Mısır Katliamına Mardin'den Protesto

Mısır Katliamına Mardin'den Protesto
27 Temmuz 2013 Cumartesi Saat 13:59 0

Mısır'daki şiddet olayları, Mardin’de Fuat Yağcı Camii avlusunda protesto edildi.

Mısır'da güvenlik güçlerinin Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere müdahalesi sonucu 120 kişinin ölmesi, 4 bin 500 kişinin yaralanması Fuat Yağcı Camii avlusunda protesto edildi. Gösteride "Kahrolsun işbirlikçi hainler, Diren Mursi" sloganları atan grup, gıyabi cenaze namazı kıldıktan sonra bir basın açıklaması yaptı.
Aralarında İHH, Kadim Akademi, Bengisu, Ensar, Mazlum-Der, Memur-Sen, Dost-Der, Gazeteci ve Yazarlar Cemiyetinin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda onlarca kişinin ölmesini neden olan Mısır güvenlik güçlerinin saldırısını protesto etmek ve ölenler için gıyabı cenaze namazı kılmak için Fuat Yağcı Camii avlusunda toplandı.
Cami imamı Hasan Yenigün’ün Mısır’da hayatını kaybedenler için kıldırdığı giyabi cenaze namasından sonra toplu olarak dua okundu. Daha sonra Mısır’da Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi güçlerinin, demokrasi yanlılarına ateş açmasını protesto eden grup adına Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Timurağaoğlu kısa bir açıklama yaptı.
Timurağaoğlu açıklamasında, “Dünyanın sessizliğinin geldiği nokta katliamdır. Bu katliamı sadece mısırdaki darbeci çeteler yapmadı. Aynı zamanda darbeye darbe diyemeyen ve ses çıkarmayan herkes bu katliamın ortağıdır. İnsanlık artık tercih noktasındadır. Ya darbenin yanında yer alarak insanlık tarihine kara bir leke düşülecek ya da bu zulme karşı durularak insanlık onuru kurtarılacaktır. Herkesi insanlık onurunu kurtarmaya davet ediyoruz. Mısır’da meydanlardaki hak arayışının yanında olduğumuzu tüm dünyaya ilan ederken katliamı ve katliamcıları lanetliyoruz.”dedi.
Protesto eylemine katılan Kadim Akademi Başkan Yardımcısı Fasih Dinç ise Mısır’da yaşananların Müslümanları darbe karşıtlarını şiddete zorlamak olduğunu belirterek barışçıl eylem yapanların dünyanın hiçbir yerinde saldırıya uğramadığını söyledi.
Dost-Der Başkanı Yahya ise katliamın Mısır’da Mursi taraftarlarına değil dünyada yaşayan bütün Müslümanlara, İsrail Amerika ve küresel güçlerin eli ile yapıldığını dikkat çekerek, “Saldırının emrini hernekadar Sisi verse de onun arkasında Suudi, Ürdün krallarının yanında Amerika ve İsrail var. Amaçları Mısır üzerinden bütün dünya Müslümanlarına gözdağı vermek. Katliamın amacı oradaki göstericilerin gözünü korkutmak, ihvanı ve Müslümanları olayların içine çekerek onları suçlu göstermektir.”dedi.
USTAD Yöneticisi Tekin Oruç da Mısır’da yaşananların firavunların bir uygulaması olduğunu belirterek, “Mısır’da daha önce yüzlerce firavun yaşam sürüp Musa’lara selam durdular. Bu son firavun olan Sisi de Mursi’ye teslim olup selam duracak.”dedi.
Grup, açıklamadan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bıçakladığı şahsın başında ölmesini bekleyen zanlıya bakın ne ceza verildi?

Mahkeme, aynı dosyada yargılanan zanlının kardeşi [...]

22 saat önce...

Mardin kar yağışı ile uyandı

Sabah saat 04.00 sıralarında başlayan yoğun kar ya [...]

9 saat önce...

Mardinli aslanların gurur günü

Nusaybin Galatasaray Futbol okulu sporcuları, Gala [...]

1 gün önce...

25 saniyede, 601 can aldı! İşte Türkiye'nin yaşadığı en büyük depremler

Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de bugüne dek pek ç [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN