MEB'den 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin açıklama

MEB'den 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin açıklama
12 Ağustos 2020 Çarşamba Saat 11:51 0

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların eğitim ve öğretime açılış tarihiyle ilgili, “Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak karar, en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, “2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme süreci nihai aşamadadır. Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak karar, en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, 2020-2021 eğitim öğretim yılı hakkında bugün sosyal medyada dolaşıma sokulan iddialarla ilgili açıklama geldi. Okulların açılmasına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğu belirtilen açıklamada, kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.
"DEĞERLENDİRME SÜRECİ NİHAİ AŞAMADADIR"
Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme süreci nihai aşamadadır. Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak karar, en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır." ifadelerine yer verildi.
Bilim Kurulu toplantısının yarın gerçekleşeceği de eklendi.

5 FARKLI MODEL GÜNDEMDE
Öte yandan, Sağlık Bakanlığı bilim kurulu alt grubu ile Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri arasında dün gerçekleştirilen toplantıda, okulların açılmasına yönelik 5 farklı model üzerinde duruldu.
Modellerden biri okulların tüm kademelerde tam zamanlı açılması. İkinci model tüm okulların tam zamanlı kapalı olması uzaktan eğitimin sürmesi. 3. model ise, hibrit modeli yani yarı zamanlı okul ve uzaktan eğitimin bir arada olması. 4. model ise şehir bazlı açılma yani virüsün etkisinin az olduğu il ya da ilçelerde okulların açılması. 5. model ise aşamalı geçiş. 


Covid-19 salgınının etkisini artırarak devam ettiği şu günlerde Türkiye’de en çok merak edilen konuların başında okulların açılması süreci geliyor. Uzun bir süredir özel okulların 17 Ağustos'ta devlet okullarının ise 31 Ağustos’ta açılacağı tartışmaları, Cumhurbaşkanlığı Eğitim Politikaları Kurulu üyesi Selçuk Pehlivanoğlu’nun açıklamalarıyla yeni bir boyut kazandı.
Habertürk TV’de ‘Gün Başlıyor’ programına katılan Pehlivanoğlu, henüz resmi bir açıklama olmadığının altını çizmekle birlikte özel okullar ile devlet okullarının uzaktan telafi eğitimine başlayacağının anlaşıldığını belirtti. Uzaktan eğitimin telafisinin de uzaktan olacağının anlaşıldığını belirten Pehlivanoğlu, açıklamasının devamında “Eğer kamuoyunda konuşulanlar nezdinde bir açıklama gelirse. Yani okullar 21 Eylül’de açılırsa çok ciddi bir şekilde telafi programlarının gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Her yer açık, bir tek okullar kapalı
Kendisinin anlamkata güçlük çektiği hususları da dile getiren Selçuk Pehlivanoğlu, “Benim anlayamadığım şu. Bugün halı sahaları açtık, ibadathaneler açık, yazlıklarda ve şehirlerde çocuklar üst üste beraberler akşamları da yaşlılarla bir araya geliyorlar. Hatta risk grubu ile bir araya geliyorlar. Türkiye’de her şey açık. Bir şey kapalı; eğitim kapalı. Buna iyi bakmamız lazım. Çocuklarda sosyal ve psikolojik sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı” ifadelerini kullandı.
Milli Eğitim Bakanlığı ise milyonlarca veli ve öğrenciyi ilgilendiren süreçle ilgili kararın bugün yapılacak Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacağını belirtti. Bakanlık, nihai kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını da hatırlattı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

14 saat önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

14 saat önce...

Yaralı at yol kenarına terk edilmiş halde bulundu

Savur ilçesinde yol kenarına terk edilmiş yaralı a [...]

1 gün önce...

Yeğenine cinsel istismarda bulunan şahıs tutuklandı

Kızıltepe ilçesinde, 16 yaşındaki yeğenine cinsel [...]

1 gün önce...

Başkan Erdem'den Başkan Şahin’e Plaket

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Midyat Sokak [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7