Milletvekili Yüksel Dış Politikada Gelişmeleri Değerlendirdi

Milletvekili Yüksel Dış Politikada Gelişmeleri Değerlendirdi
30 Mart 2011 Çarşamba Saat 11:47 5

AK Parti Mardin Milletvekili, Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı, Dr. Cüneyt YÜKSEL özel bir televizyon kanalında katıldığı programda dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

AK Parti Mardin Milletvekili, Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı, Dr. Cüneyt YÜKSEL özel bir televizyon kanalında katıldığı programda dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi. 

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerle beraber, Libya ve Suriye’de son gelinen sürece değinen Yüksel, Türkiye’nin Ortadoğu’da ve Dünya’daki rolünün barış odaklı olduğunu belirtti. 

İngiltere'nin başkenti Londra’da yaklaşık 40 ülke, uluslararası kuruluş ve delegasyonun katıldığı Libya Konferansı'na da değinen Yüksel, konferansta uluslararası toplumun Libya konusundaki BM kararlarının uygulanması ve diktatörlükten Libya halkının kendi geleceğini tayin edeceği demokratik bir topluma Libya'nın geçişi için uluslararası destek sağlanması konularının görüşüldüğünü belirtti. 

Türkiye’nin Ortadoğu ile ilgili gelişmelere bakış açısının ve verdiği mesajın güçlü ve açık olduğunu belirten Yüksel,  “Libya halkının daha iyi bir gelecek konusundaki isteklerine nasıl destek verileceği asıl gündemdir” dedi. 

Yüksel: Ortadoğu’daki olaylar ilk patlak verdiği andan itibaren duruşumuz ortada. Türkiye 3 temel ilke ile hareket etmektedir. 

Libya’daki son gelişmeleri değerlendiren Yüksel programda şu noktaları vurguladı: 

Libya'daki gelişmelerle ilgili her aşamada hangi adımları attığımız, olayların başladığı ilk günden itibaren Türkiye'nin 3 temel ilke etrafında nasıl bir politika takip ettiğini dünya kamuoyuyla paylaştık. Bu 3 temel ilkenin 1'incisi Ortadoğu'daki değişimin hukuk devleti, insan hak ve özgürlükleri, demokratikleşme yönünde seyretmesi, 2'ncisi değişimin bölge istikrarına katkıda bulunacak şekilde yapılması ve 3'üncüsü de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin çıkarları, hedefleri ve vatandaşlarının güvenliğidir. 

Kendi geleceklerini belirleyebilmeleri için Libya halkının korunmasının Kaddafi'yi iktidardan etmekten daha büyük öncelik olduğunu vurgulamam gerek. Libya'ya operasyonun komutasının NATO'ya devriyle ilgili teknik hazırlıkların da bir iki gün içinde tamamlanmasını bekliyoruz. 

Operasyonun tamamıyla NATO’ya devri Türkiye’nin başarısı, rol kapma yarışında olan Fransa’nın ve özellikle Sarkozy’nin de büyük bir başarısızlığı olmuştur. Küresel siyaseti iyi okumamanın yaratacağı sonuçların vebalini asla Türkiye olarak biz alamayız. 

Yüksel:  Türkiye NATO içinde 3 göreve 'evet' demiştir. 

Operasyonunu NATO üzerinden yürütülmesiyle ilgili de konuşan Yüksel, Türkiye’nin NATO içinde 3 göreve evet dediğini belirtti. 

Yüksel; “Türkiye gerek Tunus, Mısır’daki olaylar başladığında gerek Libya konusunda, gerek Londra'daki konferansta açık ve net bir tavır sergilemiştir. NATO içinde de Türkiye 3 göreve “evet” demiştir. Bunların 1.si Bingazi Havalimanı'nın insani yardımların dağıtımıyla ilgili olarak Türkiye tarafından teslim alınması, 2. si hava sahasının kontrolüyle ilgili görev ve 3. sü de Girit Adası ile Bingazi arasındaki koridorda Türk deniz kuvvetlerinin yer almasıdır” dedi. 

“Hiçbir zaman Türkiye olarak oradaki taraflara silah ile mermi yağdıran, bomba yağdıran ülke olmadık, olmayacağız” diyen Yüksel, Türkiye'nin ısrarlı bir şekilde ileri sürdüğü NATO'nun yanında Arap Ligi, Afrika Birliği ve İslam Konferansı Örgütü'nün de yer alması tezinin de kabul gördüğünü belirtti. 


YORUMLAR :::

 1. fatih47
  11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 11:15 CEVAPLA
  ....onu çok övenlere bakın akrabaları bide akrabalarının 2007 den sonraki hayat şartlarının nasıl degiştigini görün sonra gelin sizinle burda konuşalım veya ona yakın insanların nasıl yükseldiklerine dikkat edin artık kandırmaca yok bu çok sevdigim tayyip bile olsa bu sefer şartlar degişecek gibiiii
 2. baran yağmur
  10 Nisan 2011 Pazar Saat 23:07 CEVAPLA
  mardinin harita üstündeki yerını bılırmısınız acaba sayın miletvekılımız cuneyt bey..
 3. BÜLENT AN
  31 Mart 2011 Perşembe Saat 00:04 CEVAPLA
  en içten dileklerimle kutluyorum...
 4. BETo
  30 Mart 2011 Çarşamba Saat 20:25 CEVAPLA
  sayın CÜNEYT YÜKSEL siz siyasi hukuk işleri başkanısızı evtt de bu güne kadar mardine ne yaptınız neler yaptınız onu konuşun azıcıkta gerçi yaptığınız bişey olmadığı için onuda konuşamıyorsunuz.seçimlerden önce köy köy dolaşan vekiller seçim bittikten taa bu seçime kadar hala hiç köyee uğramaz oldu koltuk sevdalılarısınız demektir mardine ve mardin halkına hizmet etmek için değil sadece kendi menfaatleriniz için uğraşıyorsunuz.şunu unutmayınki sizi oraya gönderen mardinlilerdir ve mardin halkıdır ama malesef bu dönemki vekiller bulundukları konumu hak etmiyorlar bu güne kadar gördüğüm en pasif milletvekilerisiniz.önümüzdeki seçimlerde inşallah AK PARTi için ve mardinliler için hayırlı milletvekilleri seçilirr hayırlısı olsun şimdiden
 5. serhat demir
  30 Mart 2011 Çarşamba Saat 12:16 CEVAPLA
  bence hepinizin cüneyt yüksel'e karşı bir önyargısı var...
  bu önyargınızdan kurtulun artık

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

7 saat önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

1 gün önce...

Mardinli asker ağır yaralandı

Hakkari’de görev yapan Mardinli hemşehrilerimiz u [...]

14 saat önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN