansıdığını görüyoruz."dedi.

UMUTLA YARINLARI KURMAYA DEVAM EDECEĞİZ
PKK tarafından Mardin’de, son dönemde bomba yüklü araçla yapılan altı ayrı saldırı sonucu maalesef onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve yüzlerce kişinin yaralandığını hatırlatan Aydın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve yakınlarına sabır diliyoruz. Saldırılara maruz kalanlar arasında askerler ve polislerin yanı sıra onlarca kadın, çocuk, yaşlı ve masum siviller de bulunmaktadır. Dolayısıyla bu saldırılar hiçbir hedef, amaç ve sınır tanımamakta ve o sırada kime rast gelirse onlara da zarar vermektedir. Medine Münevvere’de, Mescid-i Nebevi Camisinin dibinde yapılan saldırılar ile İstanbul Havaalanı ve ülkemizin muhtelif yerlerinde patlatılan bombaların birbiri ile bağlantılı ve aynı şer odaklarınca yapılmaktadır. "
              
               “Hedef aslında sadece Mardin değil, tüm İslam coğrafyasının istikrarsızlaştırılmasıdır.” diyen Aydın sözlerini şöyle sürdürdü; 
              “Bombalı araç saldırıları ve tuzaklanmış patlayıcılar nedeniyle sivil-resmi, şehirli-köylü, esnaf-tüccar, öğrenci-memur tüm insanlarımız; ticarethane, mesken, ticari mallar ve ev eşyalarımız vahşi, kaba ve kör şiddetle karşı karşıya bulunmaktadır. Bunu akıl, ahlak, hukuk ve vicdanla izah etmek mümkün değildir. Bu tam bir akıl ve vicdan tutulmasıdır. Ancak, herkes şunu iyi bilmelidir ki; bu kör ve kaba şiddet ile halkımız korkmayacak, pusmayacak, kaçmayacak ve pes etmeyecektir. Hepimiz burada, bu topraklarda beraberce yaşamaya ve ortak kader içinde umutla yarınları kurmaya devam edeceğiz. ”


YATIRIMA ÇAĞRIDA BULUNDULAR
Aydın açıklamasında Türkiye’nin dört bir yanından herkesi bölgeye ticaret, spor, sanat, turizm ve farklı etkinlikleri vesile kılarak gelmeye çağırarak, hayatın rutin akışını bozmak isteyenlerin emellerine ulaşmaması için sorumlu davranmaya davet etti.

HÜKÜMETE DE ÇAĞRIDA BULUNDULAR
Hükümete de çağrıda bulunan Aydın, "Mutlu sona ulaşmasa bile ‘Çözüm Süreci’ halkın ‘ceberrut devlet’ algısını dönüştürerek devlete büyük bir ‘Güven Kredisi’ sağlamış ve son olaylarda ‘bekle-gör’ yaklaşımını oluşturmuştur. Ancak, bu ucu açık olmayan kredinin tükenmeden ‘Yapılacak İşler’ hususunda, zamanında ve doğru bilgi akışı oluşturularak Nusaybin’de yıkılan binalar, enkaz altında kalan eşyalar, ilçenin yeni imar yerleri, dışarda kalınan sürede devletin katkıları… vb. hususlarda) belirsizliklerin giderilmesi ve devletin imar-ıslah ve inşa konusunda elini çabuk tutması elzemdir."ifadelerini kullandı.
Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak, insanların can, mal ve rutin hayatlarına yönelik bu vahşi saldırıları kınadıklarını belirten Aydın, "Halkımızın ma’şeri vicdanında bunu yapanların mahkûm edildiğinin bilinmesini istiyoruz. İslam medeniyetinin kadim şehri Mardin; birlik, kardeşlik, merhamet, dayanışma ve umut içinde bu sıkıntıları da aşacağından eminiz. Bu da geçer Ya Hu!"sözleri ile açıklamayı bitirdi.

KÜRDİSTAN YERİNE KABRİSTANA ÇEVİRDİLER
Platformun açıklamasına destek olan Diyanet-Sen Mardin şube başkanı Abdulkadir Kurtuluş da bölge halkının HDP'ye verdiği desteği yanlış okuduğunu ve bölgeyi yangın yerine çevirdiğini söyledi. Örgütün bölgede yürüttüğü çukur siyasetinin ilk günden halk tarafından tsvip edilmediğini anlatan Kurtuluş "Bölgede özerk Kürdistan'ı kuracağı dediler ama bölgedeki Kürt gençlerini bölge halkını öldürerek bölgeyi adeta kabristana çevirdiler."dedi.

MAZLUM-DER: KABUL EDİLEMEZ
Platforma imza atan Mazlum-Der şube başkanı Seyfettin Baysal da "Her ne sebeple olursa olsun. Şehir merkezinde sivil halkın yaşadığı alanlarda gerçekleştirilen bu tür eylemlerde en büyük zararı gören yine bu bölgede yaşayan halktan başkası değildir. Ne uğruna olduğu iddia edilirse edilsin, hiç bir amaç, sivilleri ve sivil mekanları saldırıların hedefi haline getiremez. Tüm çağrılara rağmen çatışmanın sivil alanlarda sürdürülmesinde ısrar edilmesi ve hiç çatışma yaşanmayan yeni sivil alanların da hedef haline getirilmesi hiçbir meşru gerekçe ile savunulamaz ve masum insanların öldürülmesini haklı kılamaz. Barışa, huzura, özgürlüğe ve adalete susamış bölge halkı, hiç de hak etmediği, tasvipte etmediği bir tedhişe ve şiddete maruz bırakılmaktadır."diye konuştu.

YORUMLAR

  • Stk lara bak hele...

    Sözde özerklik ilan eden nusaybin bld başkanı 4 aydır saklandığı yerden çıkmış değil.milletin çocuklarını öne sürüp ölüme yollayan ama kendisi can korkusundan tam 4 aydır nerde olduğu bilinmiyor milletin çocuğunun patlıcan ma onun tekmi can.haram olsun verdiğim oy vermez olaydım.şehrimi harabeye çevirdi Sara kaya

    • Evlerimiz tellerle cevrilmis olan ne pacagimizi nerde oturacagimizi ne zaman esya ve evlerimize girecegimizi bilmiyoruz.durumumuz ne olacak Allah bunu bjze reva gostersni kahr etsin ne dunyda nede ahirte huzur bulmasin.

      • Hewalē delal çok geçmiş olsun yemin ediyorum evim yıkılmayi zerre kadar evime zarar gelmiş değil ama senin gibi bu duruma düşen insanlar için kahr oluyorum hdp ve pkk den nefret ediyorum artık herkes biliyorki senin bu duruma düşmene sebep olan hdp pkk ve hendek kazdiran bld başkanidir xwede heqqe te nehele ji wanra

Yorum Ekle