‘Milli teknoloji' konuşuldu

‘Milli teknoloji' konuşuldu
13 Aralık 2018 Perşembe Saat 11:22 0

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Yönetim Kurulu, “Milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesi yolunda sanayimizin geleceği” özel gündemi ile toplandı.

Mardin'de bir otelde Vali Mustafa Yaman'ın moderatörlüğünde yapılan toplantıya, Batman Valisi Hulusi Şahin, Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Şırnak Belediye Başkanvekili Turan Bedirhanoğlu, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, oda başkanları, üniversite temsilcileri ve bazı kurumların müdürleri katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirtilen konu başlıklarından oluşan toplantıda işletme ve yatırım finansmanına erişim, beşeri sermaye, kurumsal yapılanma, fiziki altyapı, ulusal ve uluslararası pazara erişim, üretim maliyetleri, devlet destekleri, kalite ve markalaşma, profesyonel danışmanlık, mevzuata dair sorunlar ve ekonomik belirsizlik konuları gündeme alındı.

“Milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesi yolunda sanayimizin geleceği, sorunlar ve çözüm önerileri” konulu toplantının amacının illerde karar alma düzeyinde yer alan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ilgili paydaşların sanayinin sorun, talep ve beklentilerini değerlendirmeleri sonucunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının gelecek dönem çalışmalarına katkı sunmak olduğu belirtildi. Toplantıda sanayi ürünlerini yerlileştirmeye dayalı ekonomik dönüşümün temellerini oluşturarak milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesinin tesis edilmesi, sanayi tabanının güçlendirilmesiyle yerel ile merkez arasında bilgi ve görüş alışverişinin sürekli sağlanması bir gerekliliğine vurgu yapıldı.

Toplantıda sektör katılımcılarının yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerileriyle talepler dile getirildi. Toplantının sonunda ilgili paydaşlar ile yapılan anketler ve aktarılan görüşler bir rapor haline getirilerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına iletildi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Meclis toplantısı devam ediyor

Mardin Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi, ağustos a [...]

1 gün önce...

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Eczacılardan Eczacıya şiddet açıklaması

Mardin’de bir süre önce bir eczacının darp edilmes [...]

1 gün önce...

52 ölü 427 yaralı Bayram tatilinde bilanço yine ağır

Kurban Bayramı tatilinin başladığı 9 Ağustos Cuma [...]

1 gün önce...

'kabine değişikliği olacak'

Sinan Burhan 'kabine değişikliği olacak' deyip Ber [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7