MARSU'dan Su'ya Zam Yapılmamış Açıklaması!

MARSU'dan Su'ya Zam Yapılmamış Açıklaması!
14 Ağustos 2020 Cuma Saat 16:41 7

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel İdaresi (MARSU), içme suyuna zam yapıldığı yönünde çıkan iddialara yönelik yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, içme suyu tarifelerinde herhangi bir fiyat güncellemesinin olmadığı belirtildi.

MARSU Genel Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada; "Su İdarelerinin değişen ekonomik parametreler nedeniyle su ve atıksu hizmetlerinin sürdürülebilirliği açısından tarifelerde düzenleme yapmaya ihtiyaç duyduğu vurgulanan açıklamada, “İdaremizce 2020 yılında uygulamaya alınacak tarifelerin belirlenmesinde, 2019 yılında gerçekleşen işletme, bakım, amortisman vb. giderleri esas alınmış ve 1 metreküp su maliyetinin 5,90 TL olduğu tespit edilmiştir.” denildi.

Açıklamada bir metreküp başına alınan ücretin detayları hakkında şu bilgilere yer aldı:

“Yapılan tespitler çerçevesinde uygulama süresi ve tarifenin belirlenmesinde yetkili karar organı olan MARSU Genel Kurulu 2019 Kasım ayında konuyu değerlendirmiş ve nihai olarak; su+atıksu tarifesini 4,75 TL olarak belirlemiştir.”

“31 Mayıs 2020 tarihine kadar su+atıksu tarifesi 4,75 TL’ye ilave olarak; KDV, Belediyeler adına toplanan ÇTV ve %4 tutarında şebeke bakım bedeli eklenmesiyle vatandaşa yansıyan 1 metreküp bedel 5,82 TL olmaktadır.”

“2020 Mayıs ayında MARSU Genel Kurulunun almış olduğu karar gereği abone faturalarına toplam tüketimin %4 ‘ü olarak yansıtılan bakım bedeli iptal edilmiş ve yerine 01 Haziran 2020 tarihi itibariyle abonelerin kendi tarife türüne karşılık gelen 1 metreküp ücret bakım bedeli olarak yansıtılmıştır. Yeni kararla ile 1 metreküp tüketim yapan mesken abonesine bakım bedeliyle birlikte 10,35 TL (su+atıksu 4,75 + ÇTV 0,47 + KDV 0,38+ Bakım bedeli:4,75 = 10,35 TL) yansıtılmış olsa da, 1 metreküpten sonraki tüketimler 5,60 TL olarak tahakkuk etmiştir. Bu uygulamayla 1 metreküp ve 100 metreküp tüketim yapan mesken abonelerine yansıtılan bakım bedeli (1 metreküp ham su+atıksu bedeli: 4,75 TL) tüketime bağlı değişmemekte olup fatura başına bir defa yansıtılmaktadır.”

2020 yılında herhangi bir fiyat güncellemenin olmadığı vurgulanan açıklamada, “Aynı durum ticarethane ve diğer tarifelerdeki aboneler içinde geçerli olmuştur. Bunun dışında su tarife fiyatlarında gerçekleşen herhangi bir fiyat güncellemesi olmamıştır. İdaremizin ana gelirleri su+atıksu tahsilatlarından ve İller Bankasından almakta olduğu yasal paylardan oluşmaktadır. İlimiz genelinde yürütülen içme suyu, kanalizasyon ve arıtma tesisleri inşaatları İller Bankası tarafından finanse edilmekte olup; yasal paylarımızın tamamı yatırımlara harcanmaktadır.” diye belirtildi.

Açıklamada, son olarak, “Başta su hizmetinin kesintisiz bir şekilde yürütülmesini temin etmek üzere su ve atıksu tahsilatları hayati önem arz etmekte olup, kamuoyuna saygı ile duyurulur.” denildi.YORUMLAR :::

 1. Mardinli
  17 Ağustos 2020 Pazartesi Saat 11:38 CEVAPLA
  Suya ilk zam yapıldığında yerel basın dahil hiç kimseden ses çıkmadı şimdi herkes eleştiri sırasına girmiş.
 2. Ali
  16 Ağustos 2020 Pazar Saat 18:44 CEVAPLA
  Zam yok 2 liralik su 6 liraya çikti bu zam değil maliyet artişi. Maliyetleride soyleyeyim işe gelmeyen ust yonetici eşlerinin maaşlari ve onlara tahsis edilen araba masraflari maliyetleri artirmiş.
 3. Vatandaş
  16 Ağustos 2020 Pazar Saat 05:25 CEVAPLA
  2020 yılında iki defa yapılan fiyat değişikliğinde yaklaşık yüzde 90 fayat artışı gozlemlenirken, Marsunun yaptığı açıklama çok anlamlı ve düşündürücü.... Zam yok, fiyat değişikliği var sadece....
 4. Dumdum
  15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat 16:53 CEVAPLA
  Ne kadar da cızgır çıkarıyor insanlar. Zam yok güncelleme yok. Sadece fiyatların yeniden belirlenmesine gidilmiş.
 5. Vatandaş
  15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat 09:39 CEVAPLA
  Zam yok fiyat değişikliği var sadece.
 6. Dumdum
  15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat 00:48 CEVAPLA
  Bence az en az 15 TL olmalı metreküp fiyatı. Sonuçta kerizler hamdeder.
 7. Abdullah Bey
  14 Ağustos 2020 Cuma Saat 20:49 CEVAPLA
  20 günlük faturam 85 lira geldi. Temmuz Ağustos aylarında şehir dışında olmama ve evde kimse olmamasına rağmen gene fatura kestiniz. Sayaç okuma bedeli niyetine mi aldınız o parayı anlamadım!

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

1 gün önce...

Milyonlarca öğrenci ve öğretmenin kullandığı EBA çöktü

Türkiye'deki koronavirüs salgınında milyonlarca öğ [...]

1 gün önce...

Güne yükselişle başlayan dolar, tüm zamanların rekorunu kırdı

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından re [...]

1 gün önce...

Milletvekili Demirkaya'dan Aydoğan'a ev ziyareti

Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya Mezopotamya G [...]

1 gün önce...

Mesleki yeterlilik belgesi verecekler Bölgede ilk defa Mardin'de hizmet vermeye başladı

Belge zorunluluğu olan meslek branşlarında istihda [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7