MARİMDER: Medreseler tekrar açılsın, Resmi bir statü kazandırılsın

MARİMDER: Medreseler tekrar açılsın, Resmi bir statü kazandırılsın
31 Aralık 2011 Cumartesi Saat 15:24 0

ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği tarafından Diyarbakır Kültür Merkezi'nde gerçekleşen kongreye katılanlar birlik ve beraberlik mesajları verdi.

7. İmam Hatipliler Kurultayına Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi adına katılan Mardin İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Vekili Şeyhmus Güneş, medreselerin son temsilcilerinin yanında yetişen biri olarak talebinin “Bu bölgenin yüzyıllardır bilgi üretim mekanları olan medreselerin bu son yasal düzenlemelerle tekrar açılmasını sağlayarak onlara resmi bir statü kazandırmak ve bunu bir taraftan devletin imkan ve düzenlemeleriyle yaparken diğer taraftan da sivil yani bölge insanının teşebbüsleriyle de açılmalarına zemin hazırlamaktır.”dedi.
ÖNDER İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği tarafından Diyarbakır Kültür Merkezi'nde gerçekleşen kongreye katılanlar birlik ve beraberlik mesajları verdi.
Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kongrede bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bürokratik bir cumhuriyet yerine, demokratik bir cumhuriyeti kurmayı esas aldıklarını söyledi. Bakan Eker, "Zaman zaman sahneye konan ve geçen 80 yıllık süre içinde bir çok kere şahit olduğumuz, bazen çok kanlı sahnelerin yazıldığı, planlandığı, uygulandığı süreçleri milletimiz yaşadı. Biz tabi bürokratik bir cumhuriyet yerine, demokratik bir cumhuriyeti esas aldık. Demokratik bir cumhuriyetin inşası çabası içerisinde olduk ve bunu yapmaya çalışıyoruz. Çünkü yapay ayrımlarla milleti önce Türkçülük sonra Kürtçülük üzerinden her gün yeni ayrı bir senaryoyla farklı bir şekilde bölme çabası içerisinde olanlar var. Bunun yaratacağı problemi evrensel vicdan, evrensel İslami ve insanı değerlerle kavrayabilecek, bunun reçetesini de en iyi bilecek olan imam hatip camiasıdır. Dolayısıyla biz bu günün sorunlarını da geçmişten gelen sorunları da çözmek için bu değerlere yaslanmak suretiyle, bu meseleleri çözmek durumundayız."dedi.


Kongrede katılımcılara seslenen Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Dr. Mustafa Kamalak, bir davanın haklılığının kuru kalabalıkla yürütülemeyeceğini söyledi. Kamalak, "İmam hatipli kardeşlerim, şunu hiçbir zaman unutmayalım ki, bir davanın haklılığı geçici kuru kalabalıkların çokluğuyla değil, ancak ve ancak ilahi iradeye uygunluğuyla yürütülebilir. Bu münasebetle neyin ilahi iradeye uygun olduğu, neyin olmadığı, hakkın olduğu yerde ehveli şerre müsaade edilemeyeceğini siz çok iyi biliyorsunuz.”dedi.
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ise ülke insanı üzerine oyunlar oynandığını belirterek, herkesi birlik ve beraberliğe davet etti. Destici, "Gerçekten bugünler birliğe, beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz ve bunu da en çok dile getirmemiz gereken günlerdir. Milletimizin türlü kışkırtma ve oyunlarla Türk, Kürt, Alevi, Sunni kavgalarına sürüklenmek istendiği bu ortamda, bu müstesna toplumun önünde Diyarbakır'dan bütün şer güçlere de seslenmek istiyorum."diye konuştu.

    Konferansa Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği adına katılan MARİMDER Başkan  Vekili Şeyhmus Güneş, “Her şeyden önce İmam hatiple ilgili sıkıntı ve problemler gerek basın ve gerek diğer birçok ortamda dile getiriliyor ve getirilmeye devam ediyor.  Ancak söz konusu problemlerin giderilmesi halinde bile bu ülkenin farklı kültür coğrafyalarında bir zamanlar bilgi üretim merkezlerini teşkil eden dini ve kültürel kurumlar paralelinde bir eğitim veya arzulanan bir İslami şahsiyet oluşumuna meydan vermeyeceği aşikardır.  Bu konudaki yetersizliği diğer İslam ülkeleriyle ortaya konulan ürünler bağlamında bir kıyas yaptığımızda çok net bir şekilde görülecektir. Burada bundan sonra kanaatimizce istişare alanımızı daha da genişletmek gerekir. Bu istişare alanları kapsamına din eğitimine yönelik taleplerin imam hatip konseptini aşacak bir düzlemde yapmamızın zamanının geçtiğini gerçeğini göz önünde tutmalıyız.”dedi.
“Bu ülkede kaybedilen daha doğrusu kaybettirilen en önemli değerlerimizin başında bir zamanlar Melaye Ciziri, Fakiye Teyran Ahmede Xane, Bediüzzaman Said Nursi ve hakeza Türkiye’nin farklı kültür coğrafyalarında bir ÇOK isim yetiştiren medreselerimiz bulunmaktadır.”diyen Güneş, bu medreselerin dönemi resmi kurumları olduğu gibi aynı zamanda sivil ve lokal kurumlarıydı olduğunu hatırlattı.
Cumhuriyet Döneminde Tevhidi Tedrisat kanunuyla kanunun ulaştığı her yerde söz konusu medreselere   fiziki mekân olarak bile varlıklarına tahammül edilemez hale geldiklerini anlatan Güneş, “İşin resmi yönü bu ile gelişirken sivil yönü tüm bu yasal ve psikolojik baskılara karşın büyük bir direnç gösterdi ve yakın bir döneme kadar  birçok köyde bunlar yaşatılmaya devam edildi. Ancak gel gör ki son dönemlerdeki uygulamalar :bu sivil ayağını bu medreselerin. son temsilcilerine uygulanan baskılar sonucu adeta yok edilir hale geldi. Bu medreselere yönelik “zamanın ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak” çerçevesindeki tüm eleştirilere katılamamak mümkün değil elbette. Ancak ilgili dönemlerdeki kalitelerine baktığımız zaman ne derecede bir bilgi üretim merkezi olduklarını görürüz. En azında 17. yüzyılın ortalarında bölgeyi ziyaret eden Evliya çelebinin kayıtlarına baktığımızda bu gerçek ayan beyan görünür.”dedi.
İmam hatipler hiçbir zaman hem tüm Türkiye’nin ve özellikle de bölgenin var olan dini potansiyeline paralel bir duruş sergilemedikleri gibi toplumun bu anlamdaki ihtiyaçlarına cevap veremediğini dikkat çeken Güneş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“İmam hatiple ilgili savunumuz “bu okullardan çıkan öğrencilerin nerede suç işledikleri görülmüştür” tarzından bir argümandır. Bunları söylerken bugün bu kurumlardan yetişen ve çok önemli başarılar elde eden kardeşlerimizi incitmek veya küçümsemek değil asla da olamaz bunları söylememdeki amacım bu ülkenin hak ettiği dini birikimi sağlayacak kurumları inşa edemediğimizi ifade etmeye yöneliktir.  Değerli dostlar bu medreselerin son temsilcilerinin yanında yetişen biri olarak talebim bu bölgenin yüzyıllardır bilgi üretim mekanları olan medreselerin bu son yasal düzenlemelerle tekrar açılmasını sağlayarak onlara resmi bir statü kazandırmak ve bunu bir taraftan devletin imkan ve düzenlemeleriyle yaparken diğer taraftan da sivil yani bölge insanının teşebbüsleriyle de açılmalarına zemin hazırlamaktır. Bunlar açılırken zayıflaşmış ve eskimiş halleriyle değil tamamen modernize edilmiş şekliyle yani Arapçanın yanında Farsça ve İngilizcenin iyi öğretildiği daha önce olduğu üzere ana dil eğitiminin yapılabildiği ve var olan bilginin tekrarlandığı bir kurumdan ziyade bilginin yeniden üretildiği kurumlar olarak açılmalarına dönük ortak taleplerin yükselmesini istiyorum.”
     Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, ÖNDER Başkanı Dr. Hüseyin Korkut ve Britanya Müslüman Mirası Genel Sekreteri eski Manchester Belediye Başkanı Afdal Han'ın da birer konuşma yaptığı konferans devam ediyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

10 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

20 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

20 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

20 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

17 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN