Mardinliler Tıp Fakültesi İstiyor

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

               Bizler eğitimin ve eğitim kurumların önemini yaşıtlarımız farklı fakültelerde mezun olunca veya çocuklarımız okul yaşına gelinceye kadar anlamıyorsak, hekimin de, sağlık kuruluşlarının da önemini başımıza bir şey gelmeyinceye kadar anlayamıyoruz. Yani Mardin'de işi hastaneye düşmeyenler anlayamaz Mardinlilerin hastanelerde ve sevk yapıldıkları Diyarbakır başta olmak üzere diğer komşu illerde başlarına neler geldiğini.  

              Eğitim ne kadar önemliyse sağlık da en az onun kadar son derece önemli. Sağlıklı bir toplum oluşturmak için sağlıkla ilgili bütün etkinliklerimizin, sağlık kurumlarımızın da son derece gelişmiş olması gerekiyor. Bu kurumların başında da Tıp Fakültesi geliyor.

              Tıp Fakültesi olması halinde bu bölge insanının sağlık sorunları burada çözülecek, insanlarımız yollarda ölüme terk edilmeyecek.

 

TIP FAKÜLTESİ OLMAYAN TEK BÜYÜKŞEHİR

              Türkiye'de biliyorsunuz Tıp Fakültesi olmayan tek büyükşehir il Mardin. Haklı olarak Mardinli hemşerilerimiz, Mardin Artuklu Üniversitesi'ne bağlı bir tıp fakültesinin kurulmasını istiyor. Bulunduğumuz her ortamda her platformda vatandaşlar büyükşehirleri geçtik, hadi onlar gerçekten Büyükşehir peki, "Niğde, Burdur, Aksaray, Kırşehir ve Yozgat'ta" bile Tıp Fakültesi Var Ama " Mardin'de Neden Yok?" diye soruyor. 80 bin nüfuslu illerde Tıp Fakültesi var ama Dünya markası dediğimiz 800 bin nüfuslu Mardin, bir turizm kenti olmasına rağmen ne yazık ki Tıp fakültesi yok. Bu büyük bir eksikliktir.

              Mardin maalesef bu alandaki yöneticilerinin pasifliği ve Mardin'in kalkınmasına engel olacak çıkışları ile adeta kenara köşeye atılan il konumuna düşmüş. Düşünebiliyor musunuz üniversitenin rektörü Tıp Fakültesinin kurulma talebinin gündeme gelmesini bile istemiyor.

 

GÜNDE 300 HASTA DİYARBAKIR'A GİDİYOR

              Mardin halkı üçüncü basamak sağlık hizmeti alabilmek için Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ gibi şehirlere gitmek zorunda kalıyor. Üçüncü basamak sağlık hizmeti alabilmek için günde ortalama beş otobüs yani yaklaşık 250 ila 300 hasta Diyarbakır'a gitmek zorunda kalıyor. Bu sadece Diyarbakır Tıp  Fakültesine gidenler. Bir o kadar da Şanlıurfa, Elazığ,Antep  gibi başka şehirlerde tedavi olmak zorunda kalıyor. Ayrıca her gün ortalama beş ambulans yine acil olarak Diyarbakır'a gitmektedir. Bu hastaların gitme gelme orada kalma masraflarını düşünürsek ciddi rakamlar ortaya çıkmaktadır.

              Bu yolculukta da maddi giderin yanında nice canlar da bu yollarda hayatlarını kaybediyor. Bunların en bariz örneği şehit olan Kaymakamımız Rahmetli Muhammed Fatih Safitürk. Sayın Rektör ergen yaş dönemindekiler gibi eski dost ve arkadaşlarını sağa sola ihbar edip duracağına üniversiteyi daha çok nasıl kalkındırabilirimin peşinde uğraşsaydı belki çoktan üniversitemiz bünyesinde bir TIP Fakültesi kurulmuş olurdu.

              Sağlık Bakanlığı'nın nüfusu 750 binin altındaki şehirlere tıp fakültesi açmama şartına rağmen Mardin'de bir TIP Fakültesi kurulmasının önünde zihniyetlerdeki engel hariç hiçbir engel yok.

 

YÜZYIL ÖNCE TIP FAKÜLTESİ VARDI

              Şehrin gelişmesi için mutlaka tıp fakültesi kurulması gerekir. Yüzyıl öncesin bile o dönemin şartlarına göre Tıp Fakültesi olan ilimizde bugün olmaması büyük bir eksiklik ve tarihi bir ayıptır. Mardin tarihindeki Maristanların yanında Kasımiye Medresesi ve Deyrulzafaran Manastırı’ndaki eğitimhanelerin kapısındaki tıp rozetine gidip baksınlar.

              Aslında AK Parti Hükümetleri Mardin’e özellikle de sağlık alanında önemli yatırımlar yaptı ancak yapılan yatırımlara rağmen sağlık alanında talepleri yeterince karşılanamadı. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için çevre şehirlerden ve Suriye'den her geçen gün artan yoğun göçün de etkisiyle sağlık yatırımlarının Mardin için yetersiz kaldı.

              Stratejik bir konumda ve Ortadoğu da önemli bir kavşakta bulunan Mardin’de, halen tıp fakültesinin kurulmamış olması üniversitemiz kadar siyasilerimizin de büyük bir eksikliğidir.  Türkiye’de sağlık alanında yapılan gelişmelere rağmen Mardin’in bu konuda çok yetersiz kalması gerçekten düşündürücü.

              Tıp fakültesinin kurulması için iyi bir lobi faaliyeti ve bütçe gerekiyor. Bu gerçekleştiğinde hem Üniversitemiz hem de Mardin halkı uzun vadede kârlı çıkacaktır. Yerel ve Ulusal düzeyde olabilecek maddi katkıların organizasyonu için kurumsal bir yapılanmaya acil gereksinim var. Lobi çalışmalarına acilen hız verilmelidir. Bu konuda Mardin Milletvekillerimize de önemli görevler düşmektedir.

 

REKTÖR İHBAR EDECEĞİNE ÜNİVERSİTE İLE İLGİLENSE ÇOKTAN ÇÖZERDİ

              Üniversitenin en önemli ve önceliği aslında Tıp fakültesi olmalıydı. Biz üniversite rektöründen umudunu kesenler olarak buradan başta milletvekillerimizi bu konuda seferber olmaya davet ediyoruz. Tıp Fakültesine giden yolda öncelik olan Araştırma Hastanesinin biran önce Şehir Hastanesinden önce bile onayı alınması gerekiyor. Mardin Şehrinin makus talihini yenebilmesi ve Şehrin kalkınmasına önemli katkı sağlayacak Tıp fakültesinin mutlaka Mardin'e kazandırılması için Tüm Mardinli STK'larının da üstüne düşen görevi yerine getirmeleri ve tam bir koordinasyon içerisinde hareket etmeleri gerektiğine inanıyorum.

              Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Mardin Artuklu Üniversitesi Bünyesinde, Aziz Sancar’ın adını taşıyan bir tıp fakültesi kurulmasını sağlamasını istiyoruz. Türkiye’de bilim adamı Sancar’a ve Mardinlilere verilebilecek en güzel ödül, doğup büyüdüğü memleketinde adına kurulacak bir tıp fakültesidir. Bu bütün Mardinlilerin ortak talebidir.

              Anlaşılan o ki Mardin Artuklu Üniversitesi kurulduğu günden beri bir Tıp Fakültesi Mardinlilerin en büyük hayalini süslüyor. Bakalım bu konuda her hangi bir gelişme yaşanacak mı bunu önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

              

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

  • Kadim şehir MARDİN ne elzemdir

    daha az masraflı ziraat ve eğitim fakülteleri kurulmamışken tıp fakültesinin kurulması fantaziden öte gitmez.kızıltepe gibi büyük bir ilçede meslek yüksekokulu dahi yok.yüksekokul kurma derneği stk.vb.bir ara çok istekliydiler onlar da pes ettiler.

    açılsa da okusak...

Yorum Ekle