Miroğlu'dan İsviçre'ye İptal tepkisi

Miroğlu'dan İsviçre'ye İptal tepkisi
21 Nisan 2018 Cumartesi Saat 15:10 0

Yaklaşan 24 Haziran seçimlerini bahane eden Avrupa devletleri Türk milletvekillerinin yapacağı toplantıların propaganda amaçlı olacağını ileri sürerek toplantılarını iptal etti. Mardin’de bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Miroğlu, Mardin'de özellikle son yıllarda yakalanan huzur ve barış ortamının her alanda güzelliklerini de beraberinde getirdiğine işaret ederek, fuar etkinliğinin düzenlenmesinde katkısı olanlara, fuar merkezinde stant açan müteşebbislere ve açılan standları ziyaretleriyle destekleyen bütün herkese teşekkür etti.

Stokholm’de kitap imzası olan AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu bu duruma tepki gösterdi. Mardin'de 5. Kez kapılarını ziyaretçilerine açan Mardin Uluslararası Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’na katıldı. 

Fuar alanında bulunan firmalara ait stantları gezen, firma yetkililerinden teşhir edilen ürünlerle ilgili bilgi alan Milletvekili Miroğlu, ünlü traktör firması bayii Mustafa Özkan'ın talebini kırmayarak, teşhir edilen Traktörün direksiyonuna geçti.

Fuar alanında gazetecilerle sohbet eden Milletvekili Miroğlu, İsviçre hükumetince Stokhol'mde günler öncesinden planlanan ancak seçim öncesi olduğu ve propoganda amaçlı olduğu iddiasıyla iptal edilen kitap imza kampanyasıyla ilgili tepkilerini dile getirdi.

İsveç’in Stokholm kentindeki programı iptal edilen Milletvekili Orhan Miroğlu, Avrupa demokrasisinin sınıfta kaldığını belirterek, “Almanya ve Hollanda başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri, 24 Haziran'da seçime gidecek olan Türkiye'den , milletvekillerinin Avrupa'da yapacakları toplantıların propaganda amaçlı olacağını ve bunu istemediklerini açıkladılar. Avrupa'yı Erdoğan ve Türkiye korkusu sardı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Erdoğan için yapılacak kampanyaları engellemese kararlı olduklarını açıkladı. Almanya'dan gelen açıklama da bu yönde. Merkel'in Hıristiyan Demokrat Partisinin genel sekreteri Annegret Kramp- Karrenbauer 'Kentlerimizde birlikte yaşamayı zora sokan Türkiye içi tartışmalar istemiyoruz' dedi. Bu yasakçı tutumun doğurabileceği hoşnutsuzlukların yaşanmaması için UETD, Avrupa'daki programları iptal etti. Dolayısıyla benim için Stokholm'da düzenlenen toplantı başka bir tarihe ertelendi. Stokholm'de "Yeni Yüzyıl, Küresel Liderlik ve Türkiye " konulu bir konferans verecek, son çıkan kitabımı imzalayıp başta Mardinli olmak üzere Türkiyeli hemşehrilerimle ve AK Parti'li arkadaşlarla bir araya gelecektik. Stokholm'den aldığım bilgiler, polis yetkililerinin sanki İsveç'e uluslararası bir suçlu gelecekmiş gibi davrandıkları yönündeydi. Oysa benim vereceğim konferansın seçim propagandasıyla bile bir ilgisi yoktu. Avrupa bu içe kapanmanın, farklı fikirlere tahammülsüzlüğün bedelini ağır ödeyecek, kimsenin şüphesi olmasın. Bir milletvekilini, Türkiyeli bir aydını, görüşlerini ifade edemeyecek bir ortama mahkum etmek, demokrasi ve özgürlük düşmanlarının işine yarar. Konferansı yapacağımız salon bile bulmadık koskoca Stokholm'de. Kendi lokalimizde yapalım dedik, onu da engellediler. Yasağı kabul edilemez buluyor ve Avrupa'yı kendi korkularına teslim olmuş bir kıta olarak görmekten son derece üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Avrupa ve Türkiye kamuoyuna duyurulur” dedi.

Mardin’de bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Miroğlu, Mardin'de özellikle son yıllarda yakalanan huzur ve barış ortamının her alanda güzelliklerini de beraberinde getirdiğine işaret ederek, fuar etkinliğinin düzenlenmesinde katkısı olanlara, fuar merkezinde stant açan müteşebbislere ve açılan standları ziyaretleriyle destekleyen bütün herkese teşekkür etti. 
İsmail Aydoğan
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

19 saat önce...

Akla ziyan Covid-19 anonsu: Hükümet istiyor ki Kürt halkı ölsün!

Sokak aralarında Coronavirus tedbirlerini içeren b [...]

11 saat önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN