Milli Eğitim’de FETÖ Terörü Devam Ediyor

21 Aralık 2016 Çarşamba Saat 13:29

Devletin tüm kurumlarında ve özel sektör de yapılanan paralel yapı,  geleceğimizin teminatı olan Milli Eğitim teşkilatında çok vahim derecede yapılanarak eğitim sistemini felç etmiş. Eğitim gerçekliği, duygu sömürüsü yapılarak soygunlar ve hırsızlık sınırsızca yapılmış, devam ediyor. Eğitim faziletleri üzerinden insanlardan bol arsa ve masrafları alınarak pensilvanya ya transfer edilmiştir. Hırsızlık olağan hale getirerek; Çıkar ve Rant üzerine bağışıklık yaratmış. Öğrenci ve Veli gelir kaynağı olarak sömürülüyor. Dershanecilik ve soru hırsızlığı ayrı bir film..

Eğitim amaç ve misyonundan çok; yapılacak proje, yatırım ve programlarda kişisel çıkar,ve şahsi menfaatler öncelenerek rant meydanına dönüştürülmüş. Geçmişte fetö dernekleri ve kurumlarının aldığı rantlar projelerde eğitime yatırımdan daha çok göstermelik faturalar kesilerek para arada duman edilmiş. Bağışıklık kazandığından bazı idareci ve esnaf bozuntusu bu soygunu devam ettirmektedir.

Bedava verilen ders kitapları hizmeti gölgelenerek; zoraki aldırılan kaynak kitap, defter ve kırtasiye ürünlerinde marka dayatma devam ediyor. Fetö grubu yayınlar kendi içinde de paralel yapılanarak kendi rakiplerini de kendilerinden çıkarmışlar. Sektörü ele geçirmişler. Geçmişte sanki başka yayıncıya yaşam şansı yokmuş gibi kendi yayınlarını aldıranlar; şimdi aynı mantıkla farklı isimde yayın aldırıyorlar.  Aldıran, satan ve pazarlamacı ekip aynı eskiler. Aynı saflıkla veli ve öğrenciler de öğretmene olan güveninden dolayı sorgulamadan, erken alma telaşında. Arada alma durumu olmayan yada isteksiz de azınlık kaldığından öğrenci dışlanmaması adına çaresiz soyguna boyun eğmeye devam etmekte. Kendilerine ait yayınevlerini farklı isimler ve markalarla çoğaltarak ürünleri de görsel değişikliklerle pazara sürmede çok maharetliler.

2015 yılında Tüyap kitap fuarında 40 üzerinde stant ile yer alarak sektörün hakimi olduklarını haykırıyorlardı. Şimdi de devlet malı olduğundan onlara talep yok, farklı yeni yayınlar revaçta.

Her ilçede farklı kırtasiyecilere; ayrı yayın isimleri altında, farklı bayilikler verip; veliyi soyarak, kaymağı toplayarak pensilvanya ya  pompalamakta çok maharetliler.

   Pazarlamacılar okul okul gezerek; eğitimciler dili ile katkı, aleni  rüşvet vermekteler. Bazen okul idaresi kararı ile tüm sınıflarda, bazılarında sınıf bazında öğretmen iradesi ile, ihtiyaç olmasına bakılmadan, içerik kalitesi önemsenmeden zoraki aldırılmaktadır. Aleni yapıldığından okul aldıracağı kitap tutarı üzerinden pazarlıkla kırtasiyeciden aldığını da gizlemeden okul girişine ‘’okulumuz x kırtasiye katkısı ile boyanmıştır’’ yada alınan bazı ürünlere ‘’y kırtasiye hediyesidir’’ yazma cüretini göstermektedirler. Bunların yanlışlığını dile getirdiğimiz ilçe MEB Şub. müdürü daha net rant yolları göstererek sistemin böyle çalıştığını, herkesin alışması gerektiğini açıklamakla daha vahim itiraflarda bulunuyor. Müdürlük yaptığı okulda; Giyimci den okula katkı karşılığında 30 TL alınabilen, kıyafetin 75 TL ye 2000 kişiye aldırdığı halde kimsenin ses çıkarmadığını müdürlük marifetleri olarak sıralıyor. Ardından fotoğrafçılardan vb… Yeni bir rant yolu; bazı Öğretmenler Akıllı Defteri sınıfta öğrenci masalarına koyarak zoraki satış yapmaktadır. Onları koruyan İdarecilere hatırlattığımızda verdiği cevap; öğrenci almayabilir, almak zorunda değil. Sınıf içinden kaç öğrenci cesaret edebilir öğretmeni kırmaya, tavsiyesine uymamaya? Ardından Kırtasiyeci, satış yapan pazarlamacı öğretmenleri okul karşısında kafeterya da grup halinde ağırlayarak topluca satış hasılatını öğretmenlerden toplamaktadır.

Kitapların bayi alış fiyatları yarısıdır. Eğer ihtiyaç amacı ile aldırılacak ise tekel bayi olan dışında çok yerde alınabilecek ve pazarlıkla fiyatı makul seviye de olacak ürünler tavsiye edilebilir. Yani yarısı kar olduğundan bir kısmı zoraki aldıran idareci veya öğretmene nema olarak dağıtılmaktadır. Kırtasiyecilerin çoğunun öğretmenlere ait yada ortak olduğu gerçekliği; kırtasiyeyi geliştirme adına özel proje ve dayatmalar çoğalıyor. Bazıları da birileri hatırına öğrencinin soyulmasını izliyor, yani şahsi çıkarı yoktur. Abartmıyorum; geçen sene bölgemizde bir ilçede 5 okul müdürü ortak kırtasiye açarak ranta kondukları yetmediği gibi kırtasiye elemanı öğretmenler toplantısı öncesi öğretmenler odasında tanıtım materyallerini dağıtarak bizden alışveriş yapmazsanız kötü olur deme cesaretini nereden alır?

Bu çarkın dışında olmasına rağmen eğitim kalitesi yada öğrencisi dışlanmaması adına eğitim teşkilatının çoğunluğu da bu vatandaşlar gibi çarka alet olmaktadır. Dayatılan ürünleri temin için, işini gücünü bırakarak, kimisi devletin aracı ile, terör çarkına karışarak, halkı soyan değirmene su taşıyor.

Daha eğitimli bir toplum olabilmek için eğitim hakkımızı alırken, daha duyarlı olmamız şarttır. hedefi kaliteli eğitim için çaba gösteren fedakar eğitimcilerimizi kutlarım. En çok onlara iş düşüyor. Kaliteli eğitimle uğraşmakla birlikte çürük eğitimcilerle de mücadelesinde daha çok destek sağlanmalıdır.

[email protected]

 


YORUMLAR :::

 1. MEHMET
  14 Ekim 2017 Cumartesi Saat 18:54 CEVAPLA
  bu soygun her gün değişik isim altında gelişitirilerek devam ediyor. Elifana ilkokulu ve tatlıdede otaokulu işin başını çekiyor..
 2. ahmet çelikbilek
  19 Aralık 2016 Pazartesi Saat 15:15 CEVAPLA
  bu kadar açık ve net açıklanan konulara bir eğitim idarecisi bir açıklama da bulunmayacak mı? yoksa doğruyu söyleyeni 9 köyden kovmaya devam mı edelim? yanlışsa yazdıkları biri çıkıp tersini söylesin.. bu kadar makam ve müfettiş ne ile meşgul
  • Abdurrahim güneş
   31 Aralık 2016 Cumartesi Saat 16:33 CEVAPLA
   Ahmet bey özel den de bimere şikayetlerde bulunmama rağmen sümen altı ediliyor. Ancak Mardin il Milli Eğitim Müdürlüğüne de dilekçe ile başvurdum. Nihayet müfettişler görevlendirilerek, incelemelerine başladılar. Resmi şikayet gelmediğinden işlem yapamadıklarını belirtiyorlar. Vatandaşların duyarlı olup şikayet etmesi gerekiyor.
 3. hamiyet
  14 Aralık 2016 Çarşamba Saat 16:51 CEVAPLA
  Teftiş ve idareciler uyuyorsa savcılar olaya el atmalı. Kitap mafyalarına dur denmeli.
 4. ali güney
  28 Kasım 2016 Pazartesi Saat 11:23 CEVAPLA
  bende kırtasiyeciyim; Abdurrahim kardeşin dedikleri aynen doğru yıllardır bu çirkef daha da acımazsızca işliyor. yetkililer ve idareciler de çarka sıkışıp kalıyor.. Artık yeter deme zamanı gelmedi mi?
 5. mehmet veli
  27 Kasım 2016 Pazar Saat 15:39 CEVAPLA
  tebrik ederim. çok önemli konulara değinmiş. dürüst herkesin destek vermesi lazım. eğitim üzerinden, soygunlara yeter demeli
 6. CENGİZ YORULMAZ
  25 Kasım 2016 Cuma Saat 08:30 CEVAPLA
  İSTANBULDAN KIRTASİYECİ ESNAFIYIM ABURRAHİM GÜNEŞ İ TEBRİK EDERİM YAZDIKLARININ ALTINA İMZAMI ATARIM HELAL OLSUN MÜTHİŞ BİR YAZI OLMUŞ
 7. mahmut
  24 Kasım 2016 Perşembe Saat 16:23 CEVAPLA
  ciddi konulara değinmişsiniz, anlaşılması için daha açıklayıcı olsa

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Sanal Terör Ölüm Saçıyor 31 Mayıs 2018 Perşembe Saat 16:41
2. Müjdeler Neyine? Kadim Adın Yeter Ey Memleketim 01 Mayıs 2018 Salı Saat 22:22
3. Cumhur, Başkanından Çılgın Müjdeler Bekliyor 16 Mart 2018 Cuma Saat 11:17
4. Mardin Büyükşehir veya İl’den Düşerse 24 Haziran 2017 Cumartesi Saat 13:17
5. Sivil Toplumdan Sivil Anayasa Talebi 31 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 10:36
6. Sağlıkta Terör Olamaz mı? 25 Şubat 2017 Cumartesi Saat 13:55
7. Büyükşehirlileşebileceklerden miyiz? 21 Ocak 2017 Cumartesi Saat 13:55
8. PKK Dağ Mitingleri 24 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 17:49
9. Hendek ±Bombalı Araç ±Kaos± Darbe =Hesap 24 Temmuz 2016 Pazar Saat 12:45
10. Hayırlı Bayramlar! 06 Temmuz 2016 Çarşamba Saat 16:13

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

9 saat önce...

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

1 gün önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

1 gün önce...

Mardinli asker ağır yaralandı

Hakkari’de görev yapan Mardinli hemşehrilerimiz u [...]

16 saat önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN