Medya'ya Dikkat

Medya ve Demokrasi üzerine son dönemde Mardin'de yoğun katılımlı bir panel yapıldı.
Panelde Türkiye'nin güçlü kalemleri sunumlarını yaparken hepsinin üzerinde durduğu ortak nokta; medyanın demokrasiye köstek de destek de olabileceği konusu oldu.
Moderatörlüğünü cemiyet başkanımız Kadir Üründü'nün yaptığı panelde ön plana çıkan konulardan biri de Türkiye'deki tutuklu gazeteci sayısı oldu.

Medya'nın en önemli aktörlerinden biri olan gazeteci tetikçi, militan, silahşör olamaz.
Gazeteci silahşör olursa, adı da tetikçilik yaptığı kurumun gönüllü korucusu olmaktan öteye gidemez.

Ki bunun içindir ki amiral medyanın belli başlı, kelli felli köşelerin başını tutanların aldıkları maaşları 'yazdıkları için değil yaz(a)madıkları için' aldıkları tezi literatürümüze girmiş.

Unutulmasın ki! Türkiye'de en fazla gazetecinin tutuklandığı ülke konumundaysa bunun en fazla tetikçi gazetecinin olduğu ülke olarak da okumak gerek.
Yanlış anlaşılmasın gazetecilerin tutuklanmasını tasvip ettiğim yok.
Ama gazetecinin militan gibi davranmasını da uygun bulmuyorum.

Medya demokrasinin önünü açtığı gibi medya üzerinden demokrasinin tehdit edilmesi de mümkün.

Buna da en çok bölgemizde görev yapan medya mensupları maruz kalıyor.
Medyanın en çok sıkıntı yaşadığı alanlardan biri de bu aslında. Bir ülkede ya da bir kurumda demokrasinin yerleşik olduğunu oradaki medyanın özgür ve bağımsız olduğuna bakacaksınız.

Muhalif adı altında olan gazetecilerin söylemleri yerine herkesimi eleştirebilen gazetecilerin söylemine bakacaksınız.
Muhalif demek herkesi eleştiren demektir. Sadece bir kesimi eleştiren değil.

Bugün iktidara muhalif olan gazetecilerin tarafı CHP ise CHP'yi HDP'li ise HDP'yi eleştirebiliyorlar mı? Yanlışlarını yüzlerine vurabiliyor mu? Yazabiliyor mu?
Buna bakmak lazım. Eğer gerçekten her iki tarafı da eleştirip yazabiliyorlarsa o zaman muhalif gazetecidir diyebiliriz.
Hatırlarsanız Malcolm X'in çok popüler olan bir sözü var.

"Eğer dikkat etmezseniz medya,mazlumlardan nefret etmenize,ve zalimleri sevmenize sebep olur."
Gerçekten sosyal medyanın da etkisi ile artık yalan, yanlış, kurgu, algı, yönlendirme ve manipüle edici bilgi ve haberler her yerde kendini göstermeye başladı.

Son zamanlarda boşuna denilmiyor at izi it izine karıştı diye. Artık neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmek güçleşti.

Geçen günlerde Muğla'da yaşanan doktora şiddet ve hasta meselesinde olduğu gibi..

Önce doktor kendini mağdur olarak gösterip sosyal medya üzerinde bir linç kampanyası başlatıldı. İki gün sonra ortaya çıkan görüntüler de ise olayın tam tersi olduğu ortaya çıktı. Bir bakıyorsunuz bugün kahraman diye lanse edilenler yarın hain, bugün hain olarak gösterilenler yarın kahraman olması çok rastlanır bir hale geldi.
Malcom X'in dediği gibi her şey birbirine karıştı. Öyle bir dünya ve propaganda çağında yaşıyoruz ki; doğrular yanlış, yanlışlar doğru, iyiler kötü, kötüler iyi gösterilebiliyor.

Medya öyle bir cila sürüyor ki, altını kazıdığında o kir ve pas ortaya çıkıyor. Cilalı yüzlerin altında nasıl bir karanlık yüz olduğunu araştırmadan anlamak mümkün gözükmüyor.

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı 2008-2014 Mardin STK Platformu Sekreteryası 2008-2022 Türkiye İnternet Medya Birliği Mardin Temsilcisi 2022 - Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Gene

YORUMLAR

  • eline sağlık

Yorum Ekle