Metinan Aşireti BDP'de haberine yalanlama

Metinan Aşireti BDP'de haberine yalanlama
05 Mart 2014 Çarşamba Saat 22:42 44

Bazı haber kuruluşlarında ve gazetemizde de yayınlanan “Metinan Aşireti Lideri M.Şerif Temelli beş bin kişiyle BDP’ye katıldı.” haberi Şerif Temelli'nin yeğeni Abdurrahman Temelli'den bir açıklama geldi.

Metinan Aşireti Lideri olarak haberlerde ismi geçen M.Şerif Temelli'nin yeğeni Abdurrahman Temelli'nin gazetemize gönderdiği açıklama metni:
"Bugün ulusal medyada çıkan ve her zaman ki gibi satın alınmış yalan haberlerle dolu haberlere istinaden..
Derik (Mardin), Çınar (Diyarbakır) arasında yerleşik olan Metinan’ın Aşireti’nin liderliğini on yıllardır sürdüren Temelli Ailesi, siyasi olarak bu aşirete mensup insanlar için her zaman lokomotif bir rol oynamıştır.
Bugün (05.03.2014)medyada yayımlanan “Metinan Aşireti Lideri m.şerif Temelli beş bin kişiyle BDP’ye katıldı.” Haberi tamamen yalandır. Bu aşiretin bir ferdi ve bahsi geçen şahsın maalesef öz yeğeni olarak, bu durum hakkında gösterilmeyen doğruları yazmayı bir şeref meselesi olarak görüyorum.
Bölgede PKK yapılanması ortaya çıktığı an, bu yapılanma tarafından öldürülen ilk insanlar alçakça bir pusuya düşürülerek öldürüldüler. Ölen kişiler bahsi geçen şahsın yeğenleri benim de kuzenlerimdir ve her biri henüz 19-23 yaşları arasında 4 genç insandı. Böylece PKK ile başlayan ve bir kan davası şeklinde süren mücadelemiz tam olarak 1980 ilk baharına denk gelmektedir.
O günün aşiret yapıları, başında bulunan kişinin attığı adımlar doğrultusunda hareket eder ve bu döneme denk gelen tüm liderler maalesef gerek ekonomik gerek güç uğruna şahsi çıkarları doğrultusunda toplumu şekilendirmişlerdir. Çünkü onlardan önce yaşayan ve halkıyla iç içe insan odaklı adımlar atan tüm iyi Kürt liderler, kötü Kürt çapulcular tarafından öldürülmüşlerdir. Bölge halkı arasında yapacağınız araştırmalar bu yazdığım kısmı fazlasıyla doğrulayacaktır.

2010 Eylül ayında, Temelli Ailesi ile Türk Ailesi(Ahmet Türk’ünailesi), PKK üzerinden başlayan yaklaşık 30 yıl süren ve bu süreçte bir çok insanın hayatına mal olan kan davalarını, nihayet barışla süsledir ve bu Derik bölge halkı adına çok önemli ve güzel bir adım olmuştur.

Aşiretleri yöneten ailelerin iç dinamikleri sürekli değişim geçirir çünkü bahsi geçen Amcamız gibi liderler bir yerden sonra kendi çıkarları uğruna, bir topluma mal olmuş davasını satınca, Metinan Aşireti’nin lokomotifi olan Temelli Ailesi, ve Aşiret, kendisine itibar etmeyi bırakmış ve kendisi, büyük oğluyla şöyle biryola girmiştir:

Yıllarca Devletin kudretli gücüne alışan lakin asıl gücü önce ailesi sonra da aşiretinden almış olan bu şahıs, bu güç kaybını şimdi telafi etmek için şöyle bir yola giriyor; Örgütün ve BDP’nin ideolojik gücünü arkasına alarak, itibarını bu sefer diğer güç dengesiyle geri getirmeye ve yine yeniden zulüm siyasetine adım atmaya çalışıyor. Tabii şunu da atlamamak lazım; Biz Adalet Partisi kökenliyiz. DYP’den sonra tamamen iktidar ve çıkar siyasetine giren bu şahıs sırasyla; MHP,Genç Parti, Sarıgül hareketi ve finalde BDP. Korucu aşiretini davamıza kazandırdık demek uğruna, halkın algısıyla oynayan BDP (BDP’yiyönetenler), aslında bu adımla, feodal çıkarlar üzerine kurdukları siyasetlerini de deşifre etmişlerdir bir yerde.

Medyada çıkan haberde denildiği gibi, Metinan Aşireti BDP’ye katılmış değildir. m.şerif Temelli ve oğlu cengiz Temelli şahsi olarak daha önce BDP tarafından karşılıklı sözler verilerek (Cengiz Temelli BDP 2.sıra Encümen adayı) girdiği bir çıkarlar siyasetine adım atmışlardır. Metinan Aşireti’nin Ağa varislerinden biri olarak ben BDP’ye geçmedim. Sn. Ahmet Türk Ailesi ve BDP’li siyasetçilerden ricam, medyada bu tür gerçek dışı haberler yapmamaları ve toplumun hassasiyetlerine saygı göstermeleridir.

Aşağıda soracağım soruların cevaplarını, hem Türk hem de Kürt Halklarının artık ideolojilerini bir tarafa bırakıp biraz zekice ve insani boyutta düşünmelerini rica ediyorum.

Yıllardır bu bölgede iki güç var oldu; Birincisi devletin arka çıktığı, diğeri ise sırtına PKK Örgütüne dayayanlar. Biri sürekli diğerine belden aşağı vurdu;

1-) PKK’ya yardım yataklık ediliyor adı altında yıkılan onca köy ve memleketinden sürgün edilen insanlar arasından, kaç köy; Ağaların ya da görüşü ne olursa olsun siyasi liderlerin köyleriydi?

2-) Bu süreçte bir neslin yitip gitmesine, bir neslin eğitimden mahrum kalmasına rağmen çocuğu özel okullarda eğitim görmeyen kaç Ağa vardır?

3-) Bölgede düşmanız deyip bir halkı kendi benliğinden koparırken, Ankara’nın 3.sınıf pavyonlarında5. Sınıf fahişelerle eğlenip kadeh tokuşturan birbirine muhalif (?) bu halkın umutlarını o alem sofralarında bahşiş olarak bırakan toplumlarına liderlik edenler (?), eğitimsiz aç halkarının kalknması adına ne yapmıştır kaç kişinin istihdam olmasını sağlamış bölgeye ne gibi yenilikler getirmişlerdir?

Ve yazımın uzamaması için son olarak;

4-) KÜRT HAREKETİ OLARAK BAŞLAYIP KÜRTLERİN HAKLARI UĞRUNA BİR SAVAŞA GİREN ÖNDER ÖCALAN,YILLARCA SURİYEDE ESAD’IN BABASININ YATAKLIĞINDA VİLLADA YAŞARKEN, BİR NÜFUS CÜZDANI BİLE OLMAYAN SURİYELİ KÜRTLER İÇİN BİR VATANDAŞLIK HAKKI OLAN KİMLİKLERİNE SAHİP OLMALARI İÇİN, NEDEN BİR ADIM ATMAYIP DÜNYA ÜZERİNDE Kİ EN FAKİR KÜRTLERİ SURİYEDE KADERLERİYLE TERK ETMİŞTİR?

Sonuç; yaptığı hatalar ve kişisel menfaatleri uğruna, bırakın aşiretinde, kendi ailesi içinde bile itibarını kaybetmiş yukarıda bahsi geçen şahıs şimdi ne yapacak biliyormusunuz?
Örgüt gücünü kullanarak, halkı ve ailesi üzerinde kaybettiği saygınlığı (?) korku ve zulüm adımlarıyla geri getirecektir lakin gelin görün ki bu satırları değiştirmeye asla gücü yetmeyecektir!

Yazdığım bu kısa özetin detaylarını ve Kürt gerçeğini, çok yakında kitap olarak piyasaya çıkacak; “ZULÜM- BİR KÜRT’ÜN ANILARI” kitabımda çok daha detaylı olarak okuyabilirsiniz…

Yukarıda çıkan haberlerin çıktığı medya kanallarını, yaptıkları haberi düzeltmeye ve toplumu oluşturan bireylerin hassasiyetleri adına, haber yapmadan önce biraz araştırma yapmaya davet ediyorum.
Kamuoyuna duyurulur…
Saygılarımla"YORUMLAR :::

 1. MUHSİN
  01 Haziran 2015 Pazartesi Saat 14:41 CEVAPLA
  Ailesinin aykırı çoçuğu akpli bakanın yanında amcaoğlu haci naşitide yalancı çıkardı bu seferde metina çoğunluğu hdpli oldu diye bak hele hele bu ailenin lanetide bu çok bilmiş her halde :)
 2. haylooo
  01 Haziran 2015 Pazartesi Saat 14:34 CEVAPLA
  Aylin ben amedli bir metinanlı olarak geçen gün kendi gözümle kulağımla duydum bu yalanlama haberini yapan şahısın burda söyledikleri yazdığı şeylerin tam tersini bakanın karşısında söyledi metina aşiretini ve ordaki ileri gelenleri rezil etti. ileri gelenlerden biri aşiretimiz devlete yakın bir aşiret diye konuşma yaptı bu yazıyı yazan şahis öyle bişey yok aşiretin büyük bir kısmı HDP ye geçti dedi kendi ağzıyla yanı burdaki söylediklerini yalanlamış oldu bakana yalakalık uğruna aşiretini o oraya gelen metinalıları rezil etti açıkçası ben utandım başkasına hizmet eden bir tetikçi gibi davranıyor kendisini tanımam etmem ağzı iyi laf yapıyor bundan siyasetçi olurdu eğer aşiretine hizmet etme amacında olsaydı güzel şeyler yapabilirdi
 3. devam et xalo
  01 Haziran 2015 Pazartesi Saat 14:13 CEVAPLA
  burdaki yorumlara bakınca gülmeden duramadım feodele karşıyım diyen ama ağalık yapan birinin yırtınmalarını bir yıl sonra tekrar gündeme getirmişsiniz abesi dünün kurucusu bugunun hizbullahçısı her zaman kürtlere düşmanlık kim ederse onun yanında olan biri senin devlete çalıştığını herkes biliyor her tayibin kılı olmaya devam edin aşiretinı aileni heryerde rezil etmen hoşumuza gitsede sende o geni taşıyorsun yada belki taşımıyorsun bilmiyoruz kendi abisine kendi ailesine kendi ırkına bir hayrı olmayanın kendisine bile hayrı olmaz temelli dayılarımın başka pisliklerinide içlerindeki bir irlandalı olarak acıklasana hiç sevmezdim onları ama şimdi ne kadar haklı olduğumu görmek beni mutlu etti
 4. İsKenDeR Bağırtan
  01 Mayıs 2015 Cuma Saat 14:33 CEVAPLA
  Unutmayin Gecmışınızı unutmayın kürtlerin özerinde oyna,an oyunlari siz bir kürtsınız .. Doğru Olan DAYMA kazanır doğrulık öyle birseydırkı karanlıkta gözü olmadan da görebilen seydır suyun üstünde yütüyüp ıslanmıyan birseydır bdp e inanıyorum allah başımızdan eksik etmesın .. metina aşireti liyim
 5. fısıltı
  01 Mayıs 2015 Cuma Saat 14:33 CEVAPLA
  Doğru da olabilir...
 6. Aylin
  01 Mayıs 2015 Cuma Saat 14:33 CEVAPLA
  Yalanlayınca ne oluyor? bİr kere algı oluştu
 7. rasih
  01 Mayıs 2015 Cuma Saat 14:32 CEVAPLA
  Her biji BDP
 8. İsKenDeR Bağırtan
  01 Mayıs 2015 Cuma Saat 14:28 CEVAPLA
  S.a Burdan Şunu Belirtmek İstiyorum Kendım de Metinan aşireti iymm ama BdpLIYIM . başımıza gelen her ne ise bilmiyorum ama gecmıs olaylardan ders almak güzel düşünme veriri ama baskasının yazıp ta benım görmedıgım gercek yalan bılmıyorum ama o kitabi okumak istemıyorum benım partim kürt partisi bdp yanı ben gözümü hayata actıgımdan bu yana halkımın hakkını calan halkımı sümüren öldüren ve elinde ki gücü kulanıp halkımızı ezen devlete asla oyy vermem hele kı aldıgım herseyde vergımı alıp askerlık yaptırıp bana zülm edıyorsa asla bir türk partısıne oyvermem hane biz kürtçe derizya kuçıke ber deriye me jı ğerke çetiri . :) SaygıLARIMlA DERİKli
 9. Murat Taş
  01 Mayıs 2015 Cuma Saat 14:28 CEVAPLA
  ırkçılık yapmayalım...
 10. BOZBAYIR
  08 Nisan 2015 Çarşamba Saat 06:17 CEVAPLA
  Azad renas belki on hanelik olabiliriz. haklısın ama önemli olan yönetim iradesidir. Biz temelli ailesi olarak bu iradeye sahibiz çünkü bize bağlı onlarca köy var. ve senin dumluca köyün buna dahildir. sen bile bizim ağalığımız kapsamında bulunuyorsun. bide siyaseti daha bizden öğreniyorsun. Hatip durmazı chp'den bdp'ye milletvekili adayı olması için kopyaladın tutmadı hata verdi. bide bize millet size gülüyor diyorsun biz dikiş tuturduk en azından siz tiyatro olmuşsunuz haberiniz yok. millet size gülüyor ayıp be ayıp. Sepnat baş tacımızdır iki yüzlüler dışında
 11. TEMELLİ A
  06 Nisan 2014 Pazar Saat 15:22 CEVAPLA
  Burdan TEMELLİ leri sevmeyen Şahıslara sesleniyorum her nekadar bize bdp ye geçmek yakışmasada oldu bitti . Telafisi yok geçen zamanın:)) Siz varya siz birşeyi hiç birzaman anlayamayacaksınız.TEMELLİ ler her ne partide-görüşte-işte olursa olsun sizden daha ileride olacaktır.

  Örnek Olarak

  DERİK ZİRAAT ODA BAŞKANI : M.TEMELLİ
  DERİK SULAMA BİRLİK BAŞKANI : N.TEMELLİ
  bdp 2.SIRA İLÇE ENCÜMENİ : C.TEMELLİ
  AKP 1.SIRA İLÇE ENCÜMENİ : B.TEMELLİ

  Ek Olarak : Siz yaptığınız komplolarla - attığız iftiralarla bizi yıkamayacaksız anlayın artık.
 12. metınanlı
  02 Nisan 2014 Çarşamba Saat 12:37 CEVAPLA
  bazı arkadaslar burda yazdıgı yorunmlarla oy vermeyız gıbısınden seyler yazmıs hanı vermeyecektınız bak yıne baskanınız bızız her zaman temellı ondedır bakınız cengız temellı encumen oldu nıye cıkaramadınız.......
 13. MAHMUT SUBATAN
  23 Mart 2014 Pazar Saat 17:42 CEVAPLA
  Metinan Aşiretinin BDP' ye katılığı haberini duyunca inanmamıştım ve ihtimal dahi vermemiştim. Ancak kısmen gerçek olduğunu anlayınca çok üzüldüm. Ben de bu aşiretin bir ferdiyim. Ben, ailem ve yakın çevrem BDP' ye katılmadık. Katılan Abdurrrahman TEMELLİ'nin yukarıda yazısında belirttiği gibi bir kaç kişiden ibarettir. Metinan Aşireti her zaman devletin yanında yer almıştır. Abdurrahman TEMELLİ'yi yukarıda yazdığı cesaretli ve doğru açıklamalarından dolayı tebrik ediyor, bizim sesimiz olduğu için teşekkür ediyorum.
 14. korkusuz
  18 Mart 2014 Salı Saat 13:31 CEVAPLA
  abdurahman temelli dogru soleyor aslında hıç biriniz anlamıyorsunuz onu ewet zamanında yapılmıs olan zulumler war ama hak edene vardı sımdıde var kım buyukse o ezer yılanın basını haksız san cezanı cekeceksın adam ol ki adam sansınlar sızi herkes kendı menfaatın pesinde ben dayım olan abdurahman temellinn arkasındayım
 15. Abdurrahman Temelli
  17 Mart 2014 Pazartesi Saat 21:35 CEVAPLA
  Hepinizin eleştrileri benim için çok kıymetli. Enazından yazmak eylemiyle bir emek sarfettim ve sizler de okudunuz bunun için teşekkür ederim. İnandığım bir şey var; henüz bu dünyadayken, hepimiz yaptığımız iyi ve kötü herşeyin bedelini öderiz çünkü İlahi Adalet'in ne demek olduğunu bilenlerden olduğumu düşünüyorum. Yanlış bir insan olabilirim, bunu çok dert etmeyin çünkü kalıcı olan biz değil fikirlerimizdir. Bahsi geçen herkes benim gibi bir gün ölecek. Yanlış bir şey yapan ağabeyim bile olsa muhakkak ki bedelini ödemiştir öder ya da ödeyecektir, keza ben de aynı şekilde.
  Ben yazmaya devam edeceğim, sizler de eleştirmeye devam edin ki, doğruları hep beraber görelim gösterelim. Feodallık konusuna gelince; fikrimi değiştirebilirim lakin genlerimi maalesef değiştiremem onun için muhakkak ki benim de önüne geçemeyeceğim insani bir nefsim var ve bunu minimuma indirmek için en çok da sizlern eleştrilerini düşüneceğim söz. İsterdim ki bahsi geçen şahıslar da sizler gibi buradan yazsın yorumlasın küfrtesin aşağılasın ya da her neyse, ama onlar bilindik yöntemlerle toplumda değer verdiğimiz insanları kapımıza gönderip bu yazıyı kaldırmamı istediler. Özür dileyerek geri çevirdim onları çünkü doğru da olsa yanlış da olsa bu yazıyı kaldırmış olsaydım da yazdıklarım içimde yine değişmeyecekti. Ben sizler kadar yaşamadım orada ve sizlerin gördüğü yaşadığı herşeyi bilmem bilsem bile sizin kadar hissetmem mümkün değil. Ben bir yazar değilim ve hayatım boyunca da Türkçe ya da Türki Dili Edebiyatı derslerini vasat bir şekilde geçmişimdir. Dolayısıyla kitabımın reklamını da yaptığımı düşünüyorsanız buna da karşı çıkmam, çünkü eninde sonunda reklam yapmak zorundayım çünkü her Türk ve Kürt gencinin çocuğunun okumasını yürekten diliyorum. Böylecek belki benim yazacağım yanlış eksik veya taraflı kısımlardan yola çıkarak hepimizi aydınlatacak daha objektif ve eser niteliğinde yayımlar çıkarırlar ortaya.
  Hepinize tekrardan çok teşekkür ederim. Kırmış da olabilirim, sevindirmiş de olabilirim ama herkesin nabzına göre şerbet verip herkesin sevdiği bir adam olmak yani ikiyüzlü olmak bana göre değil.
  Gerçekten yazmakta olduğum kitaba bir katkı sağlamak istiyorsanız ve emin olup benim farkında olmadığımı düşündüğünüz gerçekler varsa da, bunları bizzat sizlerden almak beni çok memnun eder. Onun için Facebook'tan bana mesaj atabilirsiniz.
  Önce ülke sonra da memleket için güzel bir seçim geçmesini diler hepinize tek tek saygılarımı sunarım.

  Abdurrahman T. (soyadım hoşunuza gitmediği için size saygımdan . koydum :)
  • Mehmet temelli
   22 Haziran 2016 Çarşamba Saat 18:40 CEVAPLA
   Sonuna kadar katılıyorum..ellerinizi sağlık...
 16. Emin
  13 Mart 2014 Perşembe Saat 01:38 CEVAPLA
  Yav he hee, O küçük beyninle Önderliğe laf mı sokuyorsun, insanı 3. sınıf olarak görecek kadar burnun havada senin gibilerinin aramızda yeri zaten olamaz, şimdi sen söyle ağa varisi eğitimsiz aç halkımızın kalkınması için sen ne gibi reformlar yaptın köylerini yakarak şehirlere göç ettirerekmi eğitimlerine katkı sağladın yoksa.
 17. Kızıltepe
  09 Mart 2014 Pazar Saat 20:23 CEVAPLA
  Biz bunlara nasıl oy verecez ben bir bdp li olarak sandıkta boş oy kullanacam bunlara oy verip vicdan azabı çekemem bir ömür
 18. halk
  09 Mart 2014 Pazar Saat 19:48 CEVAPLA
  arkadaşlar bdp Mardin teşkilatı bizleri kandırmaktadır,kendilerine göre atamalar yapmakta ve bunu önderlik istedi diye yaptık diyorlar,bunu istediğini duymadık söyleseydi Medya'dan duyardık birde başka bişey var ve Medya'dan duyuruldu önderlik bir aileden iki kişi seçilmesin dedi bunu neden uygulamıyorlar ,çünkü hesaplarına gelmiyor alın size örnek savur belediye eşbaşkanlığı adayı kızıltepe ilçe başkanı fettah Tekin'in eşi,artuklu belediye başkan adayı emin ırmak Mardinli vekilimiz Selma ırmak ın amcasının oğlu ve derik eşbaşkan adayı a.kerim erdem ise Ahmet Türk'ün yeğeni ne oluyor Mardin'de ,neden Mardin teşkilatı istifa etmiyor yada ihraç edilmiyor
 19. Dèrikli
  09 Mart 2014 Pazar Saat 03:53 CEVAPLA
  Abdurrahman Temelliyi tebrik ederim guzel yazi olmus ama ailesini akrabalarini kotuledi diye kediside akkasik olmuyor amcasi feodal ama patimizde feodaliteye yer yok amcasi bdpliyim demedi oglu aday sadece olsun bizden olsunda kapimiz herkese acik hatasindan dönmusler ya sen ve senin gibi küççûk agalar aga varisleri ne zaman dogru yolu bulacaksiniz halkiniza katilacaksin senin abin Süleyman Temelli benim abimin kafasina devletin size verdigi korucu silahiyla dipcikle vururken senin bu feodaliteye karsi durusun nerdeydi abimin beynine actigi hasarin hesabinida abinden sorabiliisin Abdurrahman efendi sen sormazsin ama allah birgun sorar hesabini hic kendini siyirmaya calisma aradan hepiniz aynisiniz aga varisiymis guccik aga
 20. Derikli
  08 Mart 2014 Cumartesi Saat 18:40 CEVAPLA
  Allahım Ne büyüksün yakında saklı birşey kalmayacak. Zulüm- bir kürdün anılarını merak ediyorum. Anılarınızda muhtemelen Geçmişiniz gibi karanlık olur. Alfabe gibi suçlar oldu. N:Ç.. C.K.. birde N.S var. unutmayalım.. Tarih bu insanlara hesap sorar. hepsini top yekun yakmak lazım..
 21. Devran
  08 Mart 2014 Cumartesi Saat 18:31 CEVAPLA
  Arkadaşlar sizleri Çorumdaki davaya müdahil olmanızı bekliyorum.. Abdurrahman kardeşimiz de Müdahil olmalı. Dürüstlüğünden şüphem yok.. Abisinin koruculuk yıllarında ki Yaptıklarini de anlatsın. N.Ç davasının bilinmeyenlerini anlatsın. C.K durumunu anlatsın. Korucu başı Amcasını anlatsın..
 22. Derik1990
  08 Mart 2014 Cumartesi Saat 18:23 CEVAPLA
  Bdp liler sizlere sesleniyorum.. Cengiz temelli nin meclis üyeliğini önderlik istedi diye yaptığınızı biliyoruz.. baştan aşağı yalnış bir politika.. bunlardan size dost olmaz...
 23. Demhat..
  08 Mart 2014 Cumartesi Saat 18:20 CEVAPLA
  Her türlü karmaşıklığa imza atan fena bir ailesiniz. 90 lı yılların hesabını sormaya az kaldı.. tipik ilkel milliyetçiliğiniz halen devam ediyor.. Sizin yaptığınızı Çorum'da yapacak artık.. Çorumdaki davayı bekleyiniz...
 24. Cano..
  08 Mart 2014 Cumartesi Saat 18:15 CEVAPLA
  Hakkaten; Hakikatleri anlatmanız gerekiyor.. o mağdurlardan biride benim.. Hangi taşı kaldırsak altında sizin aile çıkıyor.. Operasyonlar sizde.. faili meçhuller sizde.. Mahmut Temelli'nin N.Ç davası sizde.. Tecavüzlerler.. Musa çitil konusu sizde.. Akp sizde.. BDP sizde.. Bdp yi affetmiş değiliz o konunun hesabı sorularacak bdp ye korucuları almak ne demekmiş.. Heval Abdurrahman bunları da yaz kitabını ilk ben alırım..
 25. Fernas
  08 Mart 2014 Cumartesi Saat 18:07 CEVAPLA
  ZULÜM- BİR KÜRT’ÜN ANILARI... Adlı kitabını merak ediyorum.. Dürüst bir insana benziyorsun.. Kitabında Abinin koruculuk yıllarındaki anılarını'da yazarsın artık..  operasyonlarınızı ballandırarak kaleme alırsın.. çünkü o dipçiği bende yemiştim çayköy köyünde...
 26. Derikli
  07 Mart 2014 Cuma Saat 23:30 CEVAPLA
  Laviké Metini ve Azad Renas... Her ikiniz de doğru söylüyorsunuz. Ortada olamayan BDP'ye 5000 kişilik bir katılım durumu sözkonusu. Ben de BDP liyim ama bu seçimde Sabahat Çetinkaya haricinde diğer oyları yakacağım, boykot edeceğim. Eğer mücadeleyi korcubaşlarına, tecavüzcülere bırakmak "parti demokrasisi" ise ben de demokratik tepkimi bu şekilde ortaya koyacağım. Her seçimde "hata yapanlardan seçimden sonra hesap sorulacak denmesi ve "heval , süreç hassas" denilmesinden bıktık. Temelli ve benzerleri bu seçimle aklanacaklar,paklancaklar ve Ahmet Türk ile beraber Türkiye KDP sine geçecekler, zaten Şerif Temelli Türkiye KDPsinin kuruclar kurulunda yer alıyor.... Bu ezilen halk bu hakaretleri hak etmemiştir. Sabahat Çetinkaya nın oyları yüksek çıksa ve meclis iyesi ile büyükşehir oyları az çıksa bu verilecek en güzel derstir.... Selamlar Saygılar...
 27. ali Sidar
  07 Mart 2014 Cuma Saat 20:53 CEVAPLA
  ASIRET MI?

  5000 kisi. Ne oluyor.Kim 5000 kişilik oyu arkasına alabilir ki
  Hikaye....Hiç kimse artık bu miktarlara ulaşamaz.Feodalite (Omeriler hariç) her aşirette ciddi bir kırılganlıkla karşı karşıyadır ve şehirlesmeyle birlikte tumden yok olacaktır.Listelere dikkat edin Vizyonsuz,eğitimsiz kentleşmenin ne olduğunu bilmeyen sırtını sadece imar rantlarına dayayacak ve aslında yonetilmesi ve egitilmesi gereken insanlardan muteşekkil.Amacım hakaret etmek değil ama hiç bir partinin listesi ve adayları bu iş için uygun değil.Bu seçimde de kerhen oy kullanacaz galiba...
 28. azad renas
  07 Mart 2014 Cuma Saat 18:54 CEVAPLA
  lawke metini ben metiniliyım ve bdp liyım sen niye kendi adına konuşmiyorsun ne aşireti daha bu yalanınız nereye kadar aşiret ortada yok sen metina aşireti bdp ye katılmaz diyorsun ne 30 senesi toplaM 10 hanesiniz hiç biriniz diyeriyle aranız yok ve daha ağalıktan bahs ediyorsun geçen dönemde ne kadar oy bdp ye çıktı sen ne aşiretinden bahs ediyorsun milet size gülüyor ayıp ayıp be
 29. HAKAN YILMAZ
  07 Mart 2014 Cuma Saat 17:09 CEVAPLA
  Demek ki bdp yıllarca yakındığı; kürt halkı feodalite,ağalık sisteminden çok çekti tezi bitmiştir. Dmek ki bir şahsın sırf belediye başkanı olsun diye kürtlerin menfaatleri son planda kalabiliyormuş. Yoldaşlar,kardaşlar, zamanın feodalitenin yerini bdp aldı artık!!!!!
 30. metin aslan
  07 Mart 2014 Cuma Saat 17:06 CEVAPLA
  Güzel bir yazı kaleme almış teşekkürler. Hani bdp ve zihniyeti feodaliteye karşıydı hani ağalık sistemine karşıydı hani bölgemiz ne çektiyse feodal sistemden ve ağalık sisteminden çok zulüm görmüştü ey bdp ye sormak lazım ne oldu şahıs ve parti menfaatleri mazlum kürt halkının menfaatlerinin önüne mi geçti?Yazık!!!!
 31. murat koser
  07 Mart 2014 Cuma Saat 09:23 CEVAPLA
  Valla kardesim bu belediye ve encumenler yuzunden kiziltepe cok kaybeder ...bi bakin encumenlere bir asiret mensubu yok sagdan soldan toplamislar belediye baskanlari ayni resmen bu encumen ve belediye baskani yakismiyor kiziltepeye
 32. yazan
  07 Mart 2014 Cuma Saat 01:36 CEVAPLA
  En buyuk menfaatci sensinki yazinin sonunu okumak yetti kitap reklamin icin bunca insani karalamana gerek yoktu. Aga cocugu dyr birsry de yok zrngin fakir var ve bu tum dunyada ayni git malinin hepsini fakirlerr dagitta mantigini dogrula. Ayrica bnce sen pavyonlarda calisan kadinlara da 5. Sinif diyerek kisiligini ortaya koyfun rahati parayi bulunca senin gubilerun de nerde soluk aldigi belli bosuna bu kadar edebiyat yapmissin objektif degilsin bole dr unlu olunmaz sana soylim aga varisi de degil serefli bi koylu ol
 33. Delil...
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 18:02 CEVAPLA
  Baştan aşağı çelişkiler yumağı, bay modern ağa varisi.. Hazır sistemin kurtarıcısı olmaya namzetsin.. O zaman biyografini ve yapacaklarını yayınla.. Bakalım çizmenin rengini değiştirebilecek misin.. Herkes sarı çizmeden sıkıldı...
 34. MURAT
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 15:58 CEVAPLA
  ABDURRAHMAN TEMEL'İ ŞAHSEN TANIMIYORUM. FAKAT YAZISINDAN DOLAYI KENDİSİNİ KUTLUYORUM. ÇOK DOĞRU SÖYLEMİŞ. KAÇ AĞANIN KÖYÜ BOŞALTILMIŞ, KAÇ AĞANIN ÇOCUKLARI OKUL OKUMAMIŞ. MAALESEF BÖLGENİN KADERİ BU. BİRİLERİ BU HALKI HER ZAMAN KENDİ MENFAATLERİ İÇİN BİRİLERİ KULLANMIŞTIR. BUNU EN FAZLADA BDP YAPMIŞTIR. BUNU BU HALKIN ANLAMASI GEREK ARTIK.
 35. Serhad Amedi
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 14:51 CEVAPLA
  Saygideger Mardin Halkindan bu sefer sagduyu beklenir. Güclüye degil, dogruya destek olmasi yakisir. Dogrunun, halktan yana, halkin yaninda olmanin adresi HAK PAR dir. Hak Par in adaylari halkin icinden cikmis, halktan biridirler. Kurdistanda bir parti yillardir yerelde iktidarda ve muhalefet istememektedir. muhalefeti olmayan bir yerde o yer diktatörlesir. Muhalif olani "hain, degerlere dusman vs" yaftalari ile insanlar susturulur ve kendi soygun talan, calma cirpma, yandaslarina peskes cekme siyaseti gödülür. Bu sefer Mardin ve ilcelerinde iktidar degismesede en azindan guclu bir muhalefeti ortaya cikarmak gerekir. gerekirki iktidari yani belediyeyi ele geciren parti orasini babasinin bir ciftligi gibi yönetmesin. Bunun icinde OYLAR HAK PARà gitmeli. Temiz siyasetin, adil hizmetin,halk katiliminin olmazsa olmaz adresi HAK PAR dir. saygilarimla
 36. koserli
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 10:56 CEVAPLA
  ewet bdp oy kaybı yaşıyor olabilir geçiş dönemlerinde bu oy kayıpları yasamır oda normaldir ama ben hala bazı insanlara anlam veremiyorum neyin kafasını yasıyorlar yaşadıgınız bölge mardin ve mardinde bdp kazanacak halkı kucaklayacak butun halkı kucaklayacak listeleri cıkardı önderligin yaptıgı acıklamalar dogrultusunda yapılan listeler burdaki korucusuda kürt akp de hizbulahıda ayrıştırıcı politikalara karsı birleştirici politika izleme en dogrusudur.bdp tabanı listelerden rahatsız bunuda doğal karışılıyorum ama ilerde tek yürek olundugu zaman gucumuz acıga cıktıgı zaman ozaman kürt halkının önunde kimsede duramayacak...saygı ve sevgilerimle..
 37. LAVKI METTİNİ
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 10:41 CEVAPLA
  arkadaşlar kargaşayı bırakalımda medyanın yalanlarına bakmayalım şerif temelli kendi menfaatları icin girmiştir bu partiye ırkına ihanet etmiştir ırkına ihanet eden herkese ihanet eder.bunu unutmayalım mettinan aşireti hic bir zaman bdp ye gecmez 30 yılık surece kımse ihanet etmez. burdan tüm kürt halkına sesleniyorum çok büyük hatalar yapıyosunuz ailesi yanında rol kaybeden insandan ne beklersiniz ailesine ihanet edenden ne beklersin.
 38. ŞEYHMUS AYDIN
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 09:14 CEVAPLA
  Peki fotolar videolar ,,,,? Amcana saygısızlıkmı yapıyorsun o zaman aşiret kurallarına karşi gelıyorsun,,,, İkincisi ağa varisiyim diyorsun sen hala feodal kafadansın senın zaten bdp de işin olmaz bdp ye katılmadığın için partiyi kirletmediğin için teşekkür etmeyi kürt halkı adına bir borç bilirim :))))
 39. öz mardinli
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 08:04 CEVAPLA
  Ağzına sağlık birader güzel yazı olmuş. Bugüne kadar kürt halkı üzerinden çok oyun oynanıldı.Bazıları sürekli rahat ederken, kürtler acıyı çeken oldu. Su an da olan bu. Bdp kirli siyasetine devam ededursun halk ezilen kesim oluyor ve yazıktır ki çogu kişi körü körüne bağlanıyor. Belediye baskan adaylarına encümen listelerine bir göz at ey halkım hepsi eş dost akraba. Ahmet türk'e yakınsan yaşadın yoksa sen ancak sokaklarda taş ve molotof atmak için varsın. Saygılar...
 40. halk
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 01:06 CEVAPLA
  Nedim arkadaş bdp hiç kimsenin babasının çiftliği değildir.ben bir bdp li olarak geçen 15yılda kızıltepeye yakışır bir başkan görmedik ve belki bu sefer dedik yine boş çıktı.yıl 2014 artık millet ;akıllı ,dürüst ,eğitimli herkesi kucaklayalecek bir belediye başkanı ister,hadi bu sefer de sen aldın diyelim ama bu şekilde devam edilirse gelecek dönem senin rakibin bir avukat, mühendis öğretmen veya bir doktoru aday gösterirse o zaman göreceksiniz ki kim kazanır.tabi kızıltepe için sözlüyorum bunları bide geçen dönem kızıltepe merkez %78.1 oy almış bu dönem % 60 alsak iyidir
 41. Koser
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 00:54 CEVAPLA
  Bir önceki yorumu ben yazmıştım,yazıda bir yanlışlık var yorumcu kodere değil koser dir,saygılarımla
 42. nedim
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 00:51 CEVAPLA
  ASLINDA güzel şeyler oluyor artık bdp eleştirile biliniyor bu güze bdp benden tavsiye artık aday seçerken yok bu şehit vermiş bu meydanlarda fazla taş atmış anlayışını bıraıp bu bölgeye insanlara güzl hizmet sunacak egitimli gözü haramda olmayan insanları bulup halkın karşısına çıkarması gerekir bunu anlaması lazım meydan sadece bdp ibaret degil artık eleştirilmeye başlandıysa oykaybıda cabası olur ....
 43. Kodere
  06 Mart 2014 Perşembe Saat 00:03 CEVAPLA
  Ben dünkü haberde bunu yazmıştım,temelli ailesinin hepsinin geçmediğini söylemiştim bdp Mardin'de çok büyük hatalar yaptı,bütün belediye başkanları torpille atandı"yeğen,dünür,eş ve dost"seçimden sonra başta il başkanı olmak üzere bütün il ve ilçe başkan ve yöneticilerin istifa etmelerinin gerektiğini düşünüyorum,ve bdp ile ilişkilerinin kesilmesi lazım,saygılarımla

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

1 gün önce...

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

21 saat önce...

Mardin’de Terör Operasyonu: 6 gözaltı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015-2016 yılları ara [...]

1 gün önce...

2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak tesiste üretim başladı

Savur ilçesinde faaliyete giren konfeksiyon fabrik [...]

1 gün önce...

Şehrin en işlek caddesinde sigara içmek yasaklandı

Elazığ'da yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsam [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN