Midyatlılar, saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Midyatlılar, saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı
17 Mart 2019 Pazar Saat 18:25 0

Midyat’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Namaz sonrası yapılan basın açıklamasında ise saldırı kınandı.

Midyat Merkez Hacı Kasım Altunkaya Camii'nde Midyat STK Platformu çağrısı üzerine bugün ikindi namazı sonrasında, Yeni Zelanda'da iki camideki terör saldırısında vefat edenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi cenaze namazında; Molla İbrahim Akar, Eğitim Bir Sen, Davet ve Kardeşlik Vakfı, Seyitler Derneği, Engelliler Derneği, Azim-Der, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, Diyanet-Sen, Secde-Der, Din-Bir Sen, Umutla Yaşam Derneği, Midyat-Der, Mih-Der, Gülistan Derneği, Midyat İ.H.H, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Hayrat Vakfı ve birçok vatandaş katıldı. Terör saldırısında hayatını kaybeden 50 kişi için dua edildi.

Midyat STK platformu adına konuşma yapan Eğitim Bir Sen Başkanı Hüseyin Yücel,’’Son günlerde İslam’a ve Müslümanlara yönelik saldırılar artmıştır. Siyonist İsrail, Kudüs’te kutsal mabedimiz Mescid-i Aksa’yı işgal ederek Müslümanlara ağır zulümler yapmaya devam etmektedir. Yeni Zelanda’da aşırı sağcı teröristler örgütlü ve planlı bir şekilde Cuma namazı esnasında camilere saldırarak 49 masum Müslüman’ı şehit etmiştir. Bu tür saldırıların tesadüf olmadığı ve uzun yıllardır Batılı ülkelerde İslam’a ve Müslümanlara karşı yöneltilen düşmanca fikir, söylem ve uygulamaların bir sonucu olarak ortaya çıktığı görülmektedir. İslamofobi bir insanlık suçudur ve Batı toplumlarını esir almıştır. Kınıyoruz! Maalesef üzülerek şahitlik ediyoruz ki İslamofobik tavırlar ülkemizdeki bazı çevreler tarafından da iştahla sergilenmektedir. Ezan’a yönelik hazımsızlık bunun en son göstergesidir. Bu bağlamda ilk mabedimiz Mescid-i Aksa’ya, Yeni Zelanda’daki camilere ve savunmasız insanlara yapılan saldırılar ve ülkemizde bazı çevreler tarafından Ezan’a karşı yapılan saygısızlık kabul edilemez. Kınıyoruz!’’dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık dağıldı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Minik Emir, ilik nakli bekliyor

Kızıltepe ilçesinde bağışıklık sisteminin çökmesin [...]

1 gün önce...

Evinde ölü bulundu

Kızıltepe'de cumhuriyet mahallesinde ikamet eden M [...]

1 gün önce...

iki aile arasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı

Kızıltepe ilçesinde akraba iki aile arasında arazi [...]

13 saat önce...

Silahla oynayan çocuk hayatını kaybetti

Mazıdağı ilçesinde bir çocuk, oynadığı silahın pat [...]

13 saat önce...

Valisi Demirtaş, Mazıdağı ile Derik'te incelemelerde bulundu

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili [...]

19 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN