Meş (Yürüyüş) filminin galası Nusaybin'de yapıldı

Meş (Yürüyüş) filminin galası Nusaybin'de yapıldı
30 Mart 2011 Çarşamba Saat 13:01 0

12 Eylül 1980 darbesinin öncesi ve sonrasında Nusaybin'de geçen bazı konuların beyaz perdeye aktarıldığı MEŞ (Yürüyüş) filminin galası Nusaybinde yapıldı. Galaya Nusaybinliler büyük ilgi gösterdi.

 12 Eylül 1980 darbesinin öncesi ve sonrasında Mardin’in Nusaybin ilçesinde geçen bazı konuların beyaz perdeye aktarıldığı MEŞ (Yürüyüş) filminin galası Nusaybin’de yapıldı. Galaya Nusaybinliler büyük ilgi gösterdi.

 Mitanni Kültür Merkezi Tiyatro ve sinema salonunda yapılan gala, film gösterimiyle başladı. Film sonunda sahneye çıkan Yönetmen Shiar Abdî, Senarist ve oyuncu Abbülselam Kılgı (Selamo), filmin yapımında yaşadıklarını anlattı.

    Her ne olursa olsun biz bu filmi yapacağız ve galasını da Nusaybin’de yapacağız diye birbirlerine söz verdiklerini kaydeden yönetmen Abdî, zorluklardan dolayı bazen verdikleri sözlerin kendileri için rüya olduğunu belirterek; “Rüyalarımızı ve birbirimize verdiğimiz o sözü bu gün sizlerle birlikte gerçekleştirdik. Bize destek veren başta Nusaybin Belediye başkanı Ayşe Gökkan ve Nusaybin halkı olmak üzere filmde emeği bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Senarist ve oyuncu Abbülselam Kılgı (Selamo) ise, filmin çekimi ve yaşadıkları zorluklara değindi. 
    Milyonluk çekimli filmler bir tarafta kendilerinin filme başlarken sadece 500 Avro’larının olduğunu bildiren Kılgı; “Biz de aslında sivil itaatsizlik yaptık.  Paranız yoksa film çekmeyin diye bize nasihat edenleri dinlemedik sivil itaatsizlik yaptık. Film çekiminde yaşadığımız maddi sorunları arkadaşlarımız birbirine hissettirmemeye çalıştık. Biz bu filmi çekerken bazı dostlar hayvanlarını, bazı dostlar bileziklerini satarak bize katkı yaptı. Bu filmi bitirmemiz için seferber olan ve bize destek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Sahneye çıkarak filmde rol alan tüm oyuncuları kutlayan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Meş filminin çekiminde yaşanılanların da bir filme dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.
    Filmin hikâyesine değinen Başkan Gökkan şöyle konuştu;
“Şimdi de Yıldız ve Cengolar var. Çünkü 12 Eylül darbesinden sonra ohal başladı. Birçok çocuk göç etti. Birçok aile katledildi. Birçok çocuk yetim kaldı. Şimdi de o yürüyüş devam ediyor. Bu günde bu gala yapılırken Mitanni’nin içine gaz bombası atıldı. Bu yürüyüş durmayacak çünkü bu Kürdistan çocuklarının yürüyüşüdür. Kimse bu yürüyüşü durduramayacaktır. Nusaybinlilerin Nusaybin’e ait bir filmi yapmalarından dolayı onları kutluyorum”. / Nusaybinim.com
 
FİLMİN HİKAYESİ

Hikâye, 12 Eylül 1980 darbesinin öncesi ve sonrasında Mardin’in Nusaybin ilçesinde geçer. Darbe zaman zaman hissedilmektedir. Cengo ile birlikte bir grup çocukla arkadaş olan Xelilo, dışlandığı dünyadan uzaklaşır. Xelilo’nun arkadaşlarının bazısının ailesi ilçeyi terk eder, bazılarının yakınları bilinmeyen yerlere götürülür. Xelilo ağzında sigarası ile sessiz protestosunu sürdürmektedir.
    Yönetmen : Shiar Abdî
    Senaryo : Abbülselam Kılgı (Selamo)
    Oyuncular : Abbülselam Kılgı, Abdullah Ado, Aydın Orak, Brader Musiki, Nujîyan Kılgı, Dr. Mehmet Tanhan

KAYNAK: Arif Altunkaynak


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

19 saat önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

22 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

20 saat önce...

Pazar girişlerinde ücretsiz maske ve eldiven dağıtıyor

Toplu alanlarda maske takılmasının zorunlu hale ge [...]

1 gün önce...

Büyükşehir Belediyesinden koronavirüs çalışmaları

Büyükşehir Belediyesi yeni koronavirüs (Covid-19) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar