Mazlum-Der'den 28 Şubat Mağdurları Yeniden Yargılansın talebi

Mazlum-Der Mardin Şubesi tarafından 28 Şubat sürecinde mahkemelerde verilen kararların Yargıtay tarafından onanmaya başlanması üzerine bir açıklama yaptı.

Mazlum-Der Şube Başkanı Siraç Acar ve bazı dernek yönetim kurulu üyeleri, şube binasında bir araya gelerek, 28 Şubat mağdurları hakkında verilen kararların iptal edilmesini yaptığı basın açıklamasıyla istedi.
Mazlum-Der olarak 28 Şubat'ta mağdur edilen, henüz daha suçları tespit edilememiş tutuklu insanların özgürlüğüne kavuşmasını yeniden yargılamalarının yapılmasını isteyen Acar, 28 Şubat mağduriyetlerinin aradan geçen 21 yıla rağmen devam ettiğini hatırlattı.
            Genel Merkez GİK üyelerinin de desteklediği açıklamada Acar, 28 Şubat'ın üzerinden 21 yıl geçtiğine hatırlatarak, "Buna rağmen cezaevlerinde tutulan Müslüman siyasi mahsuplar ve aileleri için bütün ağırlığıyla devam etmektedir. 28 Şubatçıların müebbet hapis talebiyle yargılandığı, brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hakim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu bir dönemde 28 Şubat tutsakları 20 yıldan uzun bir süredir içeride olup, bu kişilerin anne baba eş ve çocukları ise halen cezaevi yollarında mağdur edilmektedir" diye konuştu.

"28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararları iptal edilsin"
Acar açıklamanın devamında, "Çoğunluğu işkenceli soruşturmalar, üretilmiş ya da darbenin bir diğer ayağını oluşturan kartel medyası tarafından şişirilmiş deliller, önyargılı ve brifingli yargılamalar neticesinde cezaevine girmiş Müslümanların, 20-25 yılı bulan sürelerle cezaevlerinde tutulması yaşanan hukuksuzluğu en açık haliyle ortaya sermektedir. Çeşitli bahanelerle ucu açık ileri tarihlere ertelenen bu sorunun çözülmesi bizler için bir onur mücadelesidir."
            Mazlumder olarak, söz hukuksuzluğu kınadıklarını dikkat çeken Acar, açıklamayı şu şekilde bitirdi:
             "Binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin bütün aktörlerinin aydınlatılmasını, 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat'ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını, 28 Şubat tutsaklarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz"

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle