Miroğlu: Tarımsal sulama sorununda çözüme inanmamak bizim işimiz değil!

Miroğlu: Tarımsal sulama sorununda çözüme inanmamak bizim işimiz değil!
19 Haziran 2020 Cuma Saat 14:23 5

AK Parti MKYK Üyesi 25 ve 26. Dönem Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Tarımsal sulamadan kaynaklı yaşanan elektrik sorununun çözümü için Ankara'da gerçekleştirilen toplantıda; sorunun kökten çözümü için GAP'ın bitirilmesi , ancak GAP’ın bitimine kadar tarımsal sulamayı mümkün kılacak tedbir ve uygulamaları yeniden ele alarak şu süreçte de ekimi mümkün kılacak ortamı sağlamak üzerine hazırlanacak raporun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulmasının görüşüldüğünü söyledi.

AK Parti MKYK Üyesi 25 ve 26. Dönem Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Tarımsal sulamadan kaynaklı yaşanan elektrik sorununun çözümü ve GAP Sulama Kanallarının tamamlanması için başlatılan çalışmaların umut verici bir noktaya ulaştığını, gelinen noktada Mezopotamya Ovası'nın ekinsiz kalması ya da kalmaması arasında bir tercihin kapıya dayandığına işaret etti.

Ankara'da Tarım ve Orman Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan'ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya, AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, AK Parti Mardin Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ile Cengiz Demirkaya, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Bakanlıklarda görevli genel müdürler, genel müdür yardımcıları DEDAŞ temsilcileri, Ziraat Oda Başkanları ile çiftçi temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantı yaklaşık üç saat devam etti.

Sorunun çözümü için 8 Haziran'da Ankara'da gerçekleştirilen AK Parti MKYK Toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüz yüze yaptığı görüşmede; bölge çiftçisinin yaşadığı tarımsal sulama ve enerji girdilerinden kaynaklı fatura sorunlarını içeren durumu arz edip sorunla ilgili hazırlanmış geniş bir rapor sunduğunu kaydetti.hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Sayın Cumhurbaşkanının söz konusu sorunun çözümü için tarafların bir araya gelip, çözüm odaklı bir mutabakata varılması için ilgili bakanlara gerekli talimatı verdiğini hatırlatan Miroğlu, Verilen talimatın ardından ilgili bakanlar, bakan yardımcıları ve bakanlık bürokratlarıyla görüşmeleri sürdürdüğünü kaydederek, Tarım Orman Bakanlığı'nda gerçekleştirilen son toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"TARIMSAL ÜRETİMİ MÜMKÜN KILACAK ÖNERİLERİ TARTIŞTIK"

Bakanlıkta gerçekleşen ve tarafları buluşturan son toplantıda; Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunmuş olduğu dosyada da özellikle altı çizilerek vurgu yapılan iki hususun öne çıktığını kaydeden Miroğlu, sorunun kökten çözümünün GAP'ın bitirilmesi olduğunu, ancak GAP’ın bitimine kadar tarımsal sulamayı mümkün kılacak tedbir ve uygulamaları yeniden ele almak, ancak şu süreçte de ekimi mümkün kılacak ortamı sağlamakla mümkün olabileceği hususlar tartışılıp, müzakere edildiğini söyledi.

Bakanlıkta varılan ortak mutabakatta, Bakanlığın yeni önlemler ve tarımsal üretimi mümkün kılacak önerileriyle ilgili hazırlayacağı çözüm odaklı raporun Cumhurbaşkanına takdim edileceğini kaydeden Miroğlu, Toplantıda enerji maliyetlerinin yüksek olmasına işaret edildi. Maliyet hesapları yapıldı. İkinci ürün tercihinin, çiftçiyi mağdur etmeyecek şekilde yeniden ve karşılıklı mutabakatla belirlenmesi için çaba gösterileceğine vurgu yapıldı. Meskenlerdeki elektrik kesintileri ve bu kesintilerin yarattığı mağduriyetlerin kabul edilemezliği konusu bir kez daha firma yetkililerine hatırlatıldığını ifade etti.

"BİR KARIŞ EKİLMEMİŞ TOPRAK KALMAMALI"

Tarımsal sulama olarak tanımlanan sorunun büyük bir sorun olduğunu ancak ne olursa olsun çözülemeyecek bir sorun da olmadığını kaydeden AK Parti MKYK Üyesi Miroğlu, "Devasa bir sorunla karşı karşıyayız. Çözüm odaklı çalışma şart. İlgili bakanlıklarımız başta olmak üzere herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Halka doğruyu söylemek zorundayız. Eldeki verilere göre, GAP projesi için epey zaman ve mali finansman gerekiyor. Ama herşeyden önce bu meselenin istismar edilmemesi ve GAP bitinceye kadar Mezopotamya Ovası, veya Kızıltepe Ovası’nda ne diyeceksek diyelim, sürdürülebilir bir tarım politikasına ihtiyaç var. Bu bizim milli politikalarımızın başında geliyor. Korona sonrası Türkiye ve dünya eski Türkiye ve eski dünya olmayacaksa, bu değişimi her şeyden önce şüphesiz tarımda göreceğiz. Dünya gıda krizi kapıda bekliyorken, Mezopotamya ovası ekilmeden kalabilir mi? Hele Cumhurbaşkanımız "bir karış ekilmemiş toprak kalmamalı" demişken, Bu bir süreç, zor olacak, ama başaracağız. Başarıya her şeyden önce halka önderlik iddiasında ve konumunda olan aktörler inanmalı. Bunu şunun için söylüyorum: Yapılan son toplantının sessizlik, hatta görmezlikten gelme tavrı içinde karşılanmış olması son derece üzücü. Çözüme inanmamak bizim işimiz değil. Hele Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle ve talimatlarıyla başlayan bir süreci bilerek veya bilmeyerek görmezlikten gelmek, çözüm istemeyenlere hizmet eder." diye konuştuYORUMLAR :::

 1. Ahmet kılıç
  22 Haziran 2020 Pazartesi Saat 12:32 CEVAPLA
  Anız yakmayı maharet bilen bu halka çok bile. Tarla biçildiği gün anında ateşe veren ahlaksızlıkta zirve bir çiftçimiz var. Kendi üç kuruş kazancından başka şey düşünmeyip bütün mahlukatı yakana Allah bela verir. Önce kendinizi düzeltin sonra dua edin ya da şikayetinizi söyleyin.
 2. adsız
  19 Haziran 2020 Cuma Saat 23:30 CEVAPLA
  inan benım vekilim yok üldü biliyorum yok biraz miroğlu var var ve selam dudakları kilitli vekiller neyle uğraşiyorsunuz neden istifayı basmiyorsunuz konuşun be siz neyin vekilisınız....
 3. Hasan Kaya
  19 Haziran 2020 Cuma Saat 15:09 CEVAPLA
  Ya bırakın hep aynı söylemler kalıcı çözüm gap’ın bitirilmesi suyun ovaya bir an önce verilmesi dedaş bu bölgeye zulüm yapıyor kimse sesini çıkarmıyor tepki de göstermiyor milletvekilleri ankarada uyuyor köprü ve havalimanları 3 senede bitirilirken 35 yıldır Gap bitmez mi ???

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

1 gün önce...

Midyat'ın yeşil altını acur tezgahlarda yerini aldı

Sofralık ve turşu olarak tüketilen, haziran ayında [...]

1 gün önce...

Dargeçit'te Karabayır Mahallesine yapılacak Futbol Sahası’nın temeli atıldı

Dargeçit Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde [...]

1 gün önce...

Mardin polisinden ihtiyaç sahibi ailelere destek

Mardin'de, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN