Mehmet Ali Dündar: Tarımdaki Sorunları da Çözüm Yollarını da Biliyoruz

Mehmet Ali Dündar: Tarımdaki Sorunları da Çözüm Yollarını da Biliyoruz
12 Mart 2011 Cumartesi Saat 09:24 4

AK Parti Mardin Milletvekili Aday adayı Mehmet Ali Dündar, Mardin’in en büyük ekonomik potansiyelinin tarım olduğunu belirtti.

Mardin’de tarımın geliştirilmesinin bir zorunluluk olduğunu anlatan Ziraat Mühendisi Mehmet Ali Dündar, .Ak parti hükümeti döneminde ülke ve bölge tarımında çok önemli gelişme ve büyüme ivmelerinin sağlandığını söyledi.

Mardin’in tarımsal potansiyel olarak hem büyük hem de, bakir bir bölge olduğunun altını çizen Mehmet Ali Dündar, kendi uzmanlık alanı olan tarımda yaşanan sıkıntılara değindi.

Dündar, “Mezopotamya Ovası gibi bereketli, “Mardin Ovası” gibi bakir topraklarda tarımsal sıkıntılar elbette ki var. Var olan sıkıntıları bizler biliyoruz. Mevcut sorunların çözüm yollarını da biliyoruz ve bu sorunların bazılarını da şöyle sıralayabiliriz; 

1.Tarım kesiminin yeterli derecede,modern tarım teknikleri konusunda aydınlatılamaması.

2.Tarımsal girdilerin, bölgemiz gelir düzeyine oranla çok yüksek olması.

3.Sulu tarımda harcanan enerji rejiminin çok düzensiz olması.

4.Subvasiyonların yetersiz ve zamanında ödenmemiş olması.

5.Alternatif tarım ürünlerine yeterli ilginin gösterilmemesi. Alternetif tarımda çalışacak kalifiye elemanların yetersiz olması ile kalifiye eleman yetiştirecek eğitim kurumlarının Mardinimizde bulunmaması.

            Tarımsal üretimin başlangıç noktası bilgidir. Mardin çiftçisi, Doğu ve Güneydoğu çiftçileri arasında en yetenekli, yeni teknikleri maksimum düzeyde kullanabilen bir kitledir. Ancak tarımda her zaman yeni üretim teknikleri ortaya çıkmaktadır. Bunların çiftçimize ulaştırıla bilmesi modern ve yoğun bir yayımla mümkündür. Yayımı yapmakla görevli Tarım teşkilatları, iyi niyetli ve büyük çabalar sarf etmekle ancak yetersiz personel ile yetersiz maddi koşular yüzünden çiftçimize, istediğimiz düzeyde ulaşamamaktadır. 2011 İl özel idaresi bütçesinden tarım teşkilatına bütçe ayrılmaması düşündürücüdür. Fedakâr tarım teşkilatı personelinin maddi koşularının düzeltilmesi zaruri bir hal almıştır

            Mardinimiz, sulu tarıma yakın zamanda, çiftçinin kendi imkânlarıyla kurduğu tesislerle geçmiştir. Kişi başı milli gelirimizin Mardinde düşük olması göz önüne alındığında tarımsal girdilerin-masrafların üretimde çiftçimizi zorladığı görülmektedir. Tohum, gübre, mazot vb. girdilerin pahalı ve değişken olması üretimimizi olumsuz etkilemektedir.

          Mardin ve özelikle Kızıltepe çiftçisi kendi olanaklarıyla yoğun şekilde sulu tarıma geçmiştir. Her şeyi kendi imkânlarıyla yapan çiftçimizin, devletten tek istediği ucuz ve düzenli enerjidir- elektriktir. Uzun yılların ihmal ve ilgisizliği yüzünden çiftçimiz düzenli elektrik alamamaktadır. Dolayısıyla büyük verim kayıpları ile arıza masrafları, çiftçimizin belini bükmekte, çiftçimizi borç batağına sürüklemiş durumdadır. Çiftçilerimizin büyük çoğunluğu elektrik borcundan dolayı icralıktır. Bu soruna kalıcı çözümler gerekmektedir. Diğer sorunlarla ilgili önerilerimizi ileriki süreçte sizlerle paylaşacağız.

        Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarımsal üretim devlet desteğiyle mümkündür. Çifçilerimize yeterli desteğin, zamanında yani üretim sezonunun başında ödenmesi şarttır. Partimizin tarımsal politikası bu yönde olmakla beraber, daha da geliştirilmesi ve arttırılması gerekmektedir.

        Mardinimizde üretimi yapılan buğday, pamuk, mısır vb. ürünler dışında yeni ürünlerin üretilmesi gereği kaçınılmazdır. Mardinimizde artma eğilimi gösteren seracılık,meyvecilik,açık alan sebzeciliği vb. ürünlerin geliştirilmesi gerekmektedir.Bunun yanında yeni ürünleri üretebilmek için çiftçilerimizin bilgilendirilip, eğitilmesi şarttır.Bu konuda tarım müdürlükleri güçlendirilirken,özel eğitim kurumlarının (seracılık,bahçecilik,sebzecilik vb. okulları)kurulması gerekmektedir.

       Ziraat mühendisi ve çiftçi olmam, yıllarca Çukobirlik ile Ziraat Mühendisleri Odasında yöneticilik yapmam vesilesiyle bu konularda mardinimize katkıda bulabileceğime inanıyorum. Mardin tarımının geliştirilebilmesi için yapılması gereken detayları ilerde tartışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 YORUMLAR :::

 1. münevver alaca
  15 Mart 2011 Salı Saat 14:46 CEVAPLA
  fazla ballandırmaya gerek yok kocaman listede mehmet ali dündar gibi kaç kişi var işin özü budur bu göreve layık olacağını umuyorum üstesinden geleceğini umud ediyorum başarılar allah yar ve yardımcınız olsun
 2. FETHULLAH
  12 Mart 2011 Cumartesi Saat 14:35 CEVAPLA
  BÖLGE HALKININ SORUNLARINA DUYARLI BİR İNSAN OLDUĞU YAPTIĞI TESPİTLERDEN ORTAYA ÇIKMAKTADIR.GERÇEKTEN ÇÖZÜM YOLLARI ARAYAN İNSANLARIN BİZİ TEMSİL ETMESİ VE SORUNLARIMIZIN GİDERİLMESİ AÇISINDAN M.ALİ BEYİN BÖLGE HALKINI EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİNE İNANIYORUM.YAPTIĞI TESPİTLER VE BUNUN ÇÖZÜMLERİNİ DİLE GETİRDİĞİ İÇİN TEŞŞEKKÜR EDİYORUM..SAYGILARIMLA BAŞARILAR
 3. seyda
  12 Mart 2011 Cumartesi Saat 10:34 CEVAPLA
  be mübarek bilmeyende kabineyi kuracak zanneder. bırakında vaatleri mesele seçildikten sonra başlar. seçilmeden önce kim ne yapsın bu vaatleri...
 4. sadık
  12 Mart 2011 Cumartesi Saat 09:48 CEVAPLA
  arkadaşlar işte böyle adamlar bu koltuğu hakkeder. adam kendi alanıyla ilgili gerçekleri yazmış.
  ve bu işi ciddiye aldığı her halinden belli. Birileri gibi görünmek ve görüntü göstermek için aday olanlardan değil.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cumhuriyetin 97. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü kaps [...]

1 gün önce...

Mardin esnafından örnek davranış

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde evleri yangında küle [...]

1 gün önce...

Midyatlı kadınlardan muhtaç ailelere yardım

Midyat Girişimci Kadınlar Derneği (MİGKAD) Başkanı [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Nusa [...]

1 gün önce...

Mevlid Kandili dua ve salâvatlarla idrak edildi

​Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN