Midyatlı İşadamı, Telefon Dolandırıcısını Yakalattı

Midyat İlçesi'nde, işadamı Zeki Çiçek, kendisini 'Vali' olarak tanıtarak, bir hayır işinde kullanılmak üzere 80 bin lira isteyen dolandırıcıyı, 35 lira harcayarak yakalattı.

Midyat'ta yaşayan işadamı Zeki Çiçek'i, kimliği belirsiz bir kişi arayarak, kendisini 'Vali' olarak tanıtarak, yurtdışında kalan hasta bir çocuğun tedavi parasının karşılanması için, PTT üzerinden kendisine 80 bin lira göndermesini istedi. Şahsın dolandırıcı olduğunu düşünen Çiçek, Midyat Emniyet Müdürlüğü'ne giderek polislerle irtibata geçti. Çiçek'in yanına gelen Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, dolandırıcıları yakalamak için harekete geçti. Asayiş ekiplerinin yönlendirmesiyle Çiçek, telefondaki şahsa PTT üzerinden 80 bin lira yerine 35 lira gönderdi. Midyat polisi, Ankara polisiyle irtibata geçerek, Ulus PTT Şubesi'ne şüphelilerin parayı çekmek için geleceğini bildirdi. Ankara polisi de parayı çekmeye gelen şüpheli M.Ö.'yü suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan M.Ö., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildiği öğrenildi.

İşadamı Çiçek, valinin kendisinden para istemeyeceğini bildiği için dolandırılacağını anladığını ifade ederek, "Beni arayan şahıs ilk önce kendisini valinin özel kalem müdürü olarak tanıtıp, yurt dışında tedavi olan bir çocuğun masraflarının karşılanması için valinin 80 bin lira destek istediğini söyledi. Ben de bunun dolandırıcı olacağını düşündüm ve hemen Midyat Emniyeti'ne başvurdum. Çünkü her gün bu türden olayları televizyon ve gazetelerden görüp okuyordum. Emniyet yetkilileri ile yaptığımız görüşmeden sonra beni arayan şahıs, beni sözde valiye bağladı ve ben de bu parayı ödeyemeyeceğimi söyledim. Ancak 80 bin lira yerine 35 bin lira vereceğim deyip, onu ikna ettim. Parayı da ben PTT Şubesi'ne yatırabileceğimi söyledim. Sonra da ben karşıdaki şahsın verdiği vatandaşlık numarasına 35 bin lira yerine sembolik olarak sadece 35 lirayı PTT hesabına yatırdım. Daha sonra parayı almaya giden şahıs, PTT'de polisler tarafından gözaltına alındı. Böyle bir olaya duyarsız kalmadığım için şuan vicdanen çok rahatım. Bu şahıs yakalanmamış olsa Allah bilir kimi, hangi insanı dolandıracaktı. Kimse bunların tuzağına düşmesin. Beni tuzağa düşürmeye çalıştılar ama ben onları tuzağa düşürdüm. Polisle iş birliği yapıp o şahsı yakalattım. Ben bir işadamı olarak onlara ağır bir ders vermiş olduğumu düşünüyorum. Halkımız şunu bilsin ki, devlet vatandaşından para istemez. Vali, savcı ve kaymakam da hiç kimseden para istemez, herkes dikkatli olsun" diye konuştu.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle