Meclis Üyesinden Mektup Var...

Kadir Üründü


[email protected]

Meclis Üyesinden Mektup Var...

30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 13:28

Memleketimin çeşitli sorunlarını içeren onlarca mektup var bana gönderilen. Hepsi bir yana dursun. Aralarında biri var ki onu paylaşmadan geçemiyeceğim!...

Sıradan bir insandan değil, milletin oylarıyla ve iktidar partisi adayı olarak il Meclis üyeliğine seçilmiş olan Orhan Çeçen’den bir mektup aldım. Aynen paylaşıyorum; 

            Sayın: Kadir Üründü

            Sosyal Destek Programı (SODES); Bölgede, yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağlamak amacıyla, Güneydoğu Anadolu (GAP) ve Doğu Anadolu (DAP) eylem planı kapsamında sosyal gelişmenin sağlanmasına yardımcı olmak üzere 25 ilde bu kapsamda nüfus ve ilin önceliklerine göre projelere ödenek aktarır.

Güneydoğu Anadolu (GAP) ve Doğu Anadolu (DAP) eylem planı kapsamında sosyal gelişmenin sağlanmasına yardımcı olmak üzere, DPT Müsteşarlığı tarafından oluşturulan Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında 2011 yılında Mardin ilimizde 52 proje kabul edildi ve bu projelerle  toplamda 7.692.881 TL ödenek aktarılacaktır.

 

İlimizde kabul edilen projelerden;

16’sı Sivil Toplum Kuruluşlarına (2.494.789 TL),

12’si İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine(2.082.795 TL),

12’si Kaymakamlıklara (1.921.601 TL),

7’si Belediyelere(760.135 TL) ve

5’i ise diğer kamu kurumlarına(581.311 TL) ait.

            Nüfus yoğunluğu ile Mardin ili genelinin 1/3 ‘lik nüfusa sahip, 174 okulu, 158 köy ve 67 mezrası ile 65 bine yakın öğrencisi bulunan Kızıltepe ilçemizin resmi kurumlarından SODES projeleri kapsamında Toplamda 7.692.881 TL ödenekten sadece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 94.000  tl bütçeli “Sahneler Açılsın!”  projesi kabul edildi.Mardin ilimizin bütün ilçelerinden büyük, yoksul ve bu projelere ihtiyacı olan ilçemiz bu durumda mağdur edilmiştir.

Proje başvuruları öncesinde 1 ay boyunca ilçe proje ofisi tarafından titizlikle çalışılıp resmi kurumlar adına 50 nin üzerinde proje başvurusu olmasına rağmen Mardin AB Proje Ofisi Sorumlusu tarafından yapılan  SODES 2011 Valilik değerlendirmesinde projelerimiz elenmiş olup Devlet Planlama Teşkilatına gönderilmemiştir.

Değerlendirme sonucunda Devlet Planlama Teşkilatına gönderilmeyen projelerin geçer not alamama gerekçeleri Valilik Proje Ofisi tarafından proje başvuru sahiplerine resmi yazıyla bildirmesi gerekirken hiçbir proje sahibine yazı yazılmamıştır.

Bundan sonra bu tür suistimallerin olmaması ve Kızıltepe gibi büyük bir ilçeye Valilik Proje Ofisinin Negatif ayrımcılık yapmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını, ve her ilçeye Nüfusuna göre proje dağıtılmasını uygun görüyorum.

Orhan ÇEÇEN  Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi

        İl genel meclis üyemizin canını sıkan bu tablo, Kızıltepe’nin canını yakmıştır. Valilik değerlendirmesinde elenen projelerin elenme nedenleri ile bu nedenlere mülki idaremizce kalınan kayıtsızlığın kafalarda oluşturduğu soru işaretlerinin cevaplarında bir sorumsuzluk,  bir beceriksizlik ya da bir art niyet gözüküyor. Fısıltılara konu olmuş olan bu eksiklikle ilgili son sözümü saklı tutarak mevcut durumun yorumunu siz okurlarıma bırakıyorum.

         Saygılarımla…


YORUMLAR :::

 1. Shwan
  07 Aralık 2011 Çarşamba Saat 06:15 CEVAPLA
  Korel,

  Senin anlamadığın, anlamak istemediğin şey, ırkımın inkar edilişinden doğduğudur saydıklarının... Irkım, verlığım inkar edilmeseydi, bugün hepimizin yüreğini yakan acılar yaşanmazdı... Yer yüzündeki bütün ırklar yuzyıl önce ve daha önceler ve hatta günümüzde varlıkları için mücadele ediyorlar. Mesele Filistinlilerin ne farkı var Kürdlerden. 21 'adet' Arap ülkesi var, niye Filistiniler, Araplar işkal altındaki ülkeleri için ölümü gçze alıyorlar... Filistinliler, Israiller gözünde teröristtir, benim değil!
  Neyse, ben ölüm, acı, hatta bölünme olsun istemiyorum. Her iki tarafta ölen insanlara yüreğim yanıyor. Ama unutmaki, bu ölümlerin, acıların yaşanmasına Kürdler sebep değil... Ki ölenlerin yüzde 70 Kürd... Bu acıların, yaşananların müsebibi bugün olduğu gibi, geçmiştede muktedirlerdi, ülkeyi yünetenlerdi. Yani bana rahat batmıyor. Ben yıllarca varlığımı, Kürd varlığımı mesubu olmadığım bir ırkın varlığına armağan ettim. Çocuklarımın verlıklerını, mensubu olmadığı bir ırkın varlığına armağan etmelerini istemiyorum. Savundukların, desteklediklerin versinler Kürdlere insancıl, yaradılışlarından öte ileri gelen haklarını, senin savunduklarını, desteklediklerini destekleyim. Herkes herşeyi hak ediyor, bir tek Kürdler mi hak etmiyor hiç bir şey öyle mi? Bir Kürd niye anadilinde eğitim almıyor? Niye mahkemede kendini savunmuyor? Üstelik bu çağda... Desteklediklerinin deyimiyle 'ileri demekrası çağında!' Ha unutmadan! Senin sırtın okşana bilir yazdıklarından dolayı, ama ben tutuklanırım, işkenceye maruz kalırım yazdıklarımdan dolayı... Sence ben enayı mıyım Korel? Sence rahat mı batıyor bana da, bu kadar kör, ve matıklı olmaktan uzağım? Varlıklı olmam, yoksul olmam çok umrumda değil. Allah beni Kürd var etti, Kürd olduğumu, Kürd oluşumdan doğan meşru, hak olan haklarımı savunurum... Molotof, kurşun, ikence, ölüm, öldürmek; çocuk tutuklamaları, kadının ırzına geçme, hırsızlık ve daha başka şeyleri ne savunurum, ne de yapanları desteklerim. Benim, Kürdlüğümden doğan haklarımı BDP savunduğu için, savunurken bedel ödemeyi göze aldıkları için destekliyorum, desteklemeye de devam edecğim. Burda keselim Korel... Bu tür şeyleri yazmak, benim açımdan risk teşkil ediyor... Bu günden sonrada yazmayacağım... Malum KCK'li diye tutuklanabilirim... Kal sağlacakla....
 2. KOREL
  06 Aralık 2011 Salı Saat 20:13 CEVAPLA
  Ben sana hakaret etmedim shwan.Sadece dar görüşlü-kesin inançlı-bağnaz olduğunu söyledim.Her konuyu her olayı ırka dayandırman sıkıyor.Turancıların Kürt versiyonusun.Onun için söylediklerin bayıyor.Çünkü bu zırvaları yıllardır dinliyoruz.Yeni bir şeyler söyle ki kulak kesilelim..
  .PKK/BDP çok insancıl bir örgüt.Karıncayı bile incitmemiş.Asla şiddete başvurmamış.Zorba değiller.Örgtr içinde post-modern demokrasi işliyor.Farklı düşünüyor diye kimseyi infaz etmemişler.Bölgede baskıcı Komünist Sovyet tipi yapılanma kurmak istemiyorlar.Molotoflarla çocukları yakmamışlar.Gencecik çocukları kanlarını oluk oluk akıtmamışlar.Bölgedeki esnafın kepengini zorla kapatıp canından bezdirmemişler.Uyuşturucu kaçakçılık gibi hiçbir kirli işe başvurmamışlar İsrail'in siyonizmin taşeronluğunu yapmıyorlar.Tertemiz insancıl barışçıl bir örgüt.Sen yutturmaya çalış ama biz yutmuyoruz shwan...
 3. Shwan
  06 Aralık 2011 Salı Saat 08:47 CEVAPLA
  Korel,

  İşi hakarete vardırdın. Seninle ben başlatmadım tartışmayı, sen başlattın. Yazdıklarıma atfen cevap yazdın. Çok sevdiğin, toz kondurmadığın başbakanın söylediği bir laf vardı, zulme maruz kalan Kürdlere dair: 'Etki tepkiyi doğurur' demişti... Etkilersen, tepki alırsın. Yuzyıl boyunca asimile, inkar edersen, insanlarda isyan eder. Yani şizofren olmayan Korel, insanlar koyun değil! Hele hele bu çağda insanları koyun yerine koymak, koyunluktan öte değil... Asıl sen kusura bakma! İnsanlara hakaret etme potansiyeli fazlasıyla var olan sana cevap verdiğim için...
 4. kızıltepeli
  05 Aralık 2011 Pazartesi Saat 20:40 CEVAPLA
  sayın orhan çeçen, doğrudur kızıltepe ilçesi bazı nimetlerden yararlanamamaktadır.keşke yaz aylarında kızıltepe'de yaşanan elektrik dalgalanmasında da sorunları dile getirebilseydin.
 5. KOREL
  05 Aralık 2011 Pazartesi Saat 13:08 CEVAPLA
  Şizofren hastaları gibi, kendi beyninde oluşturduğun sahte Dünya'da yaşıyorsun.Kesin inanç kalıplarıyla kurduğun hayal aleminde yaşamaya devam et.Gerçekten de BDP nin PKK ile hiç bir ilgisi yok.Millet te sen söyledin diye yutuyor.Herkes hırsız herkes kirli.Dünya'da eşi benzeri olmayan bir filozof bilgesin.Yaptığın Mazlum -zalim tanımlaması dışında başka tanımlama olamaz.Gerçeklik sadece sende var.Mükemmel harika bir insansın.Herkes suçlu.Senin şakşakçılığını yaptığın PKK çok masum bir örgüt.Hiçkimseyi öldürmemiş, hiç yuva yıkmamış,molotoflarla çocukları yakmamış,oluk oluk genç kanı akıtmamış.Kusura bakma shwan şizofren olan biziz.Yalan bir Dünya'da yaşıyoruz.Kusurumuza bakma....
 6. Shwan
  05 Aralık 2011 Pazartesi Saat 08:32 CEVAPLA
  Korel,
  Bir tek Allah'tan korkarım. İktidar gücüne, kuvettine, mali desteğine tapmam. Belediyede yolsusluk olduğuna dair söylentiler gırla... Mardin'de ki BDP'liler de çok temiz olduklarına inanmıyorum... Çünkü; BDP'li bir belediye başkanıyla, AKP Mardin il başkanı birlikte iş yapıyorlar. Ve bana kalırsa ciddi imar yolusuzlukları var yaptıkları ortak projede..
  Ben BDP'li olduğumu defalarca yazdım. Yazmayada devam edeceğim... Ezilen, haksızlığa maruz kalan BDP'yi savunmak provakatürlük, borozanlık, şakşakçılık değil... Asıl güclüyü, muktediri alkışlamak, desteklemek borozanlıktır... Sen avukatlık yapmıyorsun Korel, sen olup bitenleri toz pembe görüp yandaşlık yapıyorsun. Benim şahıslarla sorunum yok, benim Mardin belediyesindeki yolsuzluklarla sorunum var. Ben 2004 yılında aynı zihniyette olan ve Mardin belediyesini elinde bulunduranlara yol için para ödedim. Ödediğimi AKP genel merkezine yazılı olarakta bildirdim.. Ki o zaman, Belediye, AKP'nin elindeydi her ne kadar seçimleri kazanan zat AKP'yle seçimlere girmemiş olsada... Ayrıca yıllarca tangerle aldığımız suya, iki kere para ödedim.
  Her ağzınızı açtığınızda, birşeyler karaladığınızda işin içine PKK'yi katmak, BDP'yi PKK'yle aynı kefeye koymak borozonlığın, müfteriliğin dik alası asıl... BDP yasal bir parti. BDP senin yaşadığın şehrin genelinde %50'nin üzerinde oy aldı... Biraz vicdanlı olun yazarken, eleştirirken..
  Tutuklanan, öldürülen; sevgi evlerine alınmak istenen çocuklara dair söyleyecek sözünüz yok sizin anlaşılan. Ama iktidar partisinin sunduğu maddi imkanlardan nemalanmak adına, iktidar partisini ak sütten çıkmış kaşık gibi göstermek için söyleyecek sözün çok... Senin yaşadığın şehrin en büyük ilçesinde daha birkaç yıl evvel 12 yaşındaki bir çocuk, 13 kurşunla öldürüldü... O çocuğu öldürenler terfi etti... Sen ne yaptın, ne yazdın...? Bilmiyorsan, ben yazayımda öğren: O çocuk, o 12 yaşındaki çocuk avukatlığını yaptığın iktidar döneminde katledildi, katilleri terfi edildi...
 7. KOREL
  04 Aralık 2011 Pazar Saat 20:19 CEVAPLA
  Bir kurumu bir insanı beğenmeyip eleştirebilirsiniz.Ama iftira atamassınız.Shwan yol yapmak için belediyenin vatandaştan para istediğini söylüyor.Hiç mi Allah'tan korkmassın.Belediyenin vatandaştan para istediğini ispat edemessen sana ne ad takalım shwan: müfteri mi yalancı mı provakatör mü ahlak yoksunu mu...ne diyelim sana.İşte BDP/PKK zihniyeti karala-iftira at-çamur at-yalan at...
  Bir de şu BDP li belediyeleri örnek vermiyor musun tadından yenmiyor.Aman BDP Mardin'den eksik kalsın.Nusaybin de Kızıltepe'de Diyarbakır da ortada hiç övmene gerek yok. ( sakın sen belediyenin avukatımısın diye sorma.sen nasıl BDP/PKK'nin borazanlığını şakşakçılığını yapıyorsan.ben de AK Partiliyim ve avukatıyım)
 8. Shwan
  04 Aralık 2011 Pazar Saat 09:39 CEVAPLA
  Bölgeye Valiler, Kaymakamlar seçilerek atanıyor. Mesela Van valisi, bulunmaz hint kumaşı...
  BDP'nin elindeki Beledyelerin bulunduğu şehirler, AKP'nin ve herhangi başka bir partinin yardım etmesi; binbir zorlukla yapılanları takdir etmesi söz konusu değil. Kızıltepe'de, Nusaybin'de va daha başka BDP'nin elinde olan şehirlerdeki hizmetlerin tamamı, BDP'li Belediyelerin seferberlik ruhuyla yaptığı hizmetlerdir. AKP'nin elinde bulunan Belediyelerin borcları silinirken, üstleri öltülürken, BDP'nin elindeki Belediyelerin borcları aksatılmadan verilen paralardan kesiliyor... Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesinin bir sürü projesinin Vali'ye, Valilere takıldığını bilmeyen yok... Mardin merkezde de elle tutulur hiç bir proje yapılmadı, yapılacağıda yok.. Yani Mardin'e geldiğini söylenen paralarla, yardımlarla yapılanlar devede kulak bile değil! Türkiyenin yolsuzluk başkenti Mardin. Gelen yardımlar bir şekilde yandaşlara dağıtılıor.. Yol isteyen vatandaşlardan para isteniyor. Yıllarca Vatandaşın aldığı suyun parasını iki kere ödemesi gibi. Bir Belediyeye, bir su taşıyan Tanger sahiplerine... Mardin'in kanalizasyon ve yol durumuna değinmeye bile gerek yok... Sağlık olsun, Belediye sağlam ellerde!... Allah muhafaza, ya BDP'lilerin elinde olsaydı Belediye?!...
 9. Musa ÖZTÜRK
  02 Aralık 2011 Cuma Saat 20:41 CEVAPLA
  Sayın Encümen iyi bir konuya değinmiştir. Aslında bundan önceki senelerde benzer haksızlıklar olmuştur. Bende mensubu bulunduğun Dernek adına bir proje hazırladım. kazınılmadığı gibi hiç bir cevap ta verilmedi. OYSA, AYNI PROJEYİ AB.MİKRO HİBE PROJE OLARAK merkezi finans ihale Brosuna gönderdim ve kabul edildi.
  yani AB. PROJE İHALE BİRİNİNİN kabul ettiği bir projeyi SODES olarak kabul edilmemesi düşündürücü olduğu gibi, ister istemez bazı şüpheleri de akla getiriyor. BU KONUYA DAHA HASSAS DAVRANILMASININ yararlı olacağını düşünüyorum.
 10. Serdar Çelik
  02 Aralık 2011 Cuma Saat 08:47 CEVAPLA
  Mehmet Yamaç beyin çok güzel bir tespiti var. Kaymakamların valilerden çekindiği bir yapı söz konusu. Ancak her kaymakam mı elebetteki değil. Kızıltepe öyle kaymakamlar gördü ki aşağıdan yukarıya dikta ediyorlardı. İsimlerini yazmamıza gerek yok Kızıltepeli olan herkes onları tanır saygıyla yad eder. Biraz kaymakamda olacak, kaymakam kaymakam gibi olacak ve ilçesinin potansiyelini anlatıp, ne istediğini bilip, koparacak. Valiye soracak. senin merkez ilçenin nufusu nedir benim merkez ilçemin nufusunu gör diyebilecek. Ama nerde? Yok arkadaş yok bu Kızıltepe vilayet olmadan olmaz.
 11. mehmet yamaç
  01 Aralık 2011 Perşembe Saat 16:58 CEVAPLA
  Valilik proje ekibi; bu benim eserim projesi, AB ortaklık projelerinde bas bas bağırıyor, Kızıltepeden proje bekliyoruz, ''Kızıltepe göz bebeğimiz, Kızıltepenin potansiyeli yüksek kısaca motive etmek için mavi boncuk dağıtıyor. Tabii bu projeler biraz il başarısı için önemli olduğundan öyle yapılıyor. Ama gel gör ki SOSES projeleri bunlardan farklı yani kayırmalara müsait bir alan. Ve objektif değerlendirmenin zor olduğu hatta değerlendirmelerin, elemelerin güce, torpile, lobiye ve çoğu zaman siyasilerin kriterlerine göre yapıldığı bir proje.
  sadece sodes mi? Tabii ki tek başına sodes yok bu durmda DİKA, Okul Derslik İhtiyacı, Okullara gönderilen donanım Malzemeleri, personel Eksikliği vb. vb.
  Yalnız Kızıltepe mi? hayır; Derik, Nusaybin, Mazıdağı, Dargeçit, Savur da daha beter durumda!....
  Yani vilayet, denilince belli sınırlar içinde çizilmiş çok sayıda ilçe, bucak ve köyün oluşturduğu bir yapı diye geçiyor 5442 sayılı il idaresi kanununda.
  Ama nedense Vali MERKEZ İLÇENİN KAYMAKAMI gibiymiş, Vilayet de MERKEZ İLÇE den ibaretmiş gibi yönetiliyor.
  sadce MARDİN ilçesinde böyle değil çoğu ilde durum böyle yani Türkiye gerçeği bunu gösteriyor!... Bu da bir teselli mi? Yoksa daha da vahim ve elim bir durm mu? onu ben de bilemem....
 12. Mustafa Öztürk
  01 Aralık 2011 Perşembe Saat 09:12 CEVAPLA
  Benim de çok takdir ettiğim sayın il meclis üyemiz SODES projeleri konusunda duyarlılık göstermek için biraz geç kaldı. NETEKİM atı alan Üsküdarı çoktan geçmiş bulunuyor; bundan sonraki çabalar pek işe yaramayacak.
 13. öğretmen1
  01 Aralık 2011 Perşembe Saat 08:04 CEVAPLA
  Önce Meclis Üyesi Orhan ÇEÇEN beye sonrada Kadir ÜRÜNDÜ abimize teşekür ediyoruz. Kızıltepenin övey bir evlat muamelesi görmesi onlarında canına tak etmiştir. Ben bir öğretmen olarak bu işte asıl sorumlu tutulması gerekenlerin Kaymakamlık ve Mardin'deki Projelere bakan ofisten sorumlu yetkili vali yardımcısının olduğunu duymuştum. Kolay gelsin
 14. Haberci
  30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 16:48 CEVAPLA
  İl Encümenimiz Orhan Beyi bu duyarlılık davranışından dolayı kutluyorum.Kendisi burda Kızıltepe'ye sahip çıkmış ve Kızıltepe ilçesinin kalkınması için elinden gelen çabayı sarf ettiğine inanıyorum.Kızıltepe de kabul edilecek her proje Kızıltepenin kalkınması acısından çok önemlidir.SODES te Kızıltepe ilçesi mağdur edilmiştir.
  Bir ilin yada ilçenin ihtiyaclarını en iyi bilen orda doğan büyüyen insanlardır.Dışardan spariş üzerine gelenler ilin ve ilçelerin ihtiyacını bilmediği gibi orada hangi projelerin hangi eksikliklerin giderilmesi gerektiğini de bilmezler.
  Umarım bu yazıyı ve yorumları sayın AKDAĞ' da okur ve Kızıltepe ilçesi için oda elinden geleni yapar.
 15. mamoste
  30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 14:09 CEVAPLA
  Orhan Bey,

  Biz sizi basına acıklı mektuplar yazasınız diye seçip göndermedik, (Gerçi ben sana oy vermedim ama oy vermişler ki oradasınız) Bir problem varsa gelirsiniz Kızıltepe Özgürlük Meydanına bir basın açıklamasıyla halkla paylaşır duyurursunuz. Belki, paylaştığı için Allah bilir Kadir'i de uyarmışsınız. “BINCILIK” etmediği için. Madem bu haksızlıkların farkındasınız ve elinizden de, bir şey de gelmiyor (medet ya kadir dediğinize göre) o zaman orada ne duruyorsunuz. Kızıltepe Halkının safına geçsenize...

  İktidar partisinden vazcaymak elimden gelmiyor diyorsanız o zaman vicdanınızdan vazgeçmek zorunda kalırsınız. Vicdanınızdan vazgeçerseniz artık böyle mektuplara da ihtiyaç duymazsınız.

  Her icraat şak şak…
 16. Mustafa Karayer
  30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 13:03 CEVAPLA
  Bir kızıltepeli olarak meclis üyesi Bülent beyi kutluyorum. Kim ne derse desin benzer çalışmalar ve raporların basınla paylaşılması yarar getirir. Rapor hazırlayacak kadar eğitimli bir meclis üyemizin olması beni bir kızıltepeli olarak sevindirdi. Aynı çalışmaları lütfen devam etirsin.
 17. VATANDAŞ
  30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 12:21 CEVAPLA
  BİR SORUN DAHA. KIZILTEPE DEVLET HASTANESİ 200 YATAKLI AMAAAA 70 YATAĞA HİTAP EDİYOR NEDEN.HASTA YATACAK YER YOK DİYORLAR O ZAMAN NEDEN 200 YATAKLI DİYORLAR LÜTFEN BU KONUNUN ÜZERİNDE DURALIM. HASTANEMİZE SAHİP ÇIKALIM ÖN GİRİŞİN BİR AYDINLATMASI BİLE YOK NE ZAMAN AÇILIŞI YAPILACAK KOCA TESİSİN AÇILIŞI OLMAZMI .
 18. Namzet
  30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 11:54 CEVAPLA
  Ey Mardin halkı Mardinde icranın düştüğü duruma bakarmısınız. Seçilmişlerin medet umduğu yegane yürütme unsuru basın olmuşsa. ne o seçilmişlerden ne o icradan hayır beklenmemelidir. Herkesi biraz düşünüp düştüğümüz durumu görmeye davet ediyorum. Yazık oluyor bey efendiler.
 19. Sultan Dara
  30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 09:43 CEVAPLA
  Sevgili Kadir bey Mardin'de eğitimli ve donanımlı adma kalmamış mı? neden Mardini tanımayan ithal bir adama projelerimiz teslim ediliyor. Bu şahısa referan olan ve atayn vekil kim?
 20. Ahmet Usta
  30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 01:04 CEVAPLA
  Her proje, sahibinin gözünde ve gönlünde bir numaradır. Hele de toplumsal faydasına inanmış ve sürdürülebilir bir proje ise.... Başvuruların bir kısmının Mardin'de, bir kısmının Ankarada elemeye tabi tutulduğu SODES projelerinde STK lar için Ankara'nın adil bir yaklaşım sergilemediğine inananlardanım. Fakat bana ilginç gelen husus: iktidar partisinden seçilmiş bir il Meclis üyesi olan saygıdeğer şahıs, durumu bizzat yerinden soruşturup haklı ise hakkını sonuna kadar arayacağına, neden bu yolu (mail ile haber) tercih etmiştir. Haksızdır demiyorum ama seçilmiş aciz duruştaysa, seçmen ne yapsın..
 21. ÇEVİK İKİ
  29 Kasım 2011 Salı Saat 22:33 CEVAPLA
  ... kendi mensubu olduğu grubun projesine (kızıltepeye ait proje) problem çıkarmış bir zevattır. bu adamdan ne köy olur ne kasaba. asaletini onaylayan siyasilere duyurulur.
 22. murat kayaaa!!!
  29 Kasım 2011 Salı Saat 22:30 CEVAPLA
  murat kaya beyi neden eleştiriorsunuz kadir abi? çok kıymetli bir insan! malatyadan özel getirildi! süper işler yapacak! asaleti de geldi! ...
 23. Nuri Eraslan
  29 Kasım 2011 Salı Saat 16:56 CEVAPLA
  Kızıltepele ilgili böyle bir çalışma hazırlayan encümenimizi kutluyorum. Kızıltepenin hakkı herzaman yeniliyor. ben Miletvekilimizden kızıltepenin il yapılarak bu sıkıntılardan kurtarılmasını rica ediyorum. İl olmazsa Kızıltepe için yapılan her çalışma sümenaltı edilmeye davam edecektir.
 24. nevaf hoca
  29 Kasım 2011 Salı Saat 16:18 CEVAPLA
  projelerin akıbetinin ilgili kurumlara belirtilmemesi herşeyi özetlemeye yetmiyormu? Benimprojem iyi başkalarının projesi tukaka. Yine mardin klasiği. VALİ uyuyormu?

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
2. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
3. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
4. AK Parti'de Seçimler Üzerine... 30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05
5. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34
6. Milletvekillerimizin Dikkatine!... 25 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 19:57
7. Bir seçimi daha geride bıraktık.. 26 Haziran 2018 Salı Saat 12:04
8. Ahmet hoca işini yap işini! 23 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 22:11
9. Çocukluğumun Kızıltepesi 17 Nisan 2018 Salı Saat 23:06
10. Cumhurbaşkanımızın Dikkatine Ahval-ı Mardin! 15 Mart 2018 Perşembe Saat 19:04

YORUMLANANLAR :::

Mahallesindeki ihtiyaç sahipleri için seferber oldu

Artuklu merkez Ensar Mahallesi Muhtarı İsa Dal, ke [...]

1 gün önce...

Bölünmez’den 500 bin liralık yardım

Türkiye dahil birçok ülkede etkisini gösteren Koro [...]

1 gün önce...

Molla Mahmut Kılınç dua bekliyor

Araştırmacı-Yazar Molla Mahmut Kılınç’ın Coronavir [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı geliyor

Kulislerden alınan bilgiye göre, 65 yaş üstü vatan [...]

1 gün önce...

Sağanak yağış sele dönüştü

Nusaybin'de meydana gelen sağanak yağış sonrası bi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN