Midyat’taki aşure etkinliğine turistler de ilgi gösterdi

Midyat’ta TÜGVA Midyat Temsilciliği tarafından geleneksel olarak düzenlenen aşure programına turistler büyük ilgi gösterdi.

Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) tarafından Devlet Konuk Evinde düzenlenen aşure etkinliğine yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi. Programda Kaymakam Tekin Dündar’ın yanı sıra, Belediye Başkanı Veysi Şahin, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Akın, Seyitler Derneği Başkanı M. Selim Yıldız, TÜGVA Temsilcisi M. Zeki Çiçek ve vakıf koordinatörleri hazır bulundu.

Turistler aşure ikramlarını Kaymakam Tekin Dündar, Belediye Başkanı Veysi Şahin ve Tügva gönüllülerinin elinden aldı.

Programın sonunda kısa bir açıklama yapan Kaymakam Dündar “Bu ayın öneminin idrakine yönelik olarak aşure günü etkinliği düzenlendi. Biz de arkadaşlarımıza katılarak burada dışarıdan güzel, kadim Midyat’ımıza gezmeye gelen vatandaşlarımıza ikram ettik bu aşure aşını. Aşure biliyorsunuz farklı ümmetlerin bir ara ortak tada katkı sunduğu güzel bir nimet ve Kerbela olayının akabinde yaşanan elim Kerbela olayından sonra bu aşure aşını yüzyıllardan beri ikram ediyoruz, Müslüman kardeşlerimize, vatandaşlarımıza. Bugün Tügva’da bu geleneği devam ettirme adına güzel bir etkinlik yaptı. Biz kendilerine, temsilci arkadaşımıza ve katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”dedi.

Yapılan etkinliğe vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirten Midyat TÜGVA temsilcisi Zeki Çiçek’’Her yıl düzenlenen onuncu muharrem ayına aşure günü programı düzenliyoruz. Şuan dışarıdan gelen yabancı konuklara da aşure dağıttık, çok memnun kaldık kendilerine teşekkür ederiz. Burada bulunan TÜGVA Midyat temsilcisi olarak basta koordinatörlere arkadaşların emekleri için teşekkür ediyorum. Herke memnun kaldı, hayırlı uğurlu olsun. Allah kabul etsin.’’ dedi.

Dağıtılan aşurelerin ardından birlikte hatıra fotoğrafları çekildi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle