Midyat Kaymakamı Dündar: Midyat geçmişiyle şu anıyla örnek bir yer

Midyat Kaymakamı Dündar: Midyat geçmişiyle şu anıyla örnek bir yer
03 Kasım 2019 Pazar Saat 12:35 0

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan 12 üniversitenin rektör ve akademisyenleri Midyat'ta bir araya geldi. Ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade eden Kaymakam Dündar, akademisyenler ve öğrencilerini Midyat’a gezemeye davet ederken “Midyat, geçmişiyle şuanıyla örnek bir yer.” dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gelen 12 Üniversitenin rektörü ve akademisyenleri Midyat'ta Haşimoğlu Çevre Entegre Atık Yönetimi Geri Dönüşüm Madencilik A.Ş Yönetim kurulu üyelerince misafir edildi.

Özel bir işletmede onurlarına verilen yemek programına; Kaymakam Tekin Dündar'ın yanı sıra Artuklu Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Öztürk, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Akın, Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kalender Savaş Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Ak Parti İlçe Başkanı Melih Güneştan, Sivil toplum kuruluşları ve Haşimoğlu Yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Yemek programının ardından kısa bir konuşma yapan Kaymakam Tekin Dündar “ Bu kadar akademisyeni, değerli rektörlerimizi bir arada görmek çok sık görebileceğimiz bir şey değil, biz çok memnun olduk her zaman da ağırlamak için bekleriz sizleri. Midyat geçmişiyle şu anıyla örnek bir yer, tek bir yer emsali yok. Bu kadar kadim bir yerde hala farklı kültürlerin inançların, kökenlerin bir arada yaşadığı nadide bir yer. Tarihi sokaklarda yaşayabileceğiniz bir mekan bir ilçe her zaman bekleriz. Tüm bünyenizde çalışan akademisyenleri, öğrencileri bekliyoruz.”ifadelerini kullandı.

Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş ise “ Mardin birden fazla kültürün beraber yaşayabildiği hala böyle bir yer olduğu için bende çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Hepimizin bu birlikte yaşama kültürüne muhakkak alışmamız gerekiyor. Bu nasıl olur? Birbirimize saygı göstermek suretiyle ve bu kültürü yaşatmak suretiyle çok dilli, çok dinli, çok kültürlü ancak bu şekilde olunabilir. Midyat’ta böyle nadide yerlerdendir. Biz eski kültürümüzle eski tarihimizle barışık bir şekilde yaşadığımız müddetçe inşallah ilelebet bu kültürü yaşatabileceğimize inanıyorum.”şeklinde konuştu.

Programın sonunda misafirlere çeşitli hediyeler takdim edildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin Ovası'nda ikinci ürün mısır ekilmez ise neler olur?

Kızıltepe Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şeri [...]

1 gün önce...

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

5 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

4 saat önce...

Büro Memur Sen, Srebrenitsa Soykırımı'nı Unutmadı!

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Sreb [...]

1 gün önce...

Coronayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN