Miroğlu: Zor ama umutlu günlerden geçiyoruz

Miroğlu: Zor ama umutlu günlerden geçiyoruz
25 Ocak 2016 Pazartesi Saat 13:37 0

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, teröristlerin kazdığı hendeklerle ilgili "Malum siyasi çevreler bence bir deney yaşadı ama halka da faturası pahalıya patladı" dedi.

Milletvekili Orhan Miroğlu, AK Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında kentte görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileriyle bir araya geldi. 
Milletvekili Miroğlu, Erdoba Elegans otelde düzenlenen toplantıda son günlerde bölgede yaşanan gelişmeler ve Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la yaptığı görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 
 Kahvaltılı toplantının sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Miroğlu, Türkiye'nin zor ama umutlu günlerden geçtiğinin altını çizdi.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ile AK Parti Basın Medya ve tanıtımdan sorumlu yöneticisi M.Beşir Güneş'in de hazır bulunduğu toplantıda; Terör saldırılardan bölge halkının büyük zarar gördüğünü belirten Miroğlu, "Nusaybin, Silopi, Cizre ve Sur'da 2 ayı aşkın süredir devam ediyor. Malum siyasi çevreler bence bir deney yaşadı ama bunun cezasını halk çekti. Kürt halkı, bu stratejiye şans tanımadı. Faturasını halkın ödediği bu deneyin, bu stratejinin içinde halka yok. Sivil ölümlere neden olan ve büyük tahribat yaratan bu istismara bölgedeki Kürt halkı, hiçbir şekilde şans tanımadı" ifadelerini kullandı.

Halkın, terör örgütü PKK'nın "özerklik" stratejisine hiçbir şekilde bir şans tanımadığını aktaran Miroğlu, "Şansı tanımadığı için de hendekler üzerinde güvenlik güçlerine karşı militanların ortaya koyduğu bir direniş ile bu iş devam etti ancak bu direnişin içinde halk kesin bir biçimde yoktur" diye konuştu.

Miroğlu, hükumetin demokrasi ve özgürlükler alanını koruma konusunda azami gayret içerisinde olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Hükümetimizin 90'lı yıllardaki gibi çatışma bitsin ondan sonra demokrasi ve ilerleme gibi bir anlayışı asla yoktur. Tam tersine biz terörizme karşı mücadelede demokrasinin ve özgürlükler alanının en büyük silahımız olduğuna inanan bir hükümetiz. Buna karşın hala Brüksel'den, Kandil’den eylemler gerçekleştirileceği yönünde açıklamalar yapılıyor."

Sorunun hendek konusundaki ısrardan kaynaklandığına dikkati çeken Miroğlu, "Dolayısıyla HDP’nin de meclisteki siyasi zeminine dönmesi çok önemli ama PKK buna izin vermiyor. HDP sadece basit bir propaganda aparatına dönüşmüş" dedi.

- "PYD ayrı bir örgüt, PKK ayrı bir örgüt değildir"

ABD'nin PKK ve onun Suriye'deki uzantısı PYD ile ilişkisinin iyi analiz etmesi gerektiğini aktaran Miroğlu, "PYD'ye verilen silahlar, Sur, Nusaybin ya da Cizre'de karşımıza çıkıyorsa burada bir problem var demektir. ABD'li politikacıların iddia ettiği gibi PYD ayrı bir örgüt, PKK ayrı bir örgüt değildir" değerlendirmesinde bulundu.

-Göç edenlerin ihtiyaçları giderilecek
Cizre'den Sur'dan göç edip Midyat'ta bulabildikleri evlere sığınan halkı evlerinde ziyaret ettiğini belirten Miroğlu, Midyat'ta ziyaret ettiği ailelerden birinde olaylarda yaralanan bir öğrenciyle de karşılaştığını hatırlattı.  
Miroğlu, "Midyat'ta gittiğimiz bir evde Cizre'den göç edip kiraladıkları bir evde aynı hane içerisinde birlikte yaşayan beş aile ile karşılaştık. Her şeyi arkalarında bırakıp göç etmişler. Zor şartlardan  yaşamda kalmak için göç etmişler. Tabi çok sağlıklı şartlarda yaşadıklarını söyleyemeyiz. Isınma sorunu yaşıyorlar. Kaymakam bey ve sivil toplum örgütleri ailelerin sıkıntılarıyla yakından ilgileniyorlar. Ailelerden birinin liseye giden bir kız öğrencisi vardı. Olaylarda yaralanmıştı. Kendisiyle sohbet ettik, karnesini alamamanın üzüntüsünü yaşıyordu. Tabi onun durumunda çok öğrenci vardır. Onlar için de yine Midyat'ta sıcak ortamda telafi eğitimine başlandı. Kaymakam bey çok ilgili. Gelen bütün vatandaşlarımızın sağlık kontrolünden geçirilmeleri ve başta barınma olmak üzere diğer bütün ihtiyaçlarının da giderilmesi konusunda tavsiyelerde bulunduk." dedi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Coronavirus tedavisi gören Molla Mahmut Kılınç’ın durumu iyiye gidiyor

Mardin’de Coronavirus testi pozitif çıkan ve hasta [...]

1 gün önce...

Karantinadan kaçan bir kişi tüm binanın karantinaya alınmasına neden oldu

Koronavirüs test sonucu pozitif çıkan ve İstanbul' [...]

1 gün önce...

Anne yüreği korona virüse karşı kolları sıvadı

Mardin'de bir oğlu sağlık çalışanı diğeri ise genç [...]

1 gün önce...

5 kişi yaşamını yitirdi Ünlü iş adamı 276 kişiye virüs bulaştırdı

Vaka sayılarındaki hızlı artışı değerlendiren uzma [...]

1 gün önce...

Bilim insanları koronavirüsün zayıf noktasını buldu

Bilim insanları dünya çapında 1.2 milyon insanda t [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar