Mardinliler ‘Milletin Zaferi’ni kutladı

Mardinliler ‘Milletin Zaferi’ni kutladı
15 Temmuz 2017 Cumartesi Saat 23:24 0

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde tekrar meydanlara inen Mardinliler, bu kez milletin zaferini kutladı.

FETÖ darbe girişiminin 1. yılı nedeniyle Mardin’de çeşitli etkinler düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” adıyla düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 


Mardin Valiliğinin çağrısı üzerine Artuklu ilçesindeki Mustafa Yaman Caddesi’nde toplanan vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterirken, milletin zaferini de kutladı. 

15 Temmuz'un alışılmış bir darbe girişiminden öte doğrudan kanlı bir işgal girişimi olduğuna dikkat çeken Mardinliler, işgal girişiminde 8 bin askeri personel, 35 uçak, 37 helikopter, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askeri gemi ve 4 bine yakın silahın vatandaşa karşı kullanıldığını ifade ettiler. 

Memur-Sen üyeleri ise 249 şehidin isimlerinin ve fotoğrafının bulunduğu önlükler giyerek alana girdi. Memur-Sen üyeleri, alanda 249 şehidin ismini okudu.

FETÖ’nin kanlı darbe girişimini lanetlemek ve milletin zaferini kutlamak için alana geldiğini ve sabah namazına kadar alanı terk etmeyeceğini söyleyen Ali Sakız, darbenin ardından kaleme aldığı şiiri okudu. 

FETÖ’nün darbe girişimini kınayan Fahrettin Çelik, şunları söyledi: “O utanç gecesi aynı zamanda bir gurur gecesiydi. Darbe girişimi olduğunu anladığım andan itibaren tüm Türkiye’de olduğu gibi Mardinliler olarak da sokağa çıktık. Bu darbe girişimini lanetliyoruz.”

Mardin'de de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla merkez Artuklu ilçesi Mustafa Yaman Caddesi'nde bir araya gelen çok sayıda vatandaş, farklı noktalara konulan şeref ve demokrasi anı defterinde anılarını yazdı. 

Türkçe, Kürtçe ve Arapça çeşitli konuşmaların yapıldığı alanda, din görevlerinin oluşturduğu ilahi korusu ilahi ve ezgiler seslendirdi, şehitler için sık sık dualar edildi.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazi ve Terör Mağdurları Dernek Başkanı Hatice Turan Kandemir, Mardin Valisi Mustafa Yaman'a darbe girişimi gecesi gösterdiği duruştan dolayı gazilik beratı verdi.

Kandemir yaptığı konuşmada, Türk milletinin darbe girişimi gecesinde dünyada eşi benzeri olmayan bir dik duruşla hainlere ve arkalarında duranlara en güzel cevabı verdiğini kaydetti.

Vali Yaman ve Mardin halkının aynı duruşu gösterdiğini aktaran Kandemir, "15 Temmuz Türk milleti adına bir milattır. Bütün terör örgütlerine söz konusu vatan olunca neler yapılabileceğini göstermiştir. Şehitlerimizin bize emanet ettiği bu vatanı canımız pahasına korumaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Mardin'de bütün camilerde sela okundu. Sela okunmasının ardından alandaki vatandaşlar ve protokol üyeleri, "Milli Birlik Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Vali Mustafa Yaman Caddesi'nde başlayan "Milli Birlik Yürüyüşü", Hükümet Konağı önünden tekrar alana gelerek sona erdi. Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen vatandaşlar sloganlar attı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bakım Onarım ve Temizlik Asil Liste İşte Artuklu İŞ-KUR LİSTESİ

Artuklu İlçe Mil. Eğt. Md. Bakım Onarım ve Temizli [...]

5 saat önce...

Bayan Sırt Çantası Fiyatları 2020

Bayanların en sevdiği aksesuarlardan birisi de, sı [...]

1 gün önce...

AK Parti Nusaybin 7. Olağan Kongresinde Özel, Güven Tazeledi

AK Parti Mardin ilçelerinde yaptığı 7. Olağan kong [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Sebze ve Meyve Hali esnafıyla buluştu

Vali Mahmut Demirtaş, Yaş Sebze ve Meyve Halinde h [...]

1 gün önce...

Muhtarlar Derneği Başkanı Nas, teşekkür etti

Midyat’ta bir çatı altında bir araya gelen merkez [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

4
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7