MAÜ, Turizm ve Sağlık Bilimleri Lisans Programlarında İddialı

MAÜ, Turizm ve Sağlık Bilimleri Lisans Programlarında İddialı
07 Ağustos 2020 Cuma Saat 16:31 0

YKS tercih günlerinin başladığı 6- 14 Ağustos günlerinde Mardin Artuklu Üniversitesi 2020-2021 öğretim yılına Turizm ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinin bölümleri ile iddialı bir giriş yapacaklarını duyurdu.

Mardin Artuklu Üniversitesi Aday Öğrenci İlişkileri Koordinatörü Doç. Dr. Serhat Harman, meslek ve bölüm seçimi konusunda kararsız kalan gençleri tercih dönemini doğru değerlendirmeleri konusunda uyararak tercih yapmanın ipuçlarını verdi.

Adayların öncelikle kendilerini iyi tanımaları ve kişisel yeteneklerini belirlemelerinin önemli olduğunu belirten Harman,

“Üniversite adayı öğrencilerin, başlayan YKS tercihleriyle birlikte hayal ettikleri mesleklere, doğru üniversite tercihi yaparak bir adım daha yaklaşacağı şu günlerde, yüzlerce eğitim kurumu arasından avantajlı ve geleceği parlak bölümlerde eğitim görmek isteyen adayların Mardin Artuklu Üniversitesini seçmeleri için birçok güzel nedeni var.

Mardin Artuklu üniversitesi son bir yılda önemli projeleri hayata geçirerek bölgenin parlayan yıldızı olmaya aday bir üniversitedir. Adaylar, özellikle Turizm ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri bünyesinde bulunan bölümler ve bölümlerin öğrencilere sunduğu ayrıcalıklı fırsatlarla birlikte MAÜ öğrencisi olmanın avantajlarını daha mezun olmadan yaşayabilecekler” dedi.

"UYGULAMA MUTFAĞI VE OTELİNDE PRATİK AVANTAJI"

Harman, İnanç ve Kültür Turizmi İhtisas üniversitesi olma yolunda önemli bir ivme yakalayan Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin, öğrencilere sunduğu seçkin fırsatlar hakkında verdiği bilgide;

“Turizm Fakültesinde; Konaklama İşletmeciliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Turizm Rehberliği lisans bölümleri yer almaktadır. Turizm fakültesi bünyesindeki tüm lisans bölümlerinde yabancı dil büyük önem arz etmektedir. Tüm bölümlerde ilk dört dönem haftada 9 saat İngilizce, üç ve dördüncü sınıflarda haftada 4’er saat mesleki yabancı dil dersi zorunlu olarak verilmektedir. Ayrıca üçüncü sınıftan itibaren ikinci yabancı dil dersi de haftada 4’er saat olarak zorunlu seçmeli ders olarak programda yer almaktadır. Turizm fakültesi bünyesinde bir adet uygulama mutfağı bulunmakta, ayrıca Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal İşletmeler Müdürlüğü’ne bağlı bir de Uygulama Oteli (Şahtana Konağı) bulunmaktadır. Fakültede öğrenim gören öğrenciler bölümdeki uygulamalı derslerin büyük çoğunluğunu gerek uygulama mutfağında gerekse Uygulama Oteli’nde bolca pratik yaparak öğrenme imkânına sahipler. Turizm Fakültesi’nde uygulamalı eğitime önem verilmekle birlikte, öğrencilerimiz “Turizm İşletmeciliği” ile “Gastronomi ve Mutfak Sanatları” bölümlerinde 8’inci dönemin tamamında “İş Başında Mesleki Uygulama” adı altında bütün dönemi kapsayacak şekilde ve turizm işletmelerinde uygulamalı olarak eğitim görmekte ve mezunlarımızın iş hayatına adaptasyonunun hızlandırılması sağlanmaktadır.”

"SAĞLIKTA ETKİN VE BAŞARILI MESLEK İNSANLARI"

Sağlık Bilimleri Fakültesi hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Harman; Fakülte bünyesinde ‘Hemşirelik, Ebelik, Beslenme ve Diyetetik’ bölümlerinin yer aldığını ve tüm bölümlerde ilk iki dönem haftada 2 saat İngilizce, üç dört ve beşinci dönemlerde haftada 2’şer saat mesleki İngilizce dersinin zorunlu olarak verildiğini belirterek, evrensel ve kültürel değerlere saygılı, ülke gereksinimlerine yönelik sağlık hizmetlerinde etkin ve başarılı meslek insanları yetiştirmenin gururunu yaşadıklarını ve profesyonel klinik deneyimi yaşayan mezun profili ile sektörün aranan sağlık personellerini ülkeye kazandırdıklarını ifade etti.

Sağlık Bilimleri Fakültesinde de mesleki uygulamalara büyük önem verildiğini belirten Harman,

“Sağlık Bilimleri Fakültemizin öğretim programlarında bir staj ve bir alan çalışmasını öngörüldüğünü söyledi. Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri altıncı yarıyıl sonunda Yaz Stajı ve yedinci ile sekizinci yarıyılda Kurum/Hastane Çalışması yaparak mezuniyet sonrası profesyonel yaşama hazırlanmaktadırlar.” dedi.

Doç. Dr. Harman, Mardin Artuklu Üniversitesinin genç, dinamik ve alanında donanımlı eğitim kadrosu ile kaliteli eğitim almak isteyen adayları Mardin’e beklediklerini söyledi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

1 gün önce...

Mesleki yeterlilik belgesi verecekler Bölgede ilk defa Mardin'de hizmet vermeye başladı

Belge zorunluluğu olan meslek branşlarında istihda [...]

1 gün önce...

Dar gelirli öğrencilere destek için Anlamlı Tablet Kampanyası

Nusaybin Kaymakamlığı, uzaktan eğitim için zorluk [...]

1 gün önce...

Kültür Koleji Kapılarını Öğrencilere açtı

Mardin'de eğitime yeni bir anlayış getiren Kültür [...]

1 gün önce...

Yaralı at yol kenarına terk edilmiş halde bulundu

Savur ilçesinde yol kenarına terk edilmiş yaralı a [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7